Barcelona získala štvrtú trofej, Sevillu zdolala 5:4 po predĺžení

Lionel Messi (vpravo s číslom 10) zahráva priamy kop a strieľa vyrovnávajúci gól na 1:1. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|11. aug 2015 o 20:05

Tento rok vyhrali všetko, čo mohli. Po triumfoch v Lige majstrov, národnom pohári i v domácej súťaži získali futbalisti Barcelony aj Európsky superpohár.

EURÓPSKY SUPERPOHÁR

FC Barcelona - FC Sevilla 5:4 pp (3:1)

Gól: 7. Messi, 16. Messi, 44. Rafinha, 52. Suárez, 115. Pedro - 3. Banega, 57. Reyes, 72. Gameiro (11 m), 81. Konopľanka

Rozhoduje: W. Collum (Škótsko) - MacGraith (Írsko), F. Connor (Škótsko), ŽK: Mathieu, Pedro, Busquets, Alves - Krychowiak, Coke, Banega, Immobile, Krohn-Dehli, 51 000 divákov

Barcelona: ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano (93. Pedro), Mathieu - Busquets, Rakitič, Iniesta (63. S. Roberto) - Messi, Suárez, Rafinha (78. Bartra)

Sevilla: Beto - Coke, Rami, Krychowiak, Tremoulinas - Krohn-Dehli, Iborra (80. Mariano) - Vitolo, Banega, Reyes (68. Konopľanka) - Gameiro (80. Immobile)

BRATISLAVA. Futbalisti úradujúceho víťaza Ligy majstrov FC Barcelona vyhrali v utorňajšom stretnutí 40. ročníka Európskeho superpohára nad rovnako španielskym FC Sevilla 5:4 po predĺžení.

Tešia sa zo zisku piatej takejto trofeje.

((foto))

Katalánci na Štadióne Borisa Paichadzeho v gruzínskej metropole Tbilisi viedli nad šampiónom Európskej ligy v 52. minúte už 4:1. Klub z Andalúzie však stihol v zostávajúcom čase vyrovnať.

O triumfe zverencov Luisa Enriqueho rozhodol až v 115. minúte striedajúci útočník Pedro Rodríguez. Pre obe mužstvá išlo o prvý súťažný zápas v sezóne 2015/2016.

Zostrih zo zápasu.

Barcelona predtým triumfovala v superpohári v rokoch 2011, 2009, 1997 a 1992. Piatym titulom sa vyrovnala doterajšiemu rekordérovi AC Miláno. A obranca Dani Alves štvrtým triumfom napodobnil Taliana Paola Maldiniho.

Štadión v Tbilisi bol štvrtým dejiskom v histórii súbojov o Európsky superpohár od roku 1998, keď sa duely tejto súťaže začali hrať na neutrálnej pôde.

((video))

Do roku 2012 patrilo výsostné postavenie Štadiónu Louisa II. v Monaku. V roku 2013 hostila duel pražská Eden Arena a o rok neskôr Cardiff City Stadium vo waleskom Cardiffe.

V roku 2016 sa zápas o Európsky superpohár uskutoční na štadióne Lerkendal v nórskom Trondheime. Stretnutie v roku 2017 privíta Arena Filipa II. Macedónskeho v Skopje.

Hlasy po zápase

Javier Mascherano, obranca FC Barcelona: "Fanúšikovia si museli prísť na svoje. Boli svedkami málo vídaného futbalového predstavenia, v ktorom padlo deväť pekných gólov. Sme šťastní, že sme vyhrali, ale máme čo zlepšovať. V našej hre sa vyskytlo príliš veľa chýb, ktorými sme Seville umožnili vrátiť sa za stavu 4:1 do zápasu. Čo sa stalo, to sa stalo, už sa to nedá zmeniť. Našťastie nás vykúpil svojím gólom Pedro. Dúfam, že neodíde do Manchestru United. Je to hráč stvorený pre veľké okamihy. Má magický dotyk s loptou a vie rozhodovať dôležité zápasy."

