Banskobystrický maratón vyhral Keňan Mwangi, bežal aj zlatý chodec Tóth

V nedeľňajších súťažiach 4. ročníka Banskobystrického maratónu štartovalo dovedna 1323 vytrvalcov.

Víťaz maratónu v Banskej Bystrici Joel Maina Mwangi z Kene.(Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA. Víťazom 4. ročníka Banskobystrického maratónu sa stal Keňan Joel Mwangi z maďarského Benedek Teamu časom 2:29:30 h.

Tridsaťročný vytrvalec vlani vyhral aj maratón v Bratislave a tiež Národný beh Devín – Bratislava. Banskobystrický maratón mal v doterajších štyroch ročníkoch iba kenských šampiónov.

Na druhej priečke skončil tak ako minulý rok Viktor Starodubcev z Ukrajiny, ktorý zaostal za Mwangim iba o 16 sekúnd. Tretí dobehol ďalší ukrajinský vytrvalec Anatolij Malyj (2:37:43).

Zo Slovákov bol takisto ako vlani najlepší Dušan Krajčovič z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý skončil štvrtý za 2:45:46. Po troch prvenstvách Chorvátky Marije Vrajičovej bola tentoraz najlepšia Rumunka Daniela Cirlanová, ktorá trať zvládla za 2:52:52.

Bežal aj zlatý chodec Tóth

Aj v polmaratóne sa najvýraznejšie presadili Keňania, v oboch kategóriách obsadili prvé dve priečky. U mužov zvíťazil Henry Kemboi za 1:07:33 h a u žien Gladys Biwottová časom 1:18:37.

Poliak Marek Dziegelewski zvládol polmaratón naboso za 1:20:06. Titul armádneho majstra Slovenska v polmaratóne obhájil Marek Mockovčiak (1:15:48) a v kategórii žien zvíťazila Petra Fašungová (1:25:22).

V polmaratónskych štafetách sa presadil tím Go Hard or Go Home v zložení Peter Wahlandt, Šimon Wahlandt, Ján Sopko a Gabriel Švajda časom 1:12:41 h, hneď za ním dobehlo kvarteto slovenských chodeckých reprezentantov s novým majstrom sveta na 50 km Matejom Tóthom na poslednom úseku. Okrem neho bežali ešte Anton Kučmín, Miroslav Úradník a Dušan Majdán.

Výsledky

Maratón, muži: 1. Joel Mwangi (Keňa) 2:29:30, 2. Viktor Starodubcev 2:29:46, 3. Anatolij Malyj (obaja Ukr.) 2:37:43, 4. Dušan Krajčovič (SR/VŠC Dukla B. Bystrica) 2:45:46.

Ženy: 1. Daniela Cirlanová (Rum.) 2:52:52, 2. Natalia Malá (Ukr.) 3:08:43, 3. Mahuliena Krištanová (SR/Eurobus Košice) 3:20:41.

Polmaratón, muži: 1. Henry Kemboi 1:07:33, 2. James Emuria (obaja Keňa) 1:07:35, 3. Tibor Sahajda (ST/TJ Obal servis Košice) 1:12:00.

Ženy: 1. Gladys Biwottová 1:18:37, 2. Agnes Chebetová (obe Keňa) 1:18:47, 3. Katarína Lovrantová (SR/Salomon Team) 1:24:10.

Štafety: 1. Go Hard or Go Home 1:12:41, 2. chodci SR (Kučmín, Úradník, Majdán, M. Tóth) 1:13:41, 3. Atléti B. Štiavnica 1:14:35.