AKTUALIZOVANÉ

Davis Cup: Slováci prehrali v Poľsku, medzi elitu postúpil súper

Slováci prehrávali po sobotnej štvorhre 1:2, Kližan však v nedeľu vyrovnal na 2:2. V rozhodujúcom piatom dueli však Norbert Gombos podľahol Przysieznemu a Slováci tak prehrali 2:3 na zápasy.

Martin Kližan vyhral v súboji jednotiek nad Jerzym Janowiczom v troch setoch.(Zdroj: TASR)

Davis Cup - Baráž o svetovú skupinu:

Poľsko - Slovensko 3:2

Jerzy Janowicz - Martin Kližan 3:6, 6:7, 3:6

Michal Przysiezny - Norbert Gombos 6:3, 6:4, 6:4

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti budú hrať aj v roku 2016 v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára. V barážovom stretnutí o účasť vo svetovej skupine totiž prehrali v Gdyni s domácim Poľskom 2:3.

O vyrovnávajúci druhý bod pre hostí sa postaral Martin Kližan, ktorý v úvodnej nedeľňajšej dvojhre v súboji tímových jednotiek po výbornom koncentrovanom výkone zdolal Jerzyho Janowicza v troch setoch 6:3, 7:6 (4), 6:3.

Kližan čelil hneď v úvodnom geme brejkbalom. Oba však odvrátil, vo štvrtej hre prelomil súperov servis a výhodu brejku pretavil v zisk prvého setu.

Kližan výborne returnoval Janowiczov delový servis a aj po jeho prvom podaní ho často dokázal dostať pod tlak.

V druhom dejstve za stavu 2:2 opäť zobral Poliakovi servis, Janowicz však hneď vzápätí odpovedal rebrejkom a na rad prišiel tajbrejk. V skrátenej hre otočil Kližan z 1:2 na 5:2 a za stavu 6:4 premenil hneď prvý setbal.

O osude tretieho dejstva rozhodol ôsmy gem, v ktorom Kližan po dvojchybe Janowicza Poliaka brejkol.

Kližan vyhral v tomto roku v Davis Cupe všetky stretnutia, v ktorých nastúpil, pričom nestratil ani jediný set a má impozantnú bilanciu 20:0.

O všetkom rozhodla až záverečná dvojhra, v ktorej Michal Przysiezny v dueli tímových dvojok zdolal Norberta Gombosa v troch setoch 6:3, 6:4, 6:4.

Poliaci postúpili po prvý raz v histórii medzi elitnú šestnástku.

Gombos viedol v druhom geme pri podaní Przysiezneho 30:0, Poliak však získal uhral štyri fiftíny v rade, v ďalšom geme prelomil súperovo podanie a po potvrdení brejku získal prvý set vo svoj prospech.

Hneď na začiatku druhého dejstva Gombosa opäť brejkol a v jeho ďalšom priebehu mu stačilo držať si servis. Przysiezny lepšie returnoval, bol istejší pri dlhších výmenách od základnej čiary.

V treťom sete za stavu 2:2 opäť zobral Gombosovi podanie a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal a na harde v Gdyňa aréne vypukol gejzír poľskej radosti.

V daviscupovej histórii išlo o druhý vzájomný zápas, Poliaci odplatili Slovákom prehru 1:4 zo septembra 1996 z Trnavy.

Zverenci kapitána Miloslava Mečířa po druhý raz za sebou neuspeli v baráži o svetovú skupinu, vlani prehrali v Chicagu s favorizovaným tímom USA hladko 0:5.

Medzi elitou hrali naposledy v roku 2006. V 1. kole v pozícii finalistov z roku 2005 prehrali v Rancague s Čile a v septembrovej baráži nestačili v bratislavskom NTC na Belgicko.

Odvtedy sa márne pokúšajú o návrat medzi elitu.

Hlas:

/zdroj: RTVS/

Martin Kližan: "Hral som výborne. Na zápas s Janowiczom som sa veľmi tešil, už keď som bol na turnajoch v USA. Bol to neskutočný duel, ktorý splnil očakávania. Rozhodlo to, že som returnoval jeho delový servis lepšie ako v piatok Gombi. Dokázal som ho zatlačiť, nebol taký sebavedomý, ako v druhej piatkovej dvojhre. V tomto roku som už nemohol urobiť viac pre návrat Slovenska do svetovej skupiny, vyhral som všetkých 20 setov. Dúfam, že Gombi to teraz už doklepne a že získa rozhodujúci tretí bod."

