Tisíckrát väčší trest než bol zločin. Doping ovplyvnil svet športu

Pre ohromnú športovú výkonnosť ich fanúšikovia milovali. Po prevalení dopingových škandálov prišli o všetko - o úspechy i priazeň verejnosti. Prinášame vám pohľad na tri prípady, ktoré otriasli svetom športu.

Dopingový škandál cyklistu Lanca Armstronga je azda najväčším podvodom v histórii športu.(Zdroj: TASR/AP)

Niečo málo z histórie

V súčasnosti sa so slovom doping spája zvyšovanie výkonnosti používaním zakázaných látok. Termín doping však mal v minulosti viacero významov.

Pôvod slova doping pochádza od nemeckého slova 'dop'. V minulosti išlo o názov pre konkrétny typ stimulujúceho nápoja - brandy, vyrábanej z hroznovej šupky v Južnej Afrike (brandy s medom, či aromatické dúšky čpavku popíjali boxeri počas zápasov).

V neskorších rokoch označoval termín doping proces podávania chemických látok chrtom, či koňom, čo viedlo zvyčajne k zníženiu ich výkonu, šancí na výhru a následnému ovplyvneniu výsledkov stávok.

V dnešnej dobe pod týmto pojmom chápeme najmä zvyšovanie výkonnosti u športovcov cestou používania zakázaných farmakologických látok a metód. A taktiež porušovanie antidopingových pravidiel.

Už stáročia

Zvyšovanie výkonnosti, či športového výkonu je v športe zaužívané stáročia. Počas olympijských hier v období staroveku, atléti využívali metódy rozličných diét - napríklad pretekár Charmis, víťaz šprintu na 200 metrov z OH v roku 668 p. n. l., užíval na podporu výkonu špeciálne sušené figy.

V starovekom Egypte sa zasa odporúčalo konzumovanie zadných kopýt z abesínskeho osla, varených v oleji, s plátkami ruží a šípky.

Kofeín, strychnín (jedna z jeho foriem je využívaná v jede na potkany), alkohol, či kokaín - išlo o látky, ktoré boli využívané predovšetkým vytrvalcami - športovcami vytrvalostných športov, ako je napríklad cyklistika, či disciplíny nad 800 m, vrátane maratónu.

Strychnínové tablety neboli pravdepodobne cudzie ani maratóncovi Thomasovi Hicksovi. Jeho víťazstvo v maratóne na OH v roku 1904 sa pripisuje kvalitnej brandy a danému bezfarebnému steroidnému alkaloidu, spôsobujúcemu charakteristický kŕč v svaloch.

Anabolické steroidy

S rozšírením chemických technológií v nedávnej dobe prišlo nielen k objavom nových dopingových metód, či drog, no najmä k následnému masívnemu nárastu dopingových škandálov.

V 60. rokoch vzrástlo užívanie anabolických steroidov, najmä športovcami disciplín rýchlostno-silového typu, ako sú vrh guľou, či hod kladivom.

Vytvorenie anti-dopingových zákonov, programov, či asociácií bolo nevyhnutnosťou (WADA - World Anti-doping Agency bola založená v roku 1999).

Daniela Mihoková

1.Cyklistika, EPO a legendárne klamstvo

"Na druhej strane, ak je to niečo, čo je potrebné k výhre a vieš, že to robia všetci ostatní... Myslím, že pokiaľ je reč o týchto veciach, jednoznačne ohľadom toho existuje akýsi morálny relativizmus," vyhlásil pre film Armstrongove klamstvo bývalý redaktor Steve Madden.

Jednou z charakteristík Tour de France - okrem faktu, že ide o jedinečné vytrvalostné preteky s dlhoročnou tradíciou - je, že na nich cyklisti bojujú s vlastnými hranicami, s maximom svojich síl a schopností.

Lance Armstrong - najväčší podvod v histórii cyklistiky.

V cestnej cyklistike jednoducho neexistujú limity v rámci ľudského úsilia - je to čistá sila vôle, ktorá ženie kolesá jazdcov vpred. Avšak úsilie, ktoré je od cyklistov v priebehu Tour požadované vyše troch týždňov, znamená nepredstaviteľnú fyzickú záťaž.

Tritisícpäťsto kilometrov, dvadsať jednodňových etáp, brutálne stúpania a časovky. Nie je veľkým prekvapením, že kultúra dopingu sa v cyklistike udomácnila pomerne skoro.

Aféra Festina zaznamenala erupcie v rámci chápania cyklistiky ako komunity, ktorá mala inšpirovať k lojalite a športovej etike. Zvrtla sa v súťaž, kto má lepšieho doktora, financie na väčší risk, či lepší spôsob, ako sa zbaviť podozrení.

uci_armstrong_cycling154863010988_r3821_res.jpg

Lance Armstrong bol pre mnohých priaznivcov cyklistiky vzorom. Až kým nevyšlo najavo, že svoje úspechy dosiahol podvodom. FOTO - TASR/AP.

