Kvalifikácia ME: Nemci zdolali Poľsko, prehry Škótov aj Grékov

Albánski reprezentanti (v čiernom) vybojovali v Kodani cennú remízu.
Albánski reprezentanti (v čiernom) vybojovali v Kodani cennú remízu. (Autor: SITA/AP)
TASR|5. sep 2015 o 00:21

V piatkových kvalifikačných zápasoch o postup na futbalové EURO 2016 do Francúzska sa zrodili poväčšinou predpokladané výsledky.

BRATISLAVA. Futbalisti Škótska prekvapujúco zakopli v kvalifikácii EURO 2016 na ihrisku Gruzínska, keď v piatkovom prvom zápase D-skupiny prehrali v Tbilisi 0:1.

S 11 bodmi im v tabuľke patrí štvrtá priečka, na tretiu zaručujúca baráž poskočili Íri, ktorí v portugalskom Fare dominovali nad trpaslíkom z Gibraltáru hladko 4:0.

Škóti sú súperom Slovákov v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2018 v Rusku. Počas zápasu mali veľkú prevahu aj množstvo šancí, ale vypomstila sa im slabá efektivita.

V 38. minúte ich z prvej šance Gruzínska peknou strelou z hranice šestnástky zaskočil Valeri Kazaišvili.

Pre Gruzíncov je to v siedmom zápase skupiny len druhá výhra, pre Škótov druhá prehra.

"Samozrejme, že som sklamaný. Z výsledku i z predvedenej hry. Nič však nie je stratené, do konca kvalifikácie náš čakajú ešte tri zápasy. Ak chceme postúpiť, musíme najskôr zdolať majstrov sveta. A na to budeme potrebovať maximálny výkon od každého jedného hráča," povedal tréner Škótska Gordon Strachan.

V šlágri piatka vo Frankfurte vyhrali domáci nemeckí majstri sveta nad Poľskom 3:1 a poskočili na čelo D-skupiny práve pred ich súpera.

Už v 19. minúte viedli domáci po pekných góloch Thomasa Müllera a Maria Götzeho 2:0, hostia ale v 37. minúte stihli streliť kontaktný gól vďaka hlavičke Roberta Lewandowského.

Mario Götze oslavuje gól do siete Poľska. FOTO - TASR/AP.

Po zmene strán sa síce Poliaci snažili, v závere už otvorili hru, ale inkasovali druhýkrát z kopačky Götzeho.

"Víťazstvo samozrejme teší, veď sme zdolali hlavného konkurenta v boji o postup. Z našej strany to však nebolo ideálne. V určitých momentoch zápasu sme zbytočne strácali lopty, toho sa musíme vyvarovať. Náš výkon musí byť viac konzistentný," citovala agentúra DPA Müllera.

Výber Joachima Löwa tak smeruje do Francúzska, má 16 bodov, o dva viac ako druhí Poliaci.

V F-skupine tuho vzdorovali doma Faerské ostrovy Severným Írom, po polčase bolo 1:1. V druhom dejstve ale favorit strelil ďalšie potrebné góly, vyhral 3:1 a vyskočil na čelo tabuľky.

Rumuni v Budapešti remizovali s Maďarskom 0:0 a sú druhí s bodovou stratou na lídra.

V trápení pokračuje majster Európy z 2004 Grécko, doma prehral s Fínmi 0:1 a stále je bez výhry na poslednom mieste.

V I-skupine Srbi doma zdolali Arménsko 2:0 a v tabuľke majú na konte po odpočítaní bodov od UEFA jeden bod.

Albánsko dokázalo remizovať bez gólov v Dánsku a má rovnako 11 bodov ako severania.

F-skupina:

Faerské ostrovy - Severné Írsko 1:3 (1:1)

Góly: 22. Hajrapetjan (vlastný), 53. Ljajič

Domov»Futbal»Reprezentácie»Kvalifikácia ME: Nemci zdolali Poľsko, prehry Škótov aj Grékov