Slováci zdolali v Trnave Švajčiarsko 3:2, atmosféra bola ako v Anglicku

Michal Ďuriš (druhý zľava) sa konečne dočkal gólov v národnom drese.
Michal Ďuriš (druhý zľava) sa konečne dočkal gólov v národnom drese. (Autor: TASR)
Pavol Spál|13. nov 2015 o 20:45

Švajčiarom vyšli striedania. Noví hráči priniesli oživenie aj gólové okamihy. Slovenskí futbalisti pritom vyhrávali už 3:0.

Priateľské futbalové stretnutie (Trnava):

Slovensko - Švajčiarsko 3:2 (1:0)

Góly: 39. a 49. Ďuriš, 55. Mak - 63. Derdiyok, 67. Drmič

ŽK: 90.+ M. Ďuriš, 90.+ Škrtel - 79. Seferovič, 90.+ Drmič, rozhodovali: Miroslav Zelinka - Ondřej Pelikán, Jan Paták (všetci ČR), 17 582 divákov

SR: Mucha - Gyömbér (73. Sabo), Škrtel, Ďurica, Hubočan - Hrošovský (86. Greguš), Kucka (73. Pečovský) - Mak (73. Šesták), Hamšík (88. Duda), Weiss (73. Jakubko) - Ďuriš

Švajčiarsko: Bürki - Lichtsteiner (59. Lang), Schär, Djourou, Moubandjé - Fernandes (59. Behrami), Inler (74. Zuffi), Kasami (59. Drmič) - Shaqiri, Derdiyok (74. Seferovič), Stocker (59. Mehmedi)

TRNAVA/ BRATISLAVA. Slovenská futbalová reprezentácia úspešne "pokrstila" nový štadión v Trnave piatkovým prípravným zápasom so Švajčiarskom, v ktorom zvíťazila 3:2 (1:0).

Atmosféra pripomínala zápasy Premier League. Fanúšikovia spievali chorály, nechýbali mexické vlny.

((foto))

Futbaloví reprezentanti Slovenska odohrali prvý zápas v trnavskej aréne Antona Malatinského. V najmodernejšie, najväčšej a najnovšej aréne na Slovensku.

Tréner Ján Kozák dal v bráne šance Jánovi Muchovi zo Slovana Bratislave.

Na stopérskej dvojici dostal pri kapitánovi Martinovi Škrtelovi po dlhšom čase opäť prednosť Ján Ďurica.

V základnej zostave nastúpili všetky najväčšie esá slovenského tímu - vrátane Mareka Hamšíka, či Juraja Kucku.

Na hrote útoku dostal šancu Michal Ďuriš. S desiatimi gólmi najlepší strelec českej ligy bol hlavný hrdina Slovákov. Dal svoj prvý gól za národný tím a v úvode druhého polčasu pridal aj druhý.

Dočkal sa v dvadsiatom prvom zápase. Na prvý gól mu prihrával kapitán Martin Škrtel, na druhý Vladimír Weiss.

Gooooooool48' minta Michal uri2 : 0

Posted by Slovenský futbalový zväz on Friday, November 13, 2015

Tretí gól pridal Róbert Mak, predchádzala mu skvelá kombinácia Ďuriš – Hrošovský a Hamšík.

Vo svetovom rebríčku sú Švajčiari jedenásti - o šestnásť miest vyššie ako Slováci, ale na ihrisku to dlho vyzeralo opačne.

Naši boli dve tretiny zápasu nebezpečnejší, ale za stavu 3:0 poľavili a Švajčiari v poslednej tretine prebrali iniciatívu a znížili.

Za Švajčiarov skóroval Derdiyok a striedajúci Drmič.

V 71. minúte Kozák naraz vystriedal štyroch hráčov. Namiesto Kucku, Weissa, Maka a Gyombéra prišli Jakubko, Sabo, Pečovský a Šesták.

Das Schweizer Anrennen wird nicht belohnt. Trotz deutlicher Steigerung nach der Pause verliert die SFV-Elf mit 2:3 gegen...

Posted by Schweizerischer Fussballverband - Association Suisse de Football on Friday, November 13, 2015

Ulice pred zápasom boli preplnené, parkovanie v blízkosti štadióna takmer nemožné. Mnohé krčmy pri aréne hlásili vypredané a do vnútra ďalších ľudí nepúšťali.

V hľadisku arény sa tlačilo takmer osemnásťtisíc ľudí.

Toľko ich už dávno u nás na športovom zápase nebolo.