Lionel Messi, útočník FC Barcelona: "Hrali sme veľmi dobre 50 či 60 minút. Potom sme však na ihrisku trpeli. Cítili sme únavu a súper to využil, poriadne nám skomplikoval cestu za prvou trofejou v začínajúcej sa sezóne. Nemalo by sa nám stávať, že prídeme o trojgólový náskok. Mám veľkú radosť z Pedrovho gólu. Zaslúžil si ho za všetko, čo odovzdal v prospech nášho klubu."

Vitolo, stredopoliar FC Sevilla: "Naše mužstvo predviedlo výkon na hranici možností. Nie je ľahké vyrovnať proti Barcelone, keď prehrávate o tri góly. Chceli sme získať pohár pre našich úžasných fanúšikov, preto sme teraz smutní, že sa nám to nepodarilo. Ale dali sme do zápasu všetko, nevzdali sme sa ani za stavu 1:4. Messi dnes opäť ukázal, že je nezastaviteľný. Je najlepším hráčom celých futbalových dejín."

Online prenos

120. min - Immobile v závere zahodil tutovú šancu, keď zblízka prestrelil z prvej odkrytú ter Stegenovu bránu. Vzápätí rozhodca píska koniec a Barcelona získava aj štvrtú trofej v tomto roku.

115. min - Barcelona je blízko k trofeji. Messi zahral svoj priamy kop do múru, jeho opakovanú strelu Beto len vyrazil pred seba a Pedro Rodríguez loptu zblízka nekompromisne posiela do siete.

106. min - Druhá časť predĺženia sa začala.

Prvé predĺženie

105. min - V závere predĺženia pohrozila aj Sevilla, ale strelecký pokus Mariana do stredu brány ter Stegenovi problémy nenarobil. Prvá časť predĺženia sa končí.

101. min - Hrá sa síce prevažne na polovici FC Sevilla, Barcelončania držia loptu na svojich kopačkách a kontrolujú hru, nedostávajú sa však do výraznejšieho tlaku pred Betovou bránou.

93. min - Barcelona posledný raz v dnešnom stretnutí strieda. Namiesto Javiera Mascherana prichádza na trávnik Pedro Rodríguez. A možno to bude jeho posledný zápas vo farbách španielskeho šampióna.

V súvislosti s útočníkom sa čoraz častejšie spomína jeho odchod. Eminentný záujem v poslednom období mal najmä Manchester United.

91. min - Prvé predĺženie sa začalo.

Druhý polčas

90. min - Riadny hrací čas uplynul. Keďže sa nerozhodlo, nasledovať bude dvojnásobné predĺženie - dvakrát po pätnásť minút.

81. min - Azda len ťažko uveriteľné sa stáva skutočnosťou. Barcelona neudržala trojgólový náskok a striedajúci Jevhen Konopľanka vyrovnáva na 4:4.

72. min - Tak ešte to môže byť veľmi zaujímavé. Rozhodca nariadil pre Sevillu pokutový kop, a hoci ter Stegen vystihol smer Gameirovej strely, lopta končí v jeho sieti. Barcelona vedie už len 4:3.

70. min - Do konca riadneho hracieho času zostáva dvadsať minút a z hľadiska štatistík má Barcelona podľa očakávania prevahu. Dominuje v celkovom počte streleckých pokusov (15-10) i striel na bránu (7-3).

Má tiež lepšie držanie lopty (63% ku 37%) i vyšší počet prihrávok 483 ku 251.

57. min - Gólová prestrelka pokračuje. José Antonio Reyes si nabehol na ideálny center z ľavej strany na vzdialenejšiu žrď a z prvej prekonáva ter Stegena.

52. min - Hoci do konca stretnutia ostáva ešte štyridsať minút, je zrejme rozhodnuté. Luis Suárez si ideálne nabehol za obranu a zvyšuje stav stretnutia už na 4:1.

46. min - Druhý polčas sa začal.

Prvý polčas

45. min - Prvý polčas sa skončil.

44. min - Sevilla si nepostrážila záver prvého polčasu a do šatní pôjde s dvojgólovým mankom. Luis Suárez našiel pred bránou Rafinhu a ten - hoci tiesnený - prekonal Beta.

