AKTUALIZOVANÉ

Tatar sa stal prvou hviezdou zápasu, Montreal vytvoril rekord NHL

Tatar sa ako jediný zo Slovákov zapísal do kanadského bodovania. Zaznamenal gól a asistenciu.

Tomáš Tatar (vpravo) pomohol Detroitu k víťazstvu.(Zdroj: TASR/AP)
Manchester United vs. Everton na Old Trafford >>

NEW YORK. Slovenský útočník Tomáš Tatar sa stal prvou hviezdou sobotňajšieho zápasu NHL, v ktorom hokejisti Detroitu zvíťazili na ľade Vancouveru 3:2 po predĺžení.

Tatar režíroval obrat v prospech hostí, ktorí po dvoch tretinách prehrávali v dejisku ZOH 2010 Rogers Arene 0:2.

Šikovný krídelník sa v 45. min asistenciou podieľal na góle Fína Teemu Pulkkinena a znížení na 1:2. O dve minúty neskôr v presilovke parádnou strelou švihom zo vzdialenosti kruhu na vhadzovanie vyrovnal na 2:2.

Tomáš Tatar strelil druhý gól v sezóne.

Bol to druhý gól a piaty bod 24-ročného Tatara v sezóne, v ktorej odohral všetkých osem zápasov svojho tímu. V predĺžení sa potom zaskvel brankár Detroitu Petr Mrázek.

Dvadsaťtriročný Čech prihrávkou našiel na útočnej modrej číhajúceho Gustava Nyquista a švédsky reprezentant prestrelil gólmana Vancouveru Ryana Millera.

Tatar chválil brankára

Strelec víťazného gólu Gustav Nyquist k prihrávke brankára Mrázka na jeho víťazný gól poznamenal: "Bol to vydarený koniec jeho skvelého predstavenia na ľade. Som si istý, že práve on bol dnes naším najlepším hráčom."

Tomáš Tatar na otázku, či si Mrázek nezaslúži za svoj skvelý výkon kúpiť drink, odpovedal: "Je úžasný. Sme veľmi šťastní, že ho máme. Zostal veľmi silný až do konca zápasu. A čo sa týka jeho prihrávky na víťazný gól, niektorí z nás majú málo bodov, preto musel pomôcť takýmto spôsobom brankár," cituje server hokejistov Red Wings Tatara.

Petr Mrázek asistoval pri víťaznom góle Nyquista.

Detroit vstúpil do sezóny s novým trénerom Jefom Blashillom tromi víťazstvami, ale po sympatickom vstupe nasledovala séria štyroch prehier. Hráči Red Wings ju zastavili až v sobotu vo Vancouveri.

A to im ešte v zostave chýbali obrancovia Mike Green a Kyle Quincey, či dlhodobo zranený ruský líder Pavel Daciuk, či ďalší útočníci Brad Richards a Johan Franzén.

"Niekoľko predchádzajúcich zápasov nám nevyšlo, nevydali sme na ľade zo seba všetko. Teraz sme to chceli zmeniť, ukázať, že vieme hrať hokej. Cítil som to tak, že každý hráč nad tým premýšľal v šatni a nakoniec sme to aj dokázali. Každý z nás bojoval a na ľade nechal srdce," cituje server NHL Tomáša Tatara.

Hossa nebodoval

V stretnutí Chicaga s Tampou Bay 60 minút gól nepadol, ale rozhodnutie prišlo už po 17 sekundách predĺženia. Vzal to na seba kapitán Blackhawks Jonathan Toews, ktorého v gólovej individuálnej akcii nezastavili ani dvaja hráči súpera.

Slovenský útočník Marián Hossa v drese domácich odohral 16:48 min a raz vystrelil na bránku Tampy. Išlo o prvé stretnutie oboch tímov od júnového finále Stanleyho pohára, v ktorom uspelo Chicago 4:2 na zápasy.

"Nemyslím si, že tempo zápasu bolo hodné finále bojov o Stanleyho pohára, ale vedeli sme, čo máme proti Tampe hrať. V ofenzíve sme tvrdo pracovali s pukom a nakoniec to stačilo na jeden rozdielový gól," skonštatoval víťazný strelec Toews pre server NHL.

Jonathan Toews rozhodol o výhre Chicaga.

Montreal vyhral aj deviaty zápas

Víťazná šnúra Montrealu trvajúca od začiatku tohto súťažného ročníka sa po sobote natiahla na deväť zápasov. Nabudených hráčov Canadiens nezastavilo v kanadskom derby ani hosťujúce Toronto, ktoré prehralo 3:5.

Brankársky fenomén Carey Price čelil 52 strelám z hokejok hráčov Toronta, zatiaľ čo domácim stačilo na 5 gólov 27 pokusov.

Všetkých deväť víťazstiev zaznamenal Montreal v riadnom hracom čase, čím prekonal doterajší rekord ôsmich takýchto triumfov hráčov Buffala zo sezóny 1975/1976.

Už len jediné víťazstvo chýba hokejistom Canadiens k tomu, aby vyrovnali ďalší historický rekordný zápis Buffala a Toronta desiatich víťazstiev v sérii pri vstupe do sezóny. Sabres sa to podarilo v sezóne 2006/2007 a Maple Leafs v ročníku 1993/1994.

Montreal zaznamenal už deviatu výhru za sebou.

Ani jeden z týchto dvoch tímov nevyhral všetkých 10 zápasov už po 60 minútach, ale musel si pomôcť predĺžením či nájazdmi.

"Máme ďalšie víťazstvo, ale naša hra nebola ideálna. Nechať vystreliť súpera 52-krát na bránku je priveľa, nemôžeme sa v tomto smere stále spoliehať iba na Careyho. Musíme sa vrátiť k aktívnejšej hre s väčšou kontrolou puku. Samozrejme, dva body sú doma a dôležité je, že sme našli puku cestu do siete," hodnotil s 11 bodmi najproduktívnejší hráč Canadiens Max Pacioretty.

