Vuelta: Dumoulin ovládol časovku, je lídrom pretekov

Dumoulin sa stal novým lídrom celkovej klasifikácie o tri sekundy pred Talianom Fabiom Aruom.

Tom Dumoulin je opäť lídrom Vuelty a Espaňa.(Zdroj: TASR/AP)

BURGOS. Cyklistická Vuelta dostala po 17. etape novú zápletku. Postaral sa o ňu 24-ročný Holanďan Tom Dumoulin z tímu Giant-Alpecin, ktorý suverénne ovládol utorkovú individuálnu časovku na 38,7 km so štartom aj cieľom v Burgose.

Dumoulin sa stal novým lídrom celkovej klasifikácie o tri sekundy pred Talianom Fabiom Aruom (Astana). Tretia priečka patrí bývalému lídrovi Španielovi Joaquímovi Rodríguezovi (Kaťuša), ktorého slabšie časovkárske kvality sú príčinou aktuálneho odstupu 1:15 min.

Veril, že vyhrá

"Po voľnom dni som sa cítil veľmi dobre a veril som, že vyhrám, ale že som to zvládol s vyše minútovým náskokom je skvelé. Dostal som sa na čelo poradia, mám červený dres, ale mám náskok len troch sekúnd, čo je veľmi málo. Budem bojovať o celkové prvenstvo, ale bude to ťažké. Preteky na Vuelte si užívam," povedal víťaz časovky Dumoulin v televíznom rozhovore.

Rodák z Maastrichtu zaostával pred časovkou na štvrtom mieste poradia za Rodríguezom o 1:51 min. V cieli mal pred ním náskok 3:06 min.

Za Dumoulinom skončil v časovke druhý poľský špecialista tímu Tinkoff-Saxo Maciej Bodnar, skvelý Holanďan mu však nadelil 1:04 min. Tretí finišoval celkom prekvapujúco Španiel Alejandro Valverde z Movistaru (+1:08), Aru bol desiaty a Rodríguez tridsiaty.

Časovka nevyšla podľa predstáv Slovákovi Petrovi Velitsovi z tímu BMC Racing, ktorý skončil na 46. mieste s odstupm 3:38 min za víťazom, jeho brata Martina Velitsa klasifikovali na 140. pozícia z celkového počtu 167 pretekárov na štarte.

Udržoval rovnaké tempo

Organizátori Vuelty po vražednom týždni v Pyrenejach a dni voľna pripravili pre cyklistov časovku s rovinovým maximálne mierne zvlneným profilom bez výraznejších kopcov.

V druhej polovici bola trať viac technická s miernym stúpaním 6 km pred cieľom. Dumoulin bol od začiatku na čele.

Na medzičase na 13,5 km viedol o deväť sekúnd pred Portugalčanom Oliveirom a líder Vuelty Španiel Rodríguez už strácal na 41. mieste 1:11 min.

Na 27,5 km náskok Dumoulina na Rodrígueza narástol na 2:38 min a v tom čase bol virtuálnym lídrom Talian Aru, ktorého čas bol o 54 sekúnd lepší ako Rodríguezov.

Dumoulin udržal vysoké a rovnomerné tempo až do cieľa a napokon sa mu podarilo vymazať aj náskok 1:50 min, ktorý mal pred ním Fabio Aru. Do štvtkovej 18. etapy sa opäť oblečie do červeného trička lídra Vuelty.

VUELTA A ESPAŇA 2015

17. etapa: (Burgos - Burgos, 38,7 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 46:01 min, 2. Maciej Bodnar (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1:04, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:08, 4. Vasil Kirijenka (Biel.) Team Sky +1:31, 5. Jérome Coppel (Fr.) IAM Cycling +1:32, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +1:33,... 10. Fabio Aru (Tal.) Astana +1:53,...30. Joaquím Rodríguez (Šp.) Kaťuša +3:05,... 46. Peter Velits (SR) BMC Racing +3:38, 140. Martin Velits (SR) Etixx - QuickStep +6:56

Poradie po 17. etape: 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin, 2. Fabio Aru (Tal.) Astana +3, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1:15, 4. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +2:22, 5. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +2:53, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +3:15