Murray zdolal Ferrera, Nadal nedal šancu Wawrinkovi

V zápasoch, v ktorých vyhral prvý set, má tento rok neuveriteľnú bilanciu - 60:0. Andy Murray na úvod Turnaja majstrov ATP World Tour Finals zdolal Davida Ferrera.

Andy Murray potvrdil na úvod úlohu favorita.(Zdroj: TASR/AP)

4. Stan Wawrinka 1 0 1 0:2 5:12 0 b

Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

LONDÝN. Domáci Andy Murray nasadený ako druhý zvíťazil nad španielskou sedmičkou turnaja Davidom Ferrerom za 91 minút 6:4, 6:4 v základnej skupine Ilieho Nastaseho v úvodnom z dvoch stretnutí pondelňajšieho programu dvojhry na koncoročnom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne.

Murray síce v ôsmej hre vstupného setu nepremenil tri brejkbaly (dva za sebou), ale presadil sa na príjme v desiatom geme. V druhej časti Brit proti Španielovi predviedol obrat z 1:3.

Hráči v zápase predviedli aj pekné výmeny.

Dvadsaťosemročný rodák zo škótskeho Dunblane sa až do štvrtka pripravoval na antuke vzhľadom na finále Davisovho pohára v Gente proti Belgičanom práve na takomto povrchu (27. - 29. novembra).

Uvažoval dokonca aj o storne štartu na šampionáte. Asociácia tenisových profesionálov (ATP) ho rýchlo upozornila, že účasť je pre kvalifikovaných okrem pocty aj povinnosťou.

Murray má teraz proti Ferrerovi bilanciu 12:6 - aj zásluhou trvajúcej šnúry piatich úspechov. Nadviazal na nedávny parížsky triumf 6:4, 6:3.

Úradujúci olympijský víťaz spred troch rokov práve z britskej metropoly má štatistiku 60:0 v tohtoročných dueloch, v ktorých získal otvárací set.

Andy Murray zvládol vstup do turnaja. FOTO - SITA/AP.

Zhodou okolností dosiaľ naposledy prehral Brit z náskoku 1:0 na sety práve s Ferrerom vlani v osemfinále v Šanghaji. Odvtedy uspel v dovedna 69 prípadoch.

Murray štartuje medzi elitou siedmy raz a jeho doterajším maximom je semifinále zo sezón 2008 (vtedy sa ešte hralo v Šanghaji), 2010 a 2012. Vlani mal v skupine skóre 1:2 a nepostúpil do vyraďovacej fázy.

Ferrer je v akcii na Masters takisto siedmykrát. Hneď pri debute pred ôsmimi rokmi bol v Číne vo finále. Nestačil v ňom na Švajčiara Rogera Federera.

"Bol to náročný zápas plný dlhých výmen od základnej čiary. David bojoval až do poslednej loptičky a enormne mi sťažil cestu za víťazstvom, hoci teraz neservoval až tak dobre. Dôležité bolo, že v koncovke oboch setov som hral konštantne, bez výkyvov," povedal Murray pre akreditované médiá.

Podľa Murrayho teraz Ferrerovi servis nevychádzal. FOTO - TASR/AP.

V druhom zápase španielsky tenista Rafael Nadal zvíťazil za 83 minút jasne 6:3, 6:2 nad Švajčiarom Stanom Wawrinkom. Päťka hierarchie teda zdolala štvorku.

Dvadsaťdeväťročný Nadal zvýšil v štatistike proti tridsiatnikovi Wawrinkovi na 14:3. Revanšoval sa mu za nedávnu tesnú prehru 6:7 (8), 6:7 (7) z Paríža-Bercy.

"Myslím si, že som odohral solídny duel. Iba v prvom geme mi to nešlo, no hneď som zareagoval a potom sa mi už darilo. Hral som agresívne, robil som minimum chýb. Fungoval mi bekhend, forhend, vychádzali mi voleje. Hralo sa mi naozaj dobre," pochvaľoval si 14-násobný grandslamový šampión.

Španiel v prvom sete predviedol okamžitý rebrejk na 1:1. Neskôr využil tretiu šancu na príjme v ôsmej hre a v deviatom geme hladko dopodával k úspechu.

V epickom otváracom geme druhej časti nezužitkoval až sedem možností na príjme. Následne však sám odvrátil dve hrozby straty podania za sebou a potom unikol na 2:1.

Brejk potvrdil cez nepríjemných 15:30. A keď upravil na 4:1 a servis, bolo v podstate rozhodnuté.

"Vybral som si dnes skutočne zlý deň. Nič mi nevychádzalo, ani jednu maličkú vec som neurobil tak, ako som mal. Bol to naozaj zlý zápas, najmä v druhom sete som nehral dobre. Musím hodiť prehru rýchlo za hlavu a dôkladne sa pripraviť na ďalší duel," uviedol Wawrinka.