Sagan skvelým špurtom vyhral 3. etapu na Vuelte

V záverečnom špurte zdolal Degenkolba a Bouhanniho. Sagan sa zároveň obliekol do zeleného dresu pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži.

VUELTA A ESPAŇA - VÝSLEDKY 3. ETAPY:

1. Peter SAGAN (SR/Tinkoff - Saxo) 4:06:46 h.

6. Degenkolb 16

MALAGA. Slovák Peter Sagan vyhral 3. etapu na cyklistických pretekoch Okolo Španielska.

Jazdec Tinkoff-Saxo zvládol excelentne záverečný špurt na 158 km trati z Mijasu do Malagy, keď pred cieľovou páskou zdolal svojich najväčších konkurentov Nemca Johna Degenkolba z Giantu a Francúza Nacera Bouhanniho z Cofidisu.

Zároveň sa obliekol do zeleného dresu pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži. Na čele priebežnej klasifikácie sa udržal Kolumbijčan Esteban Chaves z austrálskeho tímu Orica GreenEdge.

Posledné kilometre 3. etapy.

"Som šťastný za to víťazstvo aj za to, ako tím zapracoval. Musím kolegom poďakovať a dúfam, že všetci sú zdravotne v poriadku. Teší ma, že som to dokázal, je to veľmi pekný deň. Dnes sme išli prakticky len my a Orica. Odviedli sme výbornú robotu, hoci špurt bol vcelku dlhý. Bouhanni ma nechcel pustiť pred seba, ale vietor nás poháňal. Teší ma, že som to zvládol," povedal v rozhovore pre Eurosport Sagan.

V pondelok to bol jeho štvrtý etapový vavrín na Vuelte. Vlani sa mu v Španielsku nepodarilo triumfovať, na pódium však vystúpil v drese Cannondale po prológu uplynulého ročníka a následne v 8. etape skončil tretí.

V rokoch 2012 a 2013 na podujatí neštartoval, z jeho pohľadu však zostáva najúspešnejším rok 2011, keď vyhral tri etapy.

Martin Velits bol v úniku

Až tretia etapa s cieľovým dojazdom v Malage bola na tohtoročnom podujatí výraznejšie atraktívnou aj pre šprintérov na čele so Saganom, Degenkolbom či Bouhannim. Prekážku predstavovalo len 16-kilometrové stúpanie I. kategórie približne v strede trate.

Preteky sa začali bez Burghardta, ktorý si poranil ľavé koleno a nemohol sa vrátiť na bicykel. V úniku sa však hneď od úvodu objavil Martin Velits spoločne s ďalším triom, pričom vedúci balík sa postupne rozrástol na osem jazdcov s 50-sekundovým odstupom. Na prvom kopci Alto de Mijas brali vrchárske body Fraile, Chavanel a Berhane.

Pre zranenie následne skončil Tiralongo z Astany a kazašský tím tak prišiel po diskvalifikácii Nibaliho o ďalšie želiezko v ohni.

Vedúci balík v tých chvíľach diktoval tempo so štvorminútovým náskokom, no pred prvým stúpaním I. kategórie na tohtoročnej Vuelte na Puerto del Leon mu už Martin Velits nestačil.

Rozhodlo sa v špurte

Fraile vyhral aj na tomto kopci, no to už sa pelotón výrazne dotiahol na čelo pretekov. Viedli ho najmä jazdci Tinkoff-Saxo a Giantu, ktorí držali v hre svojich elitných špurtérov Sagana, respektíve Degenkolba.

Necelých 20 km pred cieľom ostali v úniku už len Gougeard s Tjallingiim, obaja však postupom čase čelili výraznému nárastu tempa zo strany pelotónu.

Ten sa s tempármi spojil 14 km pred cieľom. V závere to skúsil ešte Duchesne, balík ho však rýchlo pohltil.

Pondelňajšia etapa mala napokon veľmi zaujímavé vyvrcholenie. Sagan nastúpil tesne pred cieľom a excelentným dojazdom odstavil ako Bouhanniho, tak aj Degenkolba.