Viac ich prišlo naposledy v októbri pred šiestimi rokmi v kvalifikácii o postup na MS v Afrike 2010 proti Slovinsku. Na už zbúranom bratislavskom Tehelnom poli sa vtedy tislo 23 800 ľudí.

V Trnave bol o zápas reprezentácie veľký záujem a diváci boli počas celého zápasu naozaj skvelí a hnali svoj tím za víťazstvom. Foto: SME - Gabriel Kuchta

Základný kameň City arény poklopali v septembri 2013.

Celkové náklady na nový trnavský štadión boli zhruba tridsať miliónov eur. Štát prostredníctvom dotácie Slovenskému futbalovému zväzu poskytol 13,5 milióna eur.

Otvorenie arény sledovalo koncom augusta takmer 16 - tisíc divákov na troch tribúnach - západná bola voľná, lebo ju zabrala scéna.

Futbalisti Trnavy odvtedy odohrali v aréne osem zápasov, ale nikdy neprišlo viac ako 14 – tisíc divákov.

Slovensko odohralo na Štadióne Antona Malatinského tretí vzájomný zápas s Helvétmi, bilancia vyznieva pre neho pozitívne (2 víťazstvá, 1 prehra, skóre 4:4 - pozn.).

Slovensk futbalov reprezentcia pokrstila trnavsk City Arnu vazstvom 3:2 nad vajiarskom

Ďalší prípravný zápas, posledný v úspešnom kalendárnom roku, odohrajú slovenskí futbalisti v utorok 17. novembra o 20.45 h v Žiline proti Islandu.

O mesiac, v sobotu 12. decembra o 18.00 SEČ, sa na žrebe v Paríži dozvedia mená súperov v základnej skupine európskeho šampionátu, ktorý v termíne 10. júna - 10. júla usporiada Francúzsko.

Následne by mali po novom roku absolvovať dve stretnutia v marcovom asociačnom termíne.

Hlasy:

/zdroj: TV Dajto/

Michal Ďuriš (strelec dvoch gólov SR): "Som nesmierne rád, že som sa strelecky presadil. Každý na mňa tlačil, že ten gól by už mohol prísť. Takže som šťastný, že sa to podarilo na vypredanom novom štadióne. Zvládli sme veľmi ťažký zápas, vyvíjalo sa to pre nás super. Potom sme dostali zbytočne dva góly a bola z toho dráma. Ale ľudia si to užili."

Ján Kozák (tréner SR): "Vo fantastickej atmosfére sme dosiahli cenné víťazstvo, pretože zdolať tak silného súpera ako je Švajčiarsko nie je každodenná záležitosť. Podali sme kolektívny výkon. Škoda toho výpadku, keď sme dostali dva zlepené góly, ale túžba po víťazstve nám priniesla úspech. Dva góly Ďuriša sú pre neho i pre nás dobré."

Martin Škrtel (kapitán SR): "Bola to pre nás dobrá previerka, tých prípravných zápasov totiž veľa nie je. Víťazstvo nad silným súperom nás určite teší. Zo zápasu sme si však pri našom vedení 3:0 spravili zbytočne drámu. Musíme popracovať na tom, aby sme lepšie zvládali zápasy, v ktorých vedieme vyšším gólovým rozdielom. Stalo sa nám to aj predtým v Luxembursku, nemalo by sa nám to stávať. Víťazstvo nás teší, ale musíme popracovať, aby sme sa nedopúšťali takýchto výpadkov. Veríme, že sa s úspešným rokom rozlúčime v utorok proti Islandu víťazstvom."

Róbert Mak (krídelník SR): "Švajčiari v prvom polčase kontrolovali hru, ale nám sa podarilo ujať sa vedenia a fantasticky nám vyšiel vstup do druhého polčasu. Som rád, že pomáham reprezentácii gólmi, ale je to zásluha celého tímu. Dúfam, že to takto bude ďalej pokračovať. Atmosféra bola vynikajúca, je rozdiel hrať pred 10-tisíc divákmi ako pred 17-tisícovou kulisou. Ďakujeme ľuďom za podporu, víťazstvo venujeme práve im."

Erik Sabo (stredopoliar SR): "Sú to pre mňa neuveriteľné pocity, že som sa sem po čase vrátil. Keď nie ste Trnavčan, tak to nepochopíte... Pocity, ktoré vyvolali vo mne dnes fanúšikovia, sú neopísateľné. Ľudia vytvorili fantastickú atmosféru, výsledok patrí im. Za stavu 3:0 sme si nechali streliť dva góly, musíme sa toho vyvarovať. Ale z víťazstva máme radosť a rovnako s odhodlaním vyhrať nastúpime aj proti Islandu."