V drese Toronta sa predstavil slovenský obranca Martin Marinčin, odohral 12:08 min s jedným mínusovým bodom na konci zápasu.

Jágr patrí k najproduktívnejším hráčom ligy

Recept na to, ako zastaviť rozbehnutého súpera, ktorý neprehral päť zápasov v sérii, ponúkli hráči Floridy na ľade Dallasu.

Zvíťazili hladko 6:2 a veterán Jaromír Jágr sa s gólom a asistenciou dostal medzi hviezdy zápasu. Štyridsaťtriročný Jágr v ôsmich zápasoch tejto sezóny nazbieral 10 bodov a v produktivite sa zaradil do Top Ten celej súťaže.

Medzi strelcami mu so šiestimi gólmi patrí dokonca tretie miesto. Na čele je osemgólový Jamie Benn, ktorý proti Floride strelil oba góly Dallasu.

Jágr má na konte v kariére už 728 gólov. Ak pridá ešte štyri, vyrovná sa Marcelovi Dionnemu na štvrtej priečke historicky najúspešnejších strelcov NHL.

Jaromír Jágr strelil v NHL už 728 gólov.

Hokejisti New York Islanders zvíťazili na ľade St. Louis 3:2 po predĺžení, ale v bránke "ostrovanov" dostal prednosť Nemec Thomas Greis na úkor Slováka Jaroslava Haláka.

Greiss nesklamal, zo 40 striel zneškodnil 38 a výrazne prispel k prvému triumfu svojho tímu na ľade Blues po takmer 15 rokoch.

"Náš brankár predviedol niekoľko veľkých zákrokov," pochválil Greissa tréner Jack Capuano.

NHL - sobota:

Minnesota - Anaheim 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Góly: 17. Dumba (Zucker, M. Koivu), 34. Vanek (Niederreiter, Spurgeon), 39. R. Carter (Fontaine, Spurgeon)

Buffalo - New Jersey 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 9. Ennis (Franson, O´Reilly), 23. O´Reilly (Reinhart, Ennis), 50. Henrique - 20. Henrique (Cammalleri, Stempniak), 29. Cammalleri (Kalinin), 40. Schlemko (Cammalleri, Henrique), 60. Eichel (O´Reilly)

Montreal - Toronto 5:3 (1:0, 4:2, 0:1)

Góly: 11. P. K. Subban (Pacioretty, Plekanec) , 22. Eller (Galchenyuk), 25. Desharnais (Fleischmann, Weise), 36. Pacioretty, 40. Gallagher (P. K. Subban, Markov) - 23. Komarov (J. van Riemsdyk, Harrington), 27. J. van Riemsdyk (Phaneuf, Komarov), 48. M. Rielly (Boyes)

Martin Marinčin (Toronto) odohral 12:08 min, 1 mínusový bod

Ottawa - Arizona 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Góly: 39. Ceci (Ryan, Mark Stone) - 19. Boedker (Ekman-Larsson), 55. Richardson (Martinook, Dahlbeck), 56. Boedker, 58. Boedker (Domi, Chipchura)

Philadelphia - New York Rangers 3:2 SN (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 12. Streit (Simmonds, Gagner), 23. Laughton, rozhod. nájazd Giroux - 14. J. T. Miller (Lindberg, Yandle), 25. Brassard (Hayes, Kreider)

St. Louis - New York Islanders 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Góly: 43. Parayko (Ott), 51. Steen (Parayko, Lehterä) - 17. Okposo (Leddy, Nielsen), 39. Tavares (Kuľomin, Bailey), 64. Grabovskij (Nielsen)

Nashville - Pittsburgh 1:2 PP (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 52. Neal (Ribeiro, Jackman) - 36. Kunitz (Malkin, Cullen), 61. Kessel (Malkin)

Dallas - Florida 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)

Góly: 2. Jamie Benn (Seguin, J. Klingberg), 45. Jamie Benn (Seguin, Goligoski) - 12. Jágr (Huberdeau, W. Mitchell), 14. Bjugstad (Huberdeau), 22. Ekblad (Bjugstad, Jágr), 35. Bolland (Kulikov, J. Jokinen), 46. R. Smith (J. Jokinen), 57. Howden (Trocheck, MacKenzie)

Chicago - Tampa Bay 1:0 PP (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 61. Toews (P. Kane, Seabrook)

Marián Hossa (Chicago) odohral 16:48 min, 1 strela, 2 zblokované strely

Colorado - Columbus 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Góly: 3. Skille (Holden), 22. Iginla (Comeau, Duchene), 38. MacKinnon (Iginla, Beauchemin) - 11. Jenner, 16. Jenner (Savard, Murray), 44. Murray (Bourque, Atkinson), 47. Dubinsky (Savard, Foligno)

Vancouver - Detroit 2:3 PP (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Góly: 14. Tanev (Burrows, Hutton), 29. Sutter (Burrows, Horvat) - 45. Pulkkinen (TATAR, B. Smith), 47. TATAR (Kronwall, Zetterberg), 64. Nyquist (Mrázek)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 20:15 min, 1 gól, 1 asistencia, 4 strely, 1 plusový bod, 1. hviezda zápasu

San Jose - Carolina 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Góly: 2. J. Ward (Marleau, Hertl), 9. J. Ward (Burns), 27. Pavelski (Vlasic, J. Thornton), 30. Wingels (Tierney, P. Martin), 60. J. Ward (Burns, Marleau) - 24. Faulk (Gerbe, V. Rask), 31. Riley Nash (Hanifin, Versteeg)