Írsko zdolalo v odvete Bosnu a je ďalším účastníkom ME

Už po zápase na ihrisku súpera mali skvelú východiskovú pozíciu - uhrali remízu 1:1 a strelili dôležitý gól.

Brankár Bosny Asmir Begovič chytá loptu po šanci Daryla Murphyho.(Zdroj: TASR/AP)
Zažite Audi cup na vlastnej koži od skvelých 95 € >>

BARÁŽ O ÚČASŤ NA EURO 2016 - odveta:

Írsko - Bosna a Hercegovina 2:0 (1:0)

Góly: 24. a 70. Walters (z 11 m).

Rozhodoval: Kuipers (Hol.), ŽK: McClean, Long - Spahič, Lulič, Džeko, Djurič.

/prvý zápas: 1:1, na EURO 2016 postúpilo Írsko/

Írsko: Randolph Coleman, Keogh, Clark, Brady - Hendrick, Whelan (90. O´Shea), McCarthy, Hoolahan (55. McClean) - Murphy (55. Long), Walters

Bosna: Begovič Vranješ, Zukanovič, Spahič, Kolašinac - Medunjanin (69. Djurič), Cocalič (46. Bešič) - Višča, Pjanič, Lulič (80. Ibiševič) - Džeko

DUBLIN. Futbalisti Írska sa stali 22. účastníkmi EURO 2016. V pondelňajšom odvetnom stretnutí baráže o postup na kontinentálny šampionát zdolali Bosnu a Hercegovinu 2:0.

Keďže prvý zápas v Zenici sa skončil 1:1, na finálový turnaj ME do Francúzska postúpili Íri. O oba ich góly sa postaral Jonathan Walters.

Na dublinskom Aviva Stadium sa v prvom polčase hral opatrný taktický futbal s minimom šancí. V úvode boli aktívnejší domáci, ale nevytvorili si výraznejšiu príležitosť.

Kľúčový moment prvej polovice sa udial v 23. minúte. Po centri Murphyho zahral rukou v pokutovom území Zukanovič a hlavný arbiter Kuipers ukázal na biely bod.

Hostia protestovali a Lulič za to dostal aj žltú kartu. K lopte sa postavil Walters a strelou do pravého dolného rohu prekonal Begoviča - 1:0.

Po pol hodine hry mohol byť rozdiel dvojgólový. Chybu Begoviča pri odkope však nepotrestal Hoolahan, ktorý v dobrej pozícii trafil len brankára hostí.

Jon Walters oslavuje prvý z dvojice svojich gólov. FOTO - SITA/AP.

Po zmene strán sa domáci zamerali na pozornú defenzívu a sústredili sa na rýchle protiútoky. Bosna si vytvorila tlak a jeho výsledkom bola veľká šanca Luliča. Ten však v 55. minúte nezužitkoval presnú prihrávku od Višču a v sľubnej šanci netrafil bránu.

Írsky kouč O'Neill na to reagoval dvojitým striedaním. Hoolahana a Murphyho nahradili McClean a Long.

Jon Walters (s číslom 14) kontroluje loptu pred hráčom súpera. FOTO - SITA/AP.

Hostia naďalej tlačili, ale bez gólového efektu. V 70. minúte využili domáci štandardnú príležitosť. Center Bradyho nešťastne predĺžil Vranješ priamo k Waltersovi, ktorý poľahky strelil svoj druhý gól v zápase - 2:0.

O päť minút neskôr mohol definitívne zatĺcť klinec do bosnianskej rakvy Long, ale v dobrej šanci dlho váhal so strelou.

Balkánci vrhli všetky sily do útoku. Írska defenzíva však stála na pevných nohách, náskok si ustrážila a po záverečnom hvizde mohli O'Neillovi zverenci oslavovať vytúžený postup.

Organizátor (1): Francúzsko

Priamy postup z kvalifikácie (18): Anglicko, Česko, Island, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko, Wales, Rumunsko, Albánsko, Nemecko, Rusko, Poľsko, Slovensko, Chorvátsko

Priamy postup z kvalifikácie ako najlepší tím z 3. miesta v skupine (1): Turecko

Postup z baráže (4): Maďarsko, Írsko