Rumunsko, Albánsko, Nemecko aj Poľsko postúpili na EURO 2016

Fíni sa dočkali vyrovnania proti Severným Írom v závere stretnutia.
Fíni sa dočkali vyrovnania proti Severným Írom v závere stretnutia. (Autor: SITA/AP)
TASR|11. okt 2015 o 21:30

Miestenku do Francúzska definitívne získali v nedeľňajších dueloch záverečného kola kvalifikácie.

BRATISLAVA. Nemecko, Poľsko, Rumunsko a Albánsko sú ďalšími istými účastníkmi kontinentálneho futbalového šampionátu EURO 2016.

Poľský kanonier Robert Lewandowski s 13 presnými zásahmi vyrovnal rekord v počte gólov v rámci jedného kvalifikačného cyklu ME.

Úradujúci majstri sveta Nemci si vydýchli až vo finiši D-skupiny. Postup spečatili v Lipsku vydretým víťazstvom nad Gruzínskom 2:1 a v konečnej tabuľke si udržali prvú priečku.

Domáci sa napriek jasnej prevahe dlho nevedeli strelecky presadiť, podarilo sa to až Thomasovi Müllerovi v 49. minúte z pokutového kopu. Potrestal tak nedovolený zákrok na Mesuta Özila.

Už o chvíľu neskôr ale vyrovnal utešenou strelou kapitán Gruzíncov Jaba Kankava a až príliš nervózny favorit mal potom namále pri ďalších šanciach súpera, pri ktorých musel čarovať aj brankár Manuel Neuer.

Nemcom napokon tri body zachránil víťazným zásahom striedajúci Max Kruse v 79. minúte.

79' GOAL!! It's 2-1 to Germany! After being played in by Mesut zil, Max Kruse places the ball in the corner from the...

Posted by DFB-Team (Die Mannschaft) on Sunday, October 11, 2015

Priamy súboj o druhú postupovú miestenku sa hral vo Varšave a vyznel pre domácu "orlicu" triumfom 2:1.

Poliaci si nemohli dovoliť pred vypredaným hľadiskom s viac ako 57.000 divákmi prehrať, na postup im navyše stačila aj remíza 0:0 či 1:1.

Už v 13. minúte po signále z rohového kopu trafil presne spoza šestnástky Grzegorz Krychowiak, no Íri dokázali prakticky okamžite odpovedať.

Po zbytočnom zákroku Michala Pazdana na hranici pokutového územia kopali hostia penaltu a Jonathan Walters ju nekompromisne premenil.

Tribúny ešte pred prestávkou druhýkrát rozjasal Lewandowski a bol z toho rekord. Presná hlavička znamenala už jeho 13. gól v tejto kvalifikácii a na čele historickej tabuľky tak dostihol Davida Healyho zo Severného Írska, ktorý v bojoch o postup na EURO 2008 zaznamenal rovnako trinásť presných zásahov.

Poliaci sa potom strachovali až do konca, náskok však z rúk nepustili a po zápase odštartovali oslavy.

Škóti už bez možnosti atakovať postupové priečky vyhrali podľa očakávania v portugalskom Fare nad Gibraltárom hladko 6:0.

Čistým hetrikom sa v druhom polčase blysol Steven Fletcher.

"Trpaslík" z Gibraltáru ďalším debaklom prekonal o tri góly doterajší nezávideniahodný rekord San Marína, keď v jednom kvalifikačnom cykle inkasoval spolu 56-krát.

Rumuni potrebovali na istotu postupu z F-skupiny akékoľvek víťazstvo na pôde outsidera z Faerských ostrovov a v Tórshavne neponechali nič na náhodu.

Constantin Budescu poslal favorita do vedenia už v 4. minúte a v nadstavení prvého dejstva si gólovú radosť zopakoval.

Sľubný náskok hostia po zmene strán ešte zveľadili, v 83. minúte pridal poistku na 3:0 Alexandru Maxim.

Maďarom tak zostala iba barážová tretia pozícia, stále ale dúfajú, že sa na ME dostanú ako najlepší tím z tretích miest. V Grécku v nedeľu prehrali po divokom priebehu 3:4.

Domácich poslal do vedenia Kostas Stafylidis, ešte do prestávky vyrovnal Gergő Lovrencsics. Po zmene strán najskôr naklonil misky váh na stranu hostí dvoma gólmi Krisztián Németh, no posledné slovo mali v závere Konstantinos Mitroglou a striedajúci Panagiotis Kone.

Post lídra skupiny a postupujúceho tímu z prvej priečky potvrdilo Severné Írsko ziskom bodu za remízu 1:1 vo Fínsku.

Strelecky sa za hostí presadil Craig Cathcart, v 88. minúte ale vyrovnal Paulus Arajuuri.

Historický postup na vrcholné podujatie oslavujú Albánci. Pred nedeľou boli v I-skupine karty rozdané jasne - do Francúzska ich posúvalo na úkor Dánov iba víťazstvo v Arménsku.

V Jerevane išli za svojím cieľom razantne a už za 23 minút viedli dvojgólovým rozdielom, keď si najskôr Kamo Hovhannisjan strelil vlastný gól a Berat Xhimshiti potom po štandardnej situácii zvýšil na 2:0.

Albánci mali viditeľne vyššiu motiváciu, v druhom polčase pridali ďalší zásah a pri žrebe skupín ME nebudú chýbať.

Už v predstihu jasný víťaz skupiny Portugalsko uspel aj v Srbsku 2:1, víťazný gól zaznamenal v 78. minúte Joao Moutinho.

Domáci dohrávali bez vylúčených Aleksandara Kolarova a Nemanju Matiča.

Už predtým si postup na ME vybojovali Island, Česko, Anglicko, Rakúsko, Belgicko, Wales, Španielsko, Švajčiarsko, Severné Írsko, Taliansko a Portugalsko. Istú účasť už má aj Francúzsko ako organizátor.

Kvalifikácia EURO 2016 - nedeľa:

D-skupina

Nemecko - Gruzínsko 2:1 (0:0)

Góly: 49. Müller (z 11m), 79. Kruse - 53. Kankava

Poľsko - Írsko 2:1 (2:1)

Góly: 13. Krychowiak, 42. Lewandowski - 16. Walters (z 11m)

Grécko - Maďarsko 4:3 (1:1)

Góly: 4. Stafylidis, 57. Tachtsidis, 79. Mitroglou, 86. Kone 54. a 76. Németh, 26. Lovrencsics

Fínsko - Severné Írsko 1:1 (0:1)

Góly: 88. Arajuuri - 31. Cathcart

1. Severné Írsko 10 6 3 1 16:8 21*

2. Rumunsko 10 5 5 0 11:2 20*