Potupená Barcelona: Bilbao ju v zápase o Superpohár zdolalo 4:0

Katalánci doplatili na diery v obrane, odvetný zápas je na programe už v pondelok.

Líder Barcelony Lionel Messi (v žltom) v obkľúčení hráčov Bilbaa.(Zdroj: TASR/AP)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

Španielsky Superpohár - 1. zápas:

Athletic Bilbao - FC Barcelona 4:0 (1:0)

Góly: 13. San Jose, 53., 62. a 68. Aduriz (tretí z 11 m).

Rozhodoval: Gonzalez, ŽK: Eraso, Etxebarria, Etxeita, Susaeta, Gurpegi, San Jose - Pedro, Alves, Mascherano, Iniesta.

Athletic: Iraizoz - de Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Etxebarria, San Jose - Susaeta (85. Boveda), Eraso (77. Gurpegi), Merino Zuloaga (66. Lekeu Martinez) - Aduriz

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Bartra, Vermaelen, Adriano - Roberto (60. Rakitič), Mascherano, Rafinha (52. Iniesta) - Messi, Suarez, Pedro (72. Ramizez)

BILBAO. Futbalisti Athletica Bilbao sú blízko k zisku španielskeho Superpohára. V piatkovom úvodnom dueli oň prekvapujúco jasne zdolali FC Barcelona na domácom trávniku 4:0.

Hetrikom sa blysol domáci kanonier Aritz Aduriz. Odveta je na programe už v pondelok na pôde úradujúceho španielskeho šampióna.

Pre oba tímy to bol prvý z troch vzájomných zápasov, ktoré mali na programe v najbližšom období. Okrem superpohárovej odvety sa stretnú aj v nedeľu 23. augusta v rámci 1. kola Primera Division.

Suverénnym víťazstvom nad úradujúcim víťazom Ligy majstrov, Španielskeho pohára, najvyššej domácej súťaže aj európskeho Superpohára poslal Athletic Bilbao výstrahu MŠK Žilina, s ktorým sa stretne v 3. predkole Európskej ligy. Vo štvrtok 20. augusta je na programe prvý zápas v Žiline, o týždeň neskôr sa hrá v Bilbau.

Priebeh zápasu:

Čerstvý víťaz európskeho Superpohára z Barcelony síce začal aktívnejšie, na lopte dominoval a kombinoval ucelenejšie, no opäť doplatil na trhliny v zadných radoch.

Nepodržal ho ani brankár Ter Stegen, ktorého chybnú rozohrávku v 11. minúte Aduriz ešte nepotrestal, ale o dve minúty sa už Baskovia dostali do vedenia. Brankár Barcy vybehol vysoko pred šestnástku, zahral loptu hlavou smerom do ihriska, no tá spadla priamo na kopačku San Joseho, ktorého ďalekonosný pokus z polovice ihriska skončil prekvapivo v sieti - 1:0.

Hostí gól pribrzdil. Ich ofenzívnym akciám chýbal gólový akcent hlavne pre výbornú defenzívnu hru Bilbaa. Až v závere prvého polčasu si loptu na priamy kop postavil Messi, jeho perfektnú ľavačku však vystihol elegantným zákrokom Iraizoz.

Po zmene strán mala Barcelona dve skvelé možnosti. Najskôr Pedro trafil do brvna a následne nepremenil tutovku ani Messi.

V 53. minúte prišiel trest, keď Oscarov center zľava poslal hlavou do siete Aduriz. Ten istý hráč potrestal obrovské zmätky v defenzíve hostí aj o desať minút neskôr a v 68. minúte ich zaklincoval aj svojím tretím gólom z penalty. Katalánci sa síce do konca stretnutia snažili o skresanie manka, no bránu Bilbaa nedobyli ani raz.

Hlas po zápase /zdroj: Reuters/:

Luis Enrique, tréner Barcelony: "Takýto výsledok môže zvrátiť jedine Barca. Stále máme na to, aby sme to celé vyhrali. Nie je arogantné si myslieť, že môžeme ísť až na vrchol. Dnes to nebol náš optimálny výkon, ale pri troške šťastia máme stále šancu vyhrať. Urobil som nejaké zmeny, aj preto beriem prehru na seba."