Do súťaže sa zapojil aj rodák z Texasu Lance Edward Gunderson. Lance uskutočnil bravúrny návrat do kolotoča profesionálnej cyklistiky krátko po prekonaní rakoviny semenníkov - v roku 1998.

Na pretekoch Vuelta v Španielsku obsadil štvrté miesto. A o rok na to sa tešil z víťazstva na Tour de France. Lenže úspechy, ktoré zaznamenal počas slávneho comebacku, boli podmienené spoluprácou s doktorom Michelom Ferrarim a taktiež užívaním zakázaných látok.

Tento taliansky vedec bol schopný vymyslieť taký dopingový program, ktorý priemerného pretekára vyniesol na stupienok kráľa dráhy.

Michel Ferrari neskôr v rozhovore pre Al Jazeera uviedol, že s dopingom má asi toľko, ako Santa Claus s reálnou existenciou. Armstrong s Ferrarim však dlhodobo spolupracovali a využívali metódu zvýšenia transportných kapacít kyslíku prostredníctvom Erythropoietínu.

EPO je hormón telu vlastný, reguluje tvorbu červených krviniek. Krvný doping tejto látky spôsobí, že vyčerpanie, stav, kedy je športovec prakticky na pokraji síl, sa dostaví neskôr.

Tajomstvo nad celým programom pomáhal udržať fakt, že Ferrari mal zdroje v anti-dopingových laboratóriách, i skutočnosť, že testy na EPO sa sformovali až koncom roka 2000.

Otvorený rozhovor BBC s Lancom Armstrongom.

Po prológu, ktorý Lance vyhral, prišli výsledky testov. Ukázali výskyt kortikosteroidu. Armstrong i jeho tím si vymysleli rozprávku o používaní kortizónového krému, ktorý logicky a šikovne vysvetľoval výskyt hormónu v tele pretekára a jeho spolujazdcov.

Bezkonkurenčný výkon Armstronga naďalej pokračoval. V poradí šiestu Tour vyhral v roku 2004. Na Lanca nestačil ani Nemec Jan Ulrich.

Svoju poslednú Tour vyhral v roku 2005. Potom sa začal proces obvinení, krvných testov, manipulácie s vedením UCI (Union Cycliste Internationale), vtedajším prezidentom Heinom Verbruggenom a podobne.

armstrong-doping-usada-cycling1158082115_r5293_res.jpg

Lance Armstrong prišiel o všetky svoje tituly na Tour de France. FOTO - TASR/AP.

Na základe vzoriek krvi v rokoch 2009 a 2010 Americká Anti-dopingová Agentúra (USADA) obvinila Armstronga z dopingu a obchodovania s drogami.

Lance zamietal akúkoľvek formu dopingu dlhé roky. Nakoniec sa v januári 2013 v show slávnej Oprah Winfreyovej priznal k užívaniu nepovolených látok (testosterón, EPO, rastový hormón, kortizón...). Vynímajúc roky 2009 až 2010, kedy súťažil na Tour (v celkovom umiestnení skončil na treťom mieste) "čistý".

Všetkých sedem víťazstiev, ktoré dosiahol na predchádzajúcich Tour de France, mu bolo odobraných. Dostal taktiež zákaz súťažiť v akomkoľvek športe riadenom Svetovou Anti-Dopingovou Agentúrou.

armstrong_oprah_cycling278258029851_r5264_res.jpg

Lance Armstrong sa napokon k užívaniu dopingu priznal v šou Oprah Winfreyovej. FOTO - TASR/AP.

Na viacerých zahraničných webových portáloch či stránkach sa ku škandálu letmo dodáva, že Armstrong bol v podstate najlepší z nadopovaných, čo priznávajú aj poprední pretekári temných dopingových čias.

Momentálne koluje v komisii UCI odhad, že približne deväťdesiat percent aktívnych pretekárov dopuje.

"Môj trest je tisíckrát väčší, ako zločin, ktorý som spáchal. Vybrali ma ako symbol tých rokov, aj napriek tomu, že špičkoví jazdci, manažéri a doktori v úzadí boli na tej istej lodi. Mohli mi dať trest päťkrát, či šesťkrát väčší, no nie tisíckrát," vyhlásil Armstrong pre British media.

2.Zázračne rýchle nohy Marion Jonesovej

Atlétka s výraznými predispozíciami v rámci šprintu, držiteľka troch zlatých a dvoch bronzových medailí z letných olympijských hier 2000 v Sydney Marion Jonesová je osobnosťou spätou s dopingom.

Výrazne dominovala na väčšine šprintérskych pretekov. V roku 1997, 1998 a 2000 sa jej podarilo vyhrať anketu Atlét Sveta.