35. min - Barcelona má štatisticky zatiaľ prevahu - a najmä v tom, čo ju zvykne charakterizovať. V pomere držania lopty vedie v 35. minúte 65% ku 35%.

Na celkové strelecké pokusy má tiež navrch: 5-4, na strely na bránu: 3-2. Výrazne dominuje v počte prihrávok - takmer dvojnásobne: 205 ku 106.

28. min - Barcelončania sa už radovali z vedenia 3:1, ale Luis Suárez sa tešil predčasne. Uruguajčan doklepával loptu už do prázdnej brány po ukážkovej akcii a prihrávke od Mathieua. Rozhodca však odmával ofsajd.

17. min - Famózny Lionel Messi otáča po desiatich minútach výsledok stretnutia a Barcelona vedie. Argentínčan predviedol skvelú kopaciu techniku a aj jeho druhý priamy kop končí za Betom.

15. min - Zaujímavosťou je, že gól Évera Banegu padol po 158 sekundách hry. Ide o vôbec najrýchlejší zásah v histórii bojov o Európsky superpohár odvtedy, ako sa hrajú iba na jeden zápas.

7. min - Tak to je parádny začiatok! Barcelona vyrovnáva prakticky z identickej pozície. Loptu si postavil Lionel Messi a ľavačkou ju elegantne poslal k žrdi. Aj Beto bol bezmocný.

3. min - Parádny úvod futbalistov FC Sevilla. Rozhodca nariadil priamy kop a Éver Banega zatočil loptu elegantne ponad múr priamo k pravej žrdi. Ter Stegen nemal nárok.

1. min - Zápas o Európsky superpohár sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Náročná úloha čaká na trénera FC Sevilla Unaia Emeryho. Nad FC Barcelona nezvíťazil z devätnástich vzájomných stretnutí ani raz.

Hviezda súpera Lionel Messi strelil Sevillčanom už dvadsaťdva gólov. „Vždy existuje spôsob, ako Messiho zastaviť. Nie je to však úloha jedného hráča, ale celého mužstva," povedal pre marca.es brankár FC Sevilla Beto.

"Na Barcelonu sa chystáme vytasiť naše vlastné zbrane, ale neodhalíme ich hneď. Máme pred Barcelonou rešpekt. Ten sme si však v Európe získali aj my,“ dodal.

Pred zápasom - Favoritom duelu je bez pochýb Barcelona. Nenastúpi však s kompletným ofenzívnym triom Messi - Neymar - Suárez, ktoré v minulej sezóne strelilo 122 gólov, čo bol rekord na klubovej scéne svetového futbalu.

Trio Suárez - Neymar - Messi spolu v boji o superpohár nenastúpi. FOTO - TASR/AP.

Chýbať bude Brazílčan Neymar - má mumps. Napriek tomu, že bol proti tejto chorobe očkovaný. Hrať nebude minimálne pätnásť dní.

Pred zápasom - Ak by sa Barcelone podarilo uspieť, získala by trofej už piaty raz. A vyrovnala by doterajší rekord AC Miláno. Taliansky klub triumfoval rovnako päťkrát.

Sevilla hrala o Európsky superpohár aj minulý rok - Realu Madrid podľahla 0:2. Trofej doteraz vybojovala raz – v roku 2006 triumfovala práve nad Barcelonou 3:0.

Sevilla už raz Barcelonu v boji o superpohár porazila.

Pred zápasom - Futbalisti FC Barcelona v uplynulej sezóne vyhrali všetko, čo mohli. Ligu majstrov, národný pohár i domácu najvyššiu súťaž. A získali prestížne treble.

Tento rok chcú vybojovať všetkých šesť trofejí. Okrem superpohára hrajú v auguste dva súboje o Španielsky superpohár. A v závere roka ich čakajú klubové majstrovstvá sveta.

Pred zápasom - Šampión Ligy majstrov vs. víťaz Európskej ligy. FC Barcelona zabojuje s FC Sevilla o Európsky superpohár. Duel na štadióne Borisa Paichadzeho v gruzínskom Tbilisi sa začína o 20.45 hod.

Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Barcelona získala štvrtú trofej, Sevillu zdolala 5:4 po predĺžení