AKTUALIZOVANÉ

Česi a Islanďania postupujú na ME, Turci zdolali Holandsko 3:0

Futbalisti Holandska si v kvalifikácii robia veľké problémy. V tabuľke A-skupiny klesli na 4. miesto a prinajlepšom majú nádej už len na baráž.

Český futbalista Václav Procházka (v popredí) v súboji s Lotyšom Denissom Rakelsom.(Zdroj: TASR/AP)

RIGA. Futbalisti Česka a Islandu sú po Anglicku ďalšími istými účastníkmi majstrovstiev Európy v roku 2016.

Zverenci kouča Pavla Vrbu vyhrali v Lotyšsku 2:1 a v tabuľke A-skupiny už s istotou neskončia horšie ako na druhom mieste.

Ďalšiu tvrdú ranu dostalo Holandsko, po jasnej prehre 0:3 v Turecku kleslo na nepostupovú štvrtú priečku. Islandu stačila vo večernom dueli na postup aj bezgólová remíza na domácej pôde s Kazachstanom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Celý národ cíti hrdosť, hovorí po postupe tréner Islandu

Česi ešte na ME nechýbali

Česi rozhodli o triumfe v Rige za úvodných 25 minút. Najskôr sa presadil David Limberský a dvojgólový náskok pre hostí zariadil krásnou strelou z hranice šestnástky Vladimír Darida.

Favorit potom kontroloval vývoj a hoci Lotyši v druhom polčase znížili, postup si už hostia nenechal vziať. Na európskom šampionáte ešte Česi vo svojej novodobej histórii nechýbali.

Postup sa naopak naďalej vzďaľuje Holandsku, ktoré po domácom zaváhaní s Islandom prehralo aj v Turecku. Domáci vyhrali jasne 3:0 a v tabuľke poskočili pred Holandsko na barážovú tretiu priečku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Už to nemáme vo vlastných rukách, zhodujú sa holandskí futbalisti

Wales si musí počkať

V B-skupine si na postupovú definitívu musí počkať Wales, hoci si letenky do Francúzska mohol zabezpečiť už v nedeľu v prípade domáceho víťazstva nad Izraelom.

Ostrovania síce mali výraznú hernú i streleckú prevahu, ale ani raz nedokázali prekonať brankára Ofira Marciana a tak sa duel skončil bez gólov. Walesu však na postup stačí získať bod v zostávajúcich dvoch stretnutiach vonku s Bosnou alebo doma proti Andorre.

V tabuľke druhé Belgicko je opäť bližšie k postupu po výhre 1:0 na Cypre, tri body pre favorita zariadil až v 86. minúte Eden Hazard.

K tretiemu Izraelu sa na rozdiel dvoch bodov priblížila Bosna a Hercegovina, ktorá si podľa očakávania poradila s Andorrou hladko 3:0.

Nóri preskočili Chorvátov

Dôležitý krok k postupu urobilo v H-skupine Nórsko, ktoré v Oslo vyhralo nad Chorvátskom 2:0 a dostalo sa v tabuľke pred svojho súpera.

"Na výsledky posledných dvoch zápasov sa musíte opýtať hráčov. S mojím realizačným tímom sme odviedli náš diel roboty, zvyšok je na jedenástich mužoch na trávniku. Kolektív musí zo seba vyžmýkať sto percent, ináč sa nedá zvíťaziť nad Azerbajdžanom ani Nórskom," podotkol na tlačovej besede tréner chorvátskej reprezentácie Niko Kovač.

Nóri zdolali Chorvátov 2:0.

"Hrať za národný tím nie je to isté než za klub. Každý si musí sám spytovať svedomie, či hral dobre alebo nie. Nórsko si plne zaslúžilo uspieť, hralo výnimočne, my sme boli najhorší na ihrisku. Súper preukázal väčšiu túžbu a srdce pri prekonávaní prekážok."

Severania o cennom triumfe rozhodli v druhom polčase, hrdinom večera bol dvojgólový Jo Inge Berget.

Na čelo skupiny sa vyšvihlo Taliansko vďaka víťazstvu 1:0 nad Bulharskom. O jediný gól zápasu v Palerme sa postaral už v 6. minúte Daniele De Rossi z pokutového kopu.

"V zápase s Bulharmi sme dominovali a zaslúžili sme si streliť viac gólov. Som sklamaný, že o výsledok sme sa museli strachovať až do záverečných sekúnd. Vždy je tam riziko, že súper vyrovná po nejakej odrazenej strele. Pozitívom je, že sme v dvoch domácich zápasoch získali maximálny počet bodov," povedal pre taliansku televíziu RAI tréner štvornásobných majstrov sveta Antonio Conte.