Chára odohral v NHL už 1200 zápasov. Je to privilégium, vraví

Zdeno Chára.
Zdeno Chára. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|24. okt 2015 o 06:57

Z hráčov zo slovenským pôvodom odohral v lige viac zápasov iba Stan Mikita (1394). Za Zdenom Chárom nasleduje Marián Hossa (1179).

NEW YORK. Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára odohral v NHL zápas s poradovým číslom 1200. Bol víťazný a zdolal v ňom brankára Jaroslava Haláka. Chárov Boston triumfoval na ľade New York Islanders 5:3.

Tridsaťosemročný obranca síce nebodoval, ale bol najvyťaženejším hráčom zápasu - počas 24:15 minúty si pripísal tri zblokované strely a jeden plusový bod. Súperovým hráčom uštedril aj šesť hitov.

Chára debutoval v NHL 19. novembra 1997 práve ako hráč New York Islanders. Z hráčov zo slovenským pôvodom odohral v lige viac zápasov iba Stan Mikita (1394).

Za Chárom nasleduje Marián Hossa (1179), viac ako tisíc zápasov majú na konte aj Peter Bondra, Miroslav Šatan a Michal Handzuš.

Chára: Je to privilégium

"Každý zápas v NHL je pre mňa výnimočný. Povedal som to už nespočetnekrát. Snažím sa brať s pokorou to, že som súčasťou tejto súťaže a najmä skvelého tímu taký dlhý čas. A tento zápas? Je to privilégium, že naň môžem nastúpiť," povedal Chára ešte pred súbojom proti Islanders.

Najlepšie kúsky Cháru v drese Bostonu.

Chára (nar. 18. 3. 1977) pôsobí v Bostone od roku 2006, predtým hrával v Ottawe (2001 - 2006) a NY Islanders (1997 - 2001).

Je kapitánom Bostonu, v roku 2011 s ním vyhral Stanleyho pohár. Chára si šesťkrát zahral v Zápase hviezd NHL a šesťkrát bol medzi triom kandidátov na Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL, získal ju v roku 2009.

V tejto sezóne má zatiaľ z piatich stretnutí na konte štyri asistencie.

Údaje platia pre základnú časť NHL.

Zostrih zápasu New York Islanders - Boston.

Víťazstvo Bostonu nad Islanders pečatil gólom do prázdnej bránky na 5:3 Čech David Krejčí, ktorý pokračuje v skvelej sérii minimálne bod na zápas. V siedmich súbojoch tohto ročníka dal päť gólov, na sedem prihral a je na čele produktivity celej súťaže.

Halák čelil 25 strelám, z nich pochytal 21 s priemernou úspešnosťou 84 percent. Pri góloch Bostonu však nemal veľa šancí zasiahnuť, všetky padli z nebezpečných pozícií. Haláka navyše raz prekonal aj jeho spoluhráč Marek Židlický, ktorý smoliarsky zrazil puk do siete korčuľou.

Sekera asistoval

Hrdinom súboja Edmonton - Washington bol päťbodový a trojgólový Rus Jevgenij Kuznecov. Prehre domácich 4:7 nezabránil ani slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý zadovkou v presilovke prihrával mladučkej hviezde tímu Connorovi McDavidovi na gól v 21. minúte.

Zásah znamenal vyrovnanie na 3:3. Sekera odohral 20:33 minúty a skončil zápas s dvoma plusovými bodmi. Bola to jeho štvrtá asistencia v sezóne.

Edmonton - Washington.

Tatar bez bodu, Jurčo nehral

V piatok uspel aj Marián Gáborík s Los Angeles. Kings doma zvíťazili nad Carolinou 3:0, slovenský útočník prispel iba dvoma strelami na bránku.

Detroit s útočníkom Tomášom Tatarom prehral na ľade Calgary 2:3 po predĺžení. Hostia môžu hovoriť o smole, lebo až do 59. minúty viedli 2:1. Lenže 72 sekúnd pred koncom vyrovnal Joe Colborne a vo štvrtej minúte predĺženia rozhodol o výhre domácich obranca Mark Giordano.

Tatar odohral 14:51 minúty, ale ani jedna z jeho piatich striel si nenašla cestu za chrbát brankára Jonasa Hillera. Ďalší slovenský útočník Tomáš Jurčo do zápasu nezasiahol.

New York Islanders - Boston 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)

Góly: 15. Bailey (Tavares, Strome), 16. Cizikas (Boychuk, M. Martin), 59. Hickey - 10. Connoly (Marchand, Bergeron), 37. Kemppainen (Spooner), 39. Pastrnák (Eriksson), 49. Spooner (Kemppainen), 58. Krejči (Eriksson, McQuaid)

Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas, čelil 25 strelám, úspešnosť zásahov 84% - Zdeno Chára (Boston) odohral 24:15 min, 3 zblokované strely, 1 plusový bod

Calgary - Detroit 3:2 po predĺžení (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 12. Giordano (Gaudreau, Hudler), 59. Colborne (Giordano, Hudler), 64. Giordano (Gaudreau, Monahan) - 8. Nyquist (Zetterberg, Kronwall), 13. Brendan Smith (Larkin, Pulkkinen)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 14:51 min, 5 striel

Edmonton - Washington 4:7 (2:3, 2:3, 0:1)

Góly: 11. Pouliot (Jakupov, Mc David), 15. Klinkhammer (Hall, Nugent-Hopkins), 21. McDavid (SEKERA, Letestu), 35. Nugent-Hopkins (Slepyšev) - 4. Kuznecov (Oshie, Ovečkin), 13. Nicklas Bäckström (Carlson, Oshie), 20. Johansson (Williams, Nicklas Bäckström), 27. Kuznecov (Carlson, Orpik), 30. Burakovsky (Kuznecov, Ovečkin), 32. Williams (Niskanen, Kuznecov), 57. Kuznecov (Burakovsky, Carlson)

Andrej Sekera (Edmonton) odohral 20:33 min, 1 asistencia, 2 plusové body, 1 zblokovaná strela

Los Angeles - Carolina 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 12. Toffoli (Ehrhoff, Lucic), 49. Kopitar (Pearson), 58. Toffoli (Lucic. McNabb)

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 13:37 min, 2 strely, jeden dvojminútový trest

Winnipeg - Tampa Bay 3:4 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 17. Ehlers (Scheifele, Perreault), 31. Stafford (Lowry, Burmistrov), 42. Wheeler - 13. Coburn (T. Johnson), 28. Paquette (E. Condra, Hedman), 32. Namestnikov (Paquette, Hedman), 61. Palát (Stamkos, Hedman)

Buffalo - Montreal 2:7 (0:1, 2:3, 0:3)

Góly: 25. Moulson (Reinhart, Franson), 32. O´Reilly (Franson) - 15. Weise (P. K. Subban, Fleischmann), 21. Gallagher (Plekanec, P. K. Subban), 34. T. Mitchell (P. K. Subban, Markov), 39. Markov (Plekanec), 41. Gallagher (Pacioretty, Markov), 52. Pacioretty (Markov, Plekanec), 56. Weise (Markov, Desharnais)