Európska liga: Hamšík s Neapolom postupuje, gól Maka i výhra Novotu

Skupinová fáza Európskej ligy UEFA pokračovala stretnutiami 4. kola.

Moskovčania sa tešia z vyrovnania na trávniku Besiktasu Istanbul.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. V úvodnom štvrtkovom zápase J-skupiny v rámci 4. kola skupinovej fázy futbalovej Európskej ligy sa medzi domácim FK Karabach a hosťujúcim AS Monako zrodila remíza 1:1.

Azerbajdžanský zástupca sa v prvom polčase dostal do vedenia, keď sa v 25. min presadil švédsky útočník Samuel Armenteros.

Hostia z Monaka vyrovnali v 72. min zásluhou portugalského zakončovateľa Ivana Cavaleira.

V inej skupine futbalisti Lokomotivu Moskva remizovali na trávniku Besiktasu Istanbul 1:1.

S ôsmimi bodmi priebežne vedú H-skupinu a sú blízko k postupu do jarného šestnásťfinále. V drese ruského klubu odohral celý duel slovenský stopér Ján Ďurica.

"Inkasovali sme vedúci gól, ale rýchlo sme pochopili, že v Istanbule môžeme dosiahnuť dobrý výsledok. V koncovke duelu sme dokonca mohli streliť gól na 2:1. Myslím si, že sme si zaslúžili získať bod. Všetci chlapci boli statoční, bojovali až do konca," cituje portál denníka Sport Express vyjadrenie slovenského reprezentanta.

Besiktas posllal do vedenia známy Portugalčan Ricardo Quaresma

Neapol so slovenským reprezentanom Marekom Hamšíkom deklasoval doma FC Midtjylland 5:0 a v predstihu si zabezpečil okrem postupu aj istotu prvenstva v D-skupine.

Rapid zasa triumfoval na pôde Viktorie Plzeň 2:1, keď sa kurióznym, no postupovým gólom blysol v závere duelu Philipp Schobesberger.

Presný zásah Róberta Maka z 91. minúty len korigoval prehru PAOK-u Solún v Krasnodare na 1:2.

Neapol nastúpil proti FC Midtjylland bez niekoľkých hráčov základnej jedenástky.

Nechýbal však Hamšík, ktorý so svojimi spoluhráčmi na trávniku v prvom polčase dominoval. Po niekoľkých spálených šanciach v úvode stretnutia sa v 13. minúte tešil z presného zásahu Omar El Kaddouri.

Neskôr prišli chvíle Manola Gabbiadiniho, ktorý pridal ďalšie dva góly a definitívne zlomil odpor súpera.

Gól M. Gabbiadiniho na 3:0

V 53. minúte odišiel z hry Hamšík, no gólová kanonáda neskončila. O chvíľu neskôr upravil na 4:0 Cristian Maggio a skóre stanovil v 77. minúte Jose Callejon.

Poľský klub Legia Varšava si v rámci D-skupiny pripísal na konto už tretiu prehru, keď neuspel na trávniku belgického FC Bruggy po výsledku 0:1.

Jediný gól stretnutia zaznamenal v 38. min Thomas Meunier, v drese hostí odohrali celý zápas Slováci Dušan Kuciak a Ondrej Duda.

Zverenci trénera Stanislava Čerčesova majú po štyroch kolách skupinovej fázy na konte jediný bod a iba minimálnu šancu na postup do jarného šestnásťfinále.

Legia Warszawa przegraa 0:1 z Club Brugge w meczu 4. kolejki grupy D Ligi Europy, co sprawia, e ''Wojskowi'' znaleli si w bardzo trudnej sytuacji w walce o awans do kolejnej rundy. Fot. Mateusz Kostrzewa

Posted by Legia Warszawa on Thursday, November 5, 2015

"Druhý polčas bol v našom podaní o poznanie lepší ako prvý. Mali sme streliť aspoň jeden gól, možno aj dva. Stále žije šanca na postup, určite oň ešte zabojujeme. Nemôžeme vešať hlasy. V Bruggách sme hrali na troch útočníkov. Znamenalo to veľa behania. Nemali sme príliš veľa času na zoznámenie sa s takýmto štýlom hry. Keď sme preskupili rady na rozostavenie 4-4-2, mali sme viac z hry," vyhlásil podľa oficiálnej stránky Legie 20-ročný sninský rodák Duda.

V plzeňskej Doosan aréne sa od úvodného výkopu objavilo na ihrisku až kvarteto slovenských reprezentantov.

Domácia Viktoria inkasovala od Rapidu Viedeň už v 13. minúte, keď Matúša Kozáčika prekonal po elegantnej kolmici Philipp Schobesberger.