Priebeh:

Tréner Kozák prekvapil zaradením Gyömbéra na post pravého obrancu, v bráne dostal pred Kozáčikom prednosť Mucha.

V strede poľa vedľa Kucku sa rozhodol vyskúšať Hrošovského a na hrote dal šancu Ďurišovi, ktorý ešte v najcennejšom drese neskóroval.

Vypredaný trnavský štadión pripravil obom účastníkom finálového turnaja EURO 2016 vo Francúzsku vynikajúcu atmosféru, v ktorej sa ako prvý prezentoval ukážkou svojej techniky Shaqiri, no po odvážnom prieniku Muchu slabým pokusom neohrozil.

V 6. minúte sa pri bežnom súboji zranil Hamšík, po krátkom ošetrení však domáci špílmacher pokračoval v hre.

V 11. minúte zabojoval o loptu v strede ihriska Weiss, ktorý ju bleskovo posunul Hamšíkovi, po jeho ideálnej prihrávke do behu však Mak v koncovke neuspel a nevybojoval ani jedenástku po kontakte s brániacim protihráčom.

Domáci tím pôsobil živším dojmom, nepristúpil k stretnutiu "priateľsky", snažil sa smerom dopredu niečo tvorivé vymyslieť.

Sklepávané lopty na Ďuriša však neviedli k úspechu a krídelné výpady Weissa s Makom sa tiež končili už v zárodkoch. V 22. minúte švajčiarsku mizériu v ofenzíve podčiarkol pokus Lichtsteinera, ktorý z 25 metrov vypálil nad bránu.

V 27. minúte Mak s Weissom podnikli rýchly brejk, na ktorého konci bol "luft" Kucku. Následne prvýkrát vážne pohrozili aj Švajčiari, keď pokus Shaqiriho vyškriabal Mucha s námahou na roh.

V 39. minúte prešiel roh Maka až na zadnú žrď k Škrtelovi, ktorý poslal loptu späť do ohňa na hlavu Ďuriša a ten zblízka otvoril skóre i svoj strelecký účet v reprezentácii - 1:0.

Z vedenia sa však Slováci nemuseli dlho tešiť nebyť Muchu, ktorý fantasticky zakročil proti strele v útoku zabudnutého stopéra Schära.

Die Schweiz liegt zur Pause 0:1 zurck. In einer chancenarmen Partie traf Duris in der 39' nach Corner. Kmpfen Mnner!...

Slováci vstúpili do druhého polčasu sebavedomo a s prevahou, čo sa týka držania lopty.

Súpera sa im podarilo dokonale uspať a v 49. minúte druhýkrát udreli, keď bol opäť na konci gólovej akcie efektívny Ďuriš, ktorý si naplno vychutnával piatkový večer - 2:0.

Gólovej situácii predchádzala skvelá prihrávka Weissa, ktorý útočníka Viktorie Plzeň našiel zakrútenou loptou tesne za malým švajčiarskym vápnom.

Helvéti sa nestačili čudovať a o chvíľu svietilo na svetelnej tabuli pre nich hrozivé skóre 0:3.

Akcia po osi Hrošovský - Hamšík síce nenašla gólovú bodku u Ďuriša, ktorý mal na dosah hetrik, ale dobiehajúci Mak loptu s prehľadom upratal do opustenej brány - 3:0.

Tréner hostí reagoval na črtajúci sa debakel štvoritým striedaním, ktorým chcel naštartovať aktivitu svojho mužstva a tento zámer mu perfektne vyšiel.

V 63. minúte "zaspala" ľavá strana slovenskej defenzívy, striedajúci Lang našiel hlavu Derdiyoka, ktorý z metra nemohol nedať - 3:1.

Hostia ožili a o štyri minúty už prehrávali len o jeden gól. Po rohovom kope nedokázali stopéri SR odkopnúť loptu do bezpečia, v zhustenom priestore sa najlepšie zorientoval Drmič a zblízka prekonal bezmocného Muchu - 3:2.

Hluché miesta v hre vyplnili Slováci štyrmi striedaniami, po ktorých sa dianie na ihrisku mierne "rozbilo".

