Hodinu sa hľadali, no potom sa rozbehli. Slováci zdolali Island 3:1

Slovenskí futbaloví reprezentanti vyhrali aj v poslednom zápase končiaceho kalendárneho roka, v Žiline zdolali Island.

Možno kľúčový okamih stretnutia. Adam Nemec v tvrdom súboji vykopáva loptu gólmanovi Kristinssonovi, aby ju vzápätí posunul na voľného Maka, ktorý zariadil Slovákom vyrovnanie.(Zdroj: TASR)
Ponuka zájazdov na novú sezónu Premier League >>

Priateľské futbalové stretnutie - Žilina:

Slovensko - Island 3:1 (0:1)

Góly: 58. a 61. Mak, 84. Ďuriš - 8. Finnbogason

ŽK: 49. Árnason (Island), rozhodovali: Raczkowski - Sapela, Obukowicz (všetci Poľ.), 5568 divákov

SR: Novota - Gyömbér, Saláta, Ďurica (46. Sabo), Tesák - Pečovský (46. Hrošovský), Greguš - Mak (75. Ďuriš), Duda, Weiss - Nemec (75. Jakubko)

Trner Jn KOZK to dnes zostavil takto#repre

Posted by Slovenský futbalový zväz on Tuesday, November 17, 2015

Island: Kristinsson - Hauksson, Árnason (75. R. Sigurdsson), Ingason, Skúlason (55. Saevarsson) - Gudmundsson (81. O. Sigurjónsson), B. Bjarnason, R. Sigurjónsson (10. T. Bjarnason), Traustason (19. Bödvarsson) - Finnbogason (90. Ómarsson), Sigthórsson

ŽILINA. Odohrali na ňom všetky zápasy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy vo Francúzsku. Diváci im pravidelne vytvárali skvelú atmosféru, pripravovali pestré choreografie, spievali chorály, robili mexické vlny.

„Na žilinský štadión nedám dopustiť. Dosahovali sme na ňom výborné výsledky,“ vravel tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák.

Pod Dubňom sa národný tím rozlúčil s úspešným rokom. A zakončil ho najlepším možným spôsobom – Island zdolal 3:1.

Už od ôsmej minúty pritom prehrával, keď sa parádne trafil Alfred Finnbogason. Loptu umiestnil do ľavého horného rohu a Novotovi nedal žiadnu šancu.

Hviezdou bol napokon najaktívnejší hráč Slovákov Róbert Mak. V druhom polčase sa v priebehu troch minút presadil dvakrát a otočil výsledok.

Slovakia scored again! Robert MakSlovakia leading 2:1Afram sland!!!

Posted by Icelandic Football League on Tuesday, November 17, 2015

Tretí gól pridal Michal Ďuriš.

Islanďania nastúpili bez svojho najlepšieho strelca z nedávno skončenej kvalifikácie Gylfiho Sigurdssona.

Do Žiliny necestoval ani legendárny Eidur Gudjohnsen, ktorý pôsobí v Číne. A už v úvodnej štvrťhodine prišli hostia pre zranenie o dvoch hráčov základnej zostavy.

Blonďavý Ďurica

S výraznými zmenami nastúpili aj Slováci. Tréner Ján Kozák dal po dohode s klubmi po piatkovom zápase so Švajčiarskom voľno Martinovi Škrtelovi, Marekovi Hamšíkovi, Jurajovi Kuckovi a z rodinných dôvodov aj Dušanovi Šventovi.

„Keď som išiel do hĺbky, tak som uznal, že môžeme vyjsť v ústrety klubom, ktoré ich platia,“ priznal podľa TASR ešte na predzápasovej tlačovej konferencii Kozák.

V bráne dostal príležitosť Ján Novota. Gólman Rapidu Viedeň nastúpil v slovenskom drese iba druhýkrát v kariére.

Prvý duel absolvoval 23. mája 2014 proti Čiernej Hore (2:0).

„Matúš Kozáčik odchytal prakticky všetko a ďalší dvaja mu boli vo všetkom na pomoci. Prišiel čas, aby som videl, ako aj oni vyzerajú v zápasoch. A zaslúžia si to," vysvetlil reprezentačný tréner.

V piatok v Trnave stál v bráne Ján Mucha.

Kapitánsku pásku mal od úvodu na ruke netradične blonďavý Ján Ďurica, po prestávke ju prevzal Vladimír Weiss.

Obranca Lukáš Tesák odohral druhé stretnutie v reprezentačnom drese, Ján Greguš štvrté.

Do zostavy sa vrátil Viktor Pečovský, ktorý v piatok chýbal pre zranenie zadného stehenného svalu. Pozíciu tvorcu hry namiesto Mareka Hamšíka zaujal Ondrej Duda.