Jonesová bezkonkurenčne dominovala v šprintoch na OH v Sydney 2000.

Štvornásobná majsterka sveta sa v roku 2007 priznala k užívaniu zakázaných látok, ktoré jej mal údajne podávať tréner Trevor Graham. Jonesová bola presvedčená, že ide o ľanový olej. Išlo však o zmes inzulínu, rastového hormónu a známeho EPO.

Faktom je, že v ženskom športe sa rekordy nastavujú oveľa rýchlejšie ako v mužskom športe. Ženské športovkyne dosahujú v behoch na stredné trate rovnaké výsledky ako muži v päťdesiatych rokoch.

Vôbec prvý diskvalifikovaný športovec v rámci olympijskej disciplíny - behu na dlhú vzdialenosť - bola žena. Výsledky jej testov boli pozitívne na anabolické steroidy.

20101025_165352_marion_jones_interview_t_r6246_res.jpg

Marion Jonesová strávila pol roka aj vo väzení za to, že v dvoch prípadoch klamala federálnym vyšetrovateľom. FOTO - TASR/AP.

I keď produkciu androgénneho steroidu v ženskom tele zabezpečujú nadobličky, dané množstvo nespôsobuje žiadaný účinok výrazného rastu svalovej hmoty.

Jonesová na zlepšenie svalovej hypertrofie využila okrem THG (Tetrahydrogestrinón) aj rastový hormón, ktorý znižuje množstvo telesného tuku a taktiež zlepšuje výkon.

Ako súčasť BALCO škandálu (do kauzy boli zapojení viacerí americkí športovci) bola nútená vrátiť všetky medaily z olympijských hier a odsúdili ju na šesť mesiacov väzenia. Súd jej tiež udelil 200 hodín verejno-prospešných prác.

Aj Marion Jonesovú spovedala Oprah Winfreyová.

K športu sa Marion vrátila prostredníctvom basketbalu. V neskorších rokoch hrala profesionálnu basketbalovú ligu WNBA.

3.Stanozolol v krvi Bena Johnsona

"Stále si myslím, že by som vtedy vedel vyhrať olympijské hry bez dopingu," vyhlásil najrýchlejší muž z olympijských hier 1988 zo Soulu Ben Johnson.

Tento kanadský športovec, pôvodom z Jamajky, porazil v Soule v šprinte na 100 m aj svojho dlhoročného rivala Carla Lewisa. Pokorný a tichý Johnson zaútočil na svetový rekord 9,79 sekundy a zdolal ho.

Preteky na 100 m zo Soulu 1988.

Jeho reakcie na štarte boli takpovediac konzistentné. I keď ho viacero ľudí upodozrievalo z chybného štartu na šampionáte v Ríme, jeho skutočná reakcia na štartovacej pozícií sa rovnala 0,129 sekundy.

Výsledky krvných a močových testov však ukázali stopy jedného z najčastejšie užívaných anabolických steroidov - stanozololu.

Stanozolol - pod obchodným menom známy ako Winstrol - vyvoláva solídne a trvalé prírastky svalovej hmoty sprevádzané veľkým prírastkom sily. Existuje v injekčnej i orálnej forme, účinky injekčného Winstrolu sú omnoho vyššie.

south_korea_ben_johnson676904092215_r7526_res.jpg

Ben Johnson pózuje s odtlačkom svojej nohy v dráhe, v ktorej pôvodne vybojoval zlato na olympijských hrách v Soule. FOTO - TASR/AP.

Johnson, podobný fyzickými kvalitami samotnému Usainovi Boltovi, bol o tri dni pozbavený víťazstva z olympijských hier a svojho svetového rekordu.

Preteky sú označované "špinavými" najmä z toho dôvodu, že šesť z ôsmich finalistov malo pozitívne testy na zakázané látky (Carl Lewis, Linford Christie, Dennis Mitchell...).

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 17 315
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 639
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 573
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 258
 5. Kam do tepla v januári? 1 876
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 829
 7. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 715
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 629
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 480
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 922

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

Neprehliadnite tiež

Online prenos: Dukla Trenčín - HC 05 iClinic Banská Bystrica

Trenčania po sérii troch prehier privítajú na domácom ľade lídra z Banskej Bystrice. Zápas na zimnom štadióne Pavla Demitru začína o 17.00 hodine.

Nechcel som, aby Nasťa odišla z Ruska. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ruský biatlon je v útlme. Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

Preteky s hromadným štartom mužov vyhral Fourcade, jeho veľký konkurent bol šiesty

Prví traja sa zmestili do piatich sekúnd a jednej desatiny.

Adam Žampa bodoval, slalom v Kitzbüheli vyhral Kristoffersen

Marcel Hirscher nenadviazal na svojich päť predchádzajúcich víťazstiev.