V závere vrhli hostia sily do útoku so snahou o vyrovnanie, ale víťazný krst novej arény už neprekazili. V závere sa ešte hráči oboch mužstiev zapojili do strkaníc, rozhodcovia však situáciu zvládli a skrotili horúce hlavy.

Online prenos

II. polčas

KONIEC- Hlavný rozhodca Miroslav Zelinka poslednýkrát fúkol do píšťalky. Slovensko získalo v Trnave cenný skalp silného súpera, Švajčiarsko domáci porazili 3:2 a nový štadión "pokrstili" výhrou.

90.+ min- Záverečné minúty sa niesli vo veľmi nervóznom duchu. Vzájomné strkanice aj žlté karty narušili dovtedy korektné stretnutie.

90. min- Hlavný rozhodca pridá k oficiálnemu hraciemu času ešte 4 minúty.

89. min- Posledné minúty patria jednoznačne súperovi. Slováci sú už stiahnutí na vlastnej polovici s cieľom ubrániť tesný jednogólový náskok.

79. min- Prvá žltá karta v zápase. Haris Seferovič zbytočne naskočil do striedajúceho Šestáka a je potrestaný žltým napomínaním.

73. min- Masívna vlna striedaní. Slováci vystriedali naraz tiež štvoricu hráčov, Švajčiari dvoch.

67. min- Zbytočne si zápas dramatizujeme. Švajčiari dávajú kontaktný gól, keď sa presadil striedajúci Drmič. Vyhrávame už len 3:2!

63. min- Čisté konto neudržíme. Weiss stratil v nebezpečnej zóne loptu, keď sa pustil do kľučiek proti presile súpera. Striedajúci Lang ponúkol peknú loptu Derdiyokovi a ten hlavou znižuje na 1:3.

59. min- Švajčiarsky tréner vystriedal hneď kvarteto hráčov.

55. min- Fantastický druhý polčas v podaní našich farieb pokračuje. Patrik Hrošovský vyzval prihrávkou do behu Mareka Hamšíka k vniknutiu do pokutového územia. Hamšíkovu dobrú prihrávku síce minul na prvej žrdi Ďuriš, no Róbert Mak už nemal problém dopraviť loptu do siete. Slovensko vedie po necelej hodine hry nad Švajčiarskom 3:0!

53. min- Publikum na Štadióne Antona Malatinského sa dobre baví a dotvára tak zatiaľ veľmi pozitívnu atmosféru zápasu.

47. min- Rozprávkový štart Kozákových zverencov. Vladimír Weiss zatočil pravačkou loptou do vnútra "malého vápna", kde si ideálne nabehol Ďuriš, ktorý predskočil Djoroua a upravil na 2:0 pre Slovensko!

46. min- Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45. min- Hlavný rozhodca nenadstavoval ani minútu a presne po trištvrte hodine je tu koniec prvého polčasu. Slováci vedú gólom Michala Ďuriša 1:0.

39. min- Z následného rohu sa Slovensko ujíma vedenia! Lopta preletela až na zadnú žrď, kde ju stihol vrátiť na hranicu "päťky" obetavo Martin Škrtel a nekrytý Michal Ďuriš hlavičkoval do odkrytej brány. Slovensko - Švajčiarsko 1:0.

38. min- Róbert Mak vyzval na bežecký súboj na hranici pokutového územia Moubandjeho, ktorý síce s problémami, no predsa zblokoval loptu na roh.

28. min- Prvá zaujímavá šanca hostí. Šikovný Shaqiri zatočil z pravého rohu "veľkého vápna" loptu pod Muchovo brvno, avšak náš brankár vytlačil s námahou jeho pokus na roh.

20. min- Hra má dobrý spád, oba tímy si občas pomôžu nedovoleným zákrokom. Gólové šance však zatiaľ chýbajú.

11. min- Hamšík krásnou "finálkou" vyzval do zakončenia šprintujúceho Róberta Maka, ktorý si ale v plnom behu nespracoval ideálne loptu.

6. min- Nepekný zákrok Valentina Stockera, ktorý "došliapol" nohu Mareka Hamšíka. Náš záložník má tvár skrivenú bolesťou, no po drobnom ošetrení pokračuje v hre.

1. min- Zápas sa začal. Ján Kozák dal v bráne príležitosť Jánovi Muchovi. Naopak, kvalifikačná stálica Matúš Kozáčik začne na lavičke. Hostia hrajú zľava doprava v červených dresoch, Slováci v bielych dresoch.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci zdolali v Trnave Švajčiarsko 3:2, atmosféra bola ako v Anglicku