Ďuriš opäť skóroval

Zápas s Islandom sledovala skromnejšia návšteva ako obvykle – iba 5568 divákov. Slováci solídne kombinovali, ale chýbal im dôraz vo finálnej fáze a do priameho ohrozenia brány sa spočiatku dostávali iba sporadicky.

Najväčšiu možnosť mal minútu po góle Finnbogasona Mak - trafil pravú žrď.

Práve futbalista tímu PAOK Solún bol najaktívnejším spomedzi Slovákov. Veľa behal, zapájal sa do kombinácií, často skúšal streľbu.

A v druhom polčase sa dočkal.

Slováci celkovo zlepšili herný prejav, viac sa tlačili do šestnástky a častejšie ohrozovali Kristinssona.

V záverečnej desaťminútovke nadviazal na svoj skvelý výkon z Trnavy Michal Ďuriš a upravil na konečných 3:1.

Slovakia scored again! Michal uri3:1

Pre Slovákov bol súboj s Islandom jubilejným 250. vystúpením futbalovej reprezentácie.

V rokoch 1939 až 1944 počas vojnovej éry odohrali šestnásť duelov, po osamostatnení pridali ďalších dvestotridsaťštyri.

Zároveň sa blížia k ďalšiemu jubileu – dosiahli deväťdesiaty deviaty triumf. V piatom vzájomnom stretnutí s Islandom vybojovali tretie víťazstvo (okrem toho si pripísali jednu remízu a jednu prehru).

Predtým naposledy sa v Reykjavíku v roku 2009 zrodila remíza 1:1.

Teraz budú Slováci čakať na žreb majstrovstiev Európy 2016. Uskutoční sa v sobotu 12. decembra o 18.00 hod SELČ v Paríži.

Po novom roku by mali absolvovať naši reprezentanti dve stretnutia v marcovom asociačnom termíne.

Hlasy:

/zdroj: TV Markíza/

Ján Kozák (tréner SR): "Určite ma víťazstvo teší, hrali sme proti kvalitnému súperovi. Úvod nám nevyšiel, podcenili sme situáciu. Stálo nás veľa síl, kým sme získali loptu. V prvom polčase to bolo naozaj náročné, súper dominoval. V druhom polčase sme dali tri krásne góly, takže napokon môžem byť spokojný. Bola tu pekná atmosféra a výsledok na záver roka ma môže len tešiť. Avizoval som, že poskladáme mužstvo, ktoré bude mať veľkú silu. Tento večer ma potešil. Teraz nás čaká žreb, poviem úprimne, je tam veľa ťažkých súperov. Ak by som si však mal vybrať, na ME nechcem do skupiny Španielsko a Belgicko."

Final whistleSlovakia - Iceland 3:1 (0:1)0:1 Alfred Finnbogason1:1 Robert Mak2:1 Robert Mak3:1 Michal uri

Róbert Mak (krídelník SR a autor dvoch gólov): "Som rád, že sme zakončili rok víťazstvom, aj keď sme hrali bez viacerých opôr. Druhý polčas nám vyšiel fantasticky. Hral som s chuťou, som rád, že mi to tam dvakrát padlo, ale najdôležitejšie je víťazstvo tímu. Island nie je ľahký súper, tiež postúpil na šampionát, o to väčšiu cenu má náš dnešný triumf. Na EURO 2016 budú samí ťažkí súperi, pobijeme sa s každým, koho dostaneme do skupiny. Máme silné mužstvo, s každým dokážeme odohrať vyrovnanú partiu."

Ján Ďurica (kapitán SR): "Zápas bol ťažký, Island v prvom polčase ukázal svoju silu. Po zmene strán sme to však dokázali otočiť. Mladí chlapci, ktorí dostali šancu, ukázali svoju silu. Dokázali, že náš tím nie je len o jedenástich hráčoch. V Žiline sme mali obdobie, keď sa nám nedarilo, ale v tejto kvalifikácii sa pre nás tunajší štadión stal ozajstným domovom, lebo sme tu vykopali postup na EURO 2016. Bude nám za týmto štadiónom smutno."

Michal Ďuriš (útočník SR a autor gólu): "Som rád, že sme sa s rokom dôstojne rozlúčili. Zápas bol kvalitný, diváci si prišli na svoje, padli štyri góly. Nebudem kalkulovať, koho by som si želal na ME do skupiny. Uvidíme, koho nám žreb určí."

Ján Novota (brankár SR): "Vážim si šancu od trénera. Bol som veľmi rád, že som si dnes mohol schuti zachytať. Napriek šanciam súpera chlapci predo mnou plnili svoje povinnosti, najmä v druhom polčase sme hrali pekný futbal pre oko diváka a zvíťazili sme. Snažil som sa zostať pokojný aj po inkasovanom góle, pri ktorom som ťažko mohol niečo spraviť, bola to nechytateľná strela."