Od tohto momentu prebrala Plzeň herné opraty do svojich rúk, ale z množstva šancí neskórovala, pričom viackrát sa vyznamenal Ján Novota.

Viedenčania potrebovali na priamy postup trojbodový zisk, no stupňujúcemu náporu sa neubránili.

V 71.ešte trafil Jan Holenda žrď, ale o niekoľko sekúnd neskôr sa presadil - 1:1.

Viktorii to však nebolo nič platné, desať minút pred koncom ušiel domácej obrance opäť Schobesberger, a hoci sa pred zakončením sám potkol, lopta sa dokotúľala do siete a zaistila Rapidu postup.

"Mal som trochu šťastie, chcel som prejsť okolo brankára, pošmykol som sa, no ľavačkou sa mi podarilo skórovať, takže som rád. Na oponenta sme sa veľmi dobre pripravili," uviedol v pozápasovej mix zóne dvojgólový hrdina štvrtkového merania síl Schobesberger.

Premiérový triumf v tohtosezónnej edícii európskeho pohára číslo dva zaznamenal FC Liverpool.

"The Reds" zvíťazili na "horúcej" ruskej pôde Rubinu Kazaň 1:0, keď sa v 52. minúte presadil talentovaný mladík Jordan Ibe.

Dosiaľ mali zverenci trénera Jürgena Kloppa na konte len tri remízy s rovnakým skóre 1:1. Slovenský stopér Martin Škrtel vybehol na trávniku až v samom závere stretnutia.

V druhom dueli sa v prípade trojbodového zisku mohol katapultovať do šestnásťfinále FC Sion, no s Girondins Bordeaux doma ratoval bod za remízu 1:1 v samom závere.

Duel viedlo slovenské rozhodcovské trio Ivan Kružliak ako hlavný a Tomáš Somoláni s Tomášom Mókošom na čiarach.

Hostí z Bordeaux poslal do vedenia Thomas Touré

Situáciu si poriadne skomplikoval PAOK Solún s Erikom Sabom a Róbertom Makom.

Po prehre 1:2 v Krasnodari patrí gréckemu klubu v tabuľke C-skupiny tretia priečka s tromi bodmi a boj o postup už nemá vo svojich rukách.

O jediný úspechu hostí sa postaral v 91. minúte práve Mak.

"V Rusku sme začali dobre, boli sme aktívni, no prvý gól dali domáci. Na druhý polčas sme nastúpili s jasným cieľom otočiť duel. Snaha na našej strane bola veľká, ale Krasnodar skóroval z penalty a dostal sa do dvojgólového vedenia," zhodnotil duel na krasnodarskej pôde pre svoju oficiálnu stránku Róbert Mak.

Neúspech PAOK-u však zahral do kariet Borussii Dortmund, ktorá "sfúkla" doma Gabalu 4:0 a korunovala postup medzi najlepších 32 tímov.

Góly: 90.+4 Salatic - 67. Touré

Rozhodovali: Ivan KRUŽLIAK - Tomáš SOMOLÁNI, Tomáš MÓKOŠ (SR)

Dinamo Minsk - Villarreal CF 1:2 (0:0)

Góly: 69. Vitus - 72. a 86. Soldado (prvý z 11 m)

Viktoria Plzeň - Rapid Viedeň 1:2 (0:1)

Góly: 71. Holenda - 13. a 77. Schobesberger

/M. KOZÁČIK za odchytal celý zápas, P. HROŠOVSKÝ a M. ĎURIŠ odohrali celý zápas - J. NOVOTA odchytal celý zápas/

Tabuľka E-skupiny:

1. Rapid 4 4 0 0 8:4 12 - istý postup do šestnásťfinále EL

2. Villarreal 4 3 0 1 8:3 9

3. Plzeň 4 1 0 3 5:6 3

4. Minsk 4 0 0 4 1:9 0

F-skupina

FC Groningen - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Gól: 81. Folprecht

/M. BAKOŠ za hostí hral 73. min./

Olympique Marseille - SC Braga 1:0 (1:0)

Gól: 39. N'Koudou

G-skupina:

Rosenborg Trondheim (Nór.) - Lazio Rím (Tal.) 0:2 (0:2)

Góly: 9. a 29. Djordevič

ČK: 83. Keita (Lazio Rím)

AS St. Étienne - Dnipro Dnipropetrovsk 3:0 (1:0)

Góly: 38. Monnet-Paquet, 52. Berič, 65. Hamouma, rozhodoval: Mattias Gestranius (Fín.)