ONLINE PRENOS:

Michal Przysiezny - Norbert Gombos

III. set

tenis-lopticka.jpg Je koniec. Michal Przysieszny vyhráva aj tretí set pomerom 6:4. Slovenskí tenisti ostali pred bránami svetovej skupiny. Naopak, Poľsko sa medzi daviscupovou elitou predstaví po prvý raz vo svojej histórii.

tenis-lopticka.jpg Tenisti si držia svoje podania a stav je 5:4. Pokiaľ Gombos nebrejkne svojho súpera, Slovensko prehrá.

tenis-lopticka.jpg Gombos znižuje na 4:3, podávať ide domáci hráč.

tenis-lopticka.jpg Przysieszny v pohode udržal svoj servis a potvrdil zisk brejku- 4:2. So slovenskými nádejami to vyzerá chabo, treba však bojovať až do konca.

tenis-lopticka.jpg Norbert Gombos očividne nie je vo svojej koži a na jeho hre to vidno. To sa, bohužiaľ, potvrdzuje aj v praxi, keď Przysieszny získava dve hry po sebe. Poliak vedie 3:2 a má šancu potvrdiť brejk pri svjom podaní.

tenis-lopticka.jpg Hráči predvádzajú teraz veľmi pekné výmeny a "doťahujú" sa o každý fiftín. Stav je 1:2 a na podaní Poliak.

tenis-lopticka.jpg Tretí set otvoril na podaní Gombos, pričom na servise nezaváhal a ujíma sa vedenia 0:1.

II. set

tenis-lopticka.jpg Bohužiaľ. Domáci tenista sa šance nezľakol a svoj servis si podržal, čím získal druhú sadu v pomere 6:4.

tenis-lopticka.jpg Servis naďalej nestráca ani jeden hráč. Przysieszny však ide podávať za stavu 5:4 na výhru v druhom sete.

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti si držia svoj servis. Przysieszny má stále výhodu brejku- 4:2.

tenis-lopticka.jpg Našťastie, v treťom geme sa chytil aj náš tenista a udržal si servis- 2:1.

tenis-lopticka.jpg Domáci tenista odvrátil v druhej hre brejkbal a potvrdil brejk z predošlého gemu- 2:0.

tenis-lopticka.jpg Gombosovi nevyšiel začiatok druhého setu a stratil podanie- 1:0.

I. set

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti predviedli čisté hry. Przysiezny si však postrážil podanie a vyhral prvý set 6:3.

tenis-lopticka.jpg Poliak potvrdil brejk a dostal sa do vedenia 4:1. Gombos si však podržal ďalší servis a znížil- 4:2.

tenis-lopticka.jpg Gombos vyhrával v treťom geme už 30:0, ale domáci tenista si nakoniec podržal podanie. Naopak, v ďalšej hre Slovák stratil podanie- 3:1.

tenis-lopticka.jpg Przysiezny zvládol v úvode svoj servis a ujal sa vedenia, Gombos však hneď na to vyrovnal- 1:1.

Jerzy Janowicz - Martin Kližan

III. set

tenis-lopticka.jpg Skvelé! Kližan dostal Janowicza pod tlak a využil brejk. Ten následne potvrdil čistou hrou a Poliaka porazil 3:0 na sety. Poľsko remizuje so Slovenskom 2:2.

tenis-lopticka.jpg Slovenský tenista mohol viesť 4:2, ale nevyužil brejkbal. Siedmu hru však doviedol do úspešného konca- 3:4.

tenis-lopticka.jpg Kližan si podržal servis, hoci mal súper jeden brejk. Následne vyrovnal, no slovenský tenista sa po čistej hre dostal opäť do vedenia- 2:3.

tenis-lopticka.jpg Kližan hneď v úvode tretieho setu stratil podanie, v druhom geme však tiež získal súperove podanie a vyrovnal- 1:1.

