Česko vydrelo výhru, Holandsko prehralo s Islandom

Island si po výhre poistil prvé miesto v tabuľke A-skupiny, druhé je Česko a tretie miesto patrí Holandsku.

Holanďania mali proti Islandu streleckú aj hernú prevahu, no napriek tomu prehrali. Na snímke holandský reprezentant Klaas-Jan Huntelaar a za ním hráč Islandu Ragnar Sigurdsson.(Zdroj: TASR/AP)
Zažite Audi cup na vlastnej koži od skvelých 95 € >>

BRATISLAVA. Futbalisti Holandska si výrazne skomplikovali situáciu v boji o postup na EURO 2016, keď vo štvrtok doma prekvapivo prehrali s Islandom 0:1.

V tabuľke kvalifikačnej A-skupiny stratili na lídrov ďalšie body. Druhé miesto za Islandom si poistilo Česko, ktoré v Plzni vydrelo triumf nad Kazachstanom 2:1 až v druhom polčase.

Island je už jednou nohou na záverečnom turnaji.

Čechov vykúpil Škoda

Holanďania mali pred duelom s Islandom nôž na krku a hoci mali v amsterdamskej Aréne hernú i streleckú prevahu, napokon si v nej pripísali prvú prehru v súťažnom dueli.

Domáci už po polhodine hry prišli o prísne vylúčeného obrancu Bruna Martinsa Indiho a do ešte hlbšej krízy dostali v 51. minúte, keď sa hostia ujali vedenia presným zásahom Gylfiho Sigurdssona z pokutového kopu. Favorit už ani v zúfalej záverečnej snahe nedokázal skórovať.

Česi s Kazachstanom ratovali body až v závere. Zverenci kouča Pavla Vrbu sa dlho nevedeli vyrovnať s úlohou jasného favorita.

Na štadióne v Plzni si vypočuli piskot už v prvom polčase, po ktorom prehrávali 0:1 po gólovej hlavičke Jurija Logvinenka.

Až po zmene strán sa domáci presadili a hrdinom sa stal striedajúci Milan Škoda, ktorý štvrťhodinu pred koncom vyrovnal a v 86. minúte zaznamenal aj víťazný gól.

Bodovú stratu Holandska dostatočne nevyužilo Turecko, pretože s Lotyšskom iba remizovalo 1:1. Radosť na tribúny štadióna Konyasporu priniesol v 77. minúte Selcuk Inan, ale hostia v nadstavení získali cenný bod.

Chorváti remizovali

Futbalisti Chorvátska prišli o post lídra H-skupiny po zakopnutí na pôde Azerbajdžanu. V Baku napriek hernej prevahe ani raz nedokázali prekonať domácu obranu na čele s brankárom Kamranom Agajevom a duel sa skončil nerozhodne 0:0.

Taliani tak dostali šancu dostať sa na čelo tabuľky a v domácom dueli proti outsiderovi z Malty potvrdili pozíciu jasného favorita, hoci sa strelecky presadili až po prestávke.

Senzáciu zažehnal gólom zo 69. minúty Graziano Pellé. Bulhari už prakticky stratili šance na postup domácou prehrou s Nórskom 0:1.

V B-skupine zostal na čele Wales, z Cypru si domov odviezol tri body po góle Garetha Balea a výhre 1:0.

O výhre Walesu rozhodol Gareth Bale (vpravo). FOTO - TASR/AP.

Belgicko otočilo doma nepriaznivý vývoj stretnutia s Bosnou a Hercegovinou a triumfovalo 3:1, keď sa presadili Marouane Fellaini, Kevin De Bruyne a Eden Hazard z penalty.

Izrael si podľa očakávania poradil s Andorrou hladko 4:0.