Dukátová skončila šiesta, smoliarsky jej ušiel triumf vo Svetovom pohári

V kategórii C2 skončili Ladislav a Peter Škantárovci na 5. mieste, ďalšie slovenské lode vo finále chýbali.

Jana Dukátová.(Zdroj: TASR)

PAU. Slovenská kajakárka Jana Dukátová obsadila vo finálových pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau šieste miesto.

Tesne jej to nestačilo na zisk celkového triumfu vo Svetovom pohári, keďže pri rovnakom počte bodov s Rakúšankou Corinnou Kuhnleovou rozhodlo o víťazke seriálu lepšie umiestnenie vo finále SP. A Kuhnleová skončila v Pau na 3. mieste. Víťazkou pretekov sa stala domáca Emilie Ferová.

Triumf nechala v 16. bránke

Podľa pravidiel ICF sa vo finále Svetového pohára udeľuje dvojnásobný počet bodov. Zatiaľ čo šiesta Dukátová získala 84 bodov, tretej Kuhnleovej pribudlo 100 bodov. Dukátová mala pred pretekmi v Pau pred Kuhnleovou náskok práve 16 bodov, ktorý teraz stratila.

“Mrzí ma šestnásta bránka. Príliš skoro som ju začala točiť a potom som zostala visieť vo valci. Tam som nechala celkový triumf, čo ma pochopiteľne neteší," priznala Dukátová pre web Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Tesnú prehru v hodnotení SP berie 32-ročná Slovenka s nadhľadom. "Corinna Kuhnleová je moja večná súperka. Dva roky späť som ju zdolala tesne ja, minulý rok som s ňou o pár bodov prehrala. Tento rok máme rovnaké skóre, ale ona bola lepšia vo finále Svetového pohára. Teší ma však to, že sa mi darí na každých pretekoch prebojovať sa do finále. Verím, že to potvrdím aj na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta v Londýne," dodala Dukátová.

Pomohla si v boji o Rio

Tridsaťdvaročná Dukátová útočila v Pau na štvrtý celkový triumf vo Svetovom pohári, pred podujatím bola na čele s 10-bodovým náskokom. V konečnom poradí SP bol druhá aj vlani.

Podobne ako v pretekoch skončila šiesta aj v kvalifikácii. Naopak, medzi desať finalistiek sa nedostala dvojnásobná olympijská šampiónka Elena Kaliská, ktorá skončila v semifinále na 17. pozícii.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Beňuš ovládol Svetový pohár vo vodnom slalome

Pre Dukátovú má však výsledok v Pau veľkú cenu vzhľadom na internú kvalifikáciu slovenských vodných slalomárov o účasť na olympiáde v Riu de Janeiro.

“S druhou priečkou v celkovom hodnotení Svetového pohára nemôžem byť nič iné ako spokojný. Jana sa siedmy raz po sebe umiestnila v prvej trojke. Vo finále síce urobila chybu, ale nevzdala sa, bojovala do konca. Šesť bodov v nominačnom súboji o Rio je dobrý štart," uviedol Dukátovej tréner Róbert Orokocký.

Škantárovci skončili na 5. mieste

Z trojice slovenských lodí postúpili do finále súťaže deblkanoistov iba bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Obhajcovia celkového prvenstva v SP obsadili 5. miesto a v celkovom poradí SP skončili na 8. priečke.

Víťazmi SP sa stali Francúzi Gauthier Klauss, Mathieu Péché, ktorým stačila na potvrdenie celkového triumfu 2. priečka z finálových pretekov na domácej divokej vode. Tie vyhrali Česi Jonáš Kašpar a Marek Šindler.

Ďalšie slovenské lode do finále nepostúpili. Tomáš Kučera a Ján Bátik finišovali v semifinále na 12. mieste a trojnásobní olympijskí šampióni bratia Pavol a Peter Hochschornerovci s 54 trestnými sekundami skončili až na 18. priečke.

V súťažiach hliadok slovenskí vodáci neštartovali.

Výsledky

K1 ženy - finále: 1. Emilie Ferová (Fr.) 103,53 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,90 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 106,48 (2), 4. Kateřina Kudějová (ČR) 108,69 (2), 5. Eva Terceljová (Slovin.) 109,08 (0), 6. Jana Dukátová 110,85 (0), 7. Maialen Chourrautová (Šp.) 111,83 (2).

Konečné poradie SP: 1. Kuhnleová (Rak.) 264, 2. Dukátová (SR) 264 (rozhodol lepší výsledok v záverečnom finále), 3. Foxová (Austr.) 252, 4. Chourrautová (Špan.) 250, ...21. Kaliská 103, 43. Kristína Nevařilová (obe SR) 26

C2 muži - finále: 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 107,65 (90), 2. Gauthier Klauss, Mathieu Péché (Fr.) 109,32 (0), 3. Yves Prigent, Loic Cervella (Fr.) 109,88 (0),...5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 112,19 (0)

Konečné poradie SP: 1. Klauss - Peche (Fr.) 306, 2. Kašpar - Šindler 276, 3. Karlovský - Jáně (všetci ČR) 265, ...8. Škantárovci 150, 9. Kučera - Bátik 140, 16. Hochschornerovci (všetci SR) 93