II. set

tenis-lopticka.jpg Výborne! Janowicz získal v tajbrejku minibrejk, ale Kližan sa štyrmi získanými loptičkami za sebou dostal do vedenia 5:2 a nakoniec vyhral druhý set 7:6.

tenis-lopticka.jpg Obaja tenisti si naďalej držia podanie, o víťazovi druhého setu rozhodne až tajbrejk- 6:6.

tenis-lopticka.jpg Janowicz predviedol čistú hru a opäť viedol. Kližan však zvládol svoje podanie, hoci sa dostal pod tlak- 5:5.

tenis-lopticka.jpg Poliak potvrdil brejk a dostal sa do vedenia 4:3. Následne mal Kližan pri svojom servise dva gembaly, ktoré Janowicz odvrátil. Slovák však pridal na agresivite a dotiahol gem do víťazného konca- 4:4.

tenis-lopticka.jpg Kližan sa mohol dostať do vedenia 4:2, no prvý raz v zápase stratil podanie- 3:3.

tenis-lopticka.jpg Janowicz má opäť problémy pri servise. Odvrátil jeden brejk, ale gem nakoniec získal Kližan a dostal sa do vedenia- 2:3.

tenis-lopticka.jpg Čistá hra v podaní domáceho tenistu, podanie si ustrážil aj Kližan a opäť vyrovnal- 2:2.

tenis-lopticka.jpg Janowicz zvládol svoje podanie a ujal sa vedenia. Servis si však podržal aj Kližan- 1:1.

I. set

tenis-lopticka.jpg Kližan mal na dosah ďalšiu čistú hru a k dispozícii tri setboly. Dva nevyužil, tretí áno a získal prvý set pomerom 6:3.

tenis-lopticka.jpg Čistá hra v podaní Janowicza, Kližan podáva na víťazstvo v sete- 3:5.

tenis-lopticka.jpg Slovák mal tri gembaly, potom urobil dvojchybu, ale podanie si ustrážil- 2:5.

tenis-lopticka.jpg Kližan robil opäť súperovi problémy na jeho servise, domáci tenista však nakoniec cez zhodu získal gem- 2:4.

20september2015_polsko_slovensko_davis_c_r7915.jpg

Martin Kližan. FOTO - TASR

tenis-lopticka.jpg Skvelé! Kližan získal Poliakove podanie hneď v úvode prvého setu. Brejk následne potvrdil čistou hrou- 1:4.

tenis-lopticka.jpg Janowicz začal druhý gem esom, nakoniec si podanie postrážil a vyrovnal. Kližan sa však čistou hrou dostal opäť do vedenia- 1:2.

tenis-lopticka.jpg Zápas sa začal. Na podaní je Kližan, ktorý hneď v prvom geme odvrátil dva brejkbaly- 0:1.

Pred zápasom:

Slovenský tím hral v 16-člennej elite naposledy v roku 2006, Poliakom chýba k historickému prvému postupu do svetovej skupiny už len jedno víťazstvo.

V nedeľu bude veľký tlak na Janowiczovi (61. v ATP), aby rozhodol o výhre Poľska v zápase s Kližanom (36.). Bude to ich prvý vzájomný duel.

"Prosím našich fanúšikov, aby sa v nedeľu predpoludním išli do kostola pomodliť za nás a potom nech prídu na tenis," vyhlásil pred poľskými novinármi poľský tenista Lukasz Kubot.

V druhom nedeľnom zápase nastúpia proti sebe tímové dvojky Michal Przysiezny (143. v ATP) a Norbert Gombos (121.).

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 002
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 651
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 679
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 285
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 749
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 653
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 408
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 910
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 892
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 831

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Čo z toho, že jediný neprehral. Na Slovan prišlo iba 295 ľudí

Úradujúci majster zo Žiliny prehral v tejto sezóne už piaty zápas z deviatich.

Príbeh najslávnejšieho športového páru bol láskou na druhý pohľad

Pred 95 rokmi sa narodili Emil a Dana Zátopkovci, držitelia devätnástich svetových rekordov.

Ružomberok prerušil víťaznú sériu Žiliny, Slovan stále neprehral

Pozrite si súhrn utorkových výsledkov 9. kola Fortuna ligy.

Barcelona deklasovala Eibar, Messi strelil štyri góly

Súhrn utorkových výsledkov 5. kola La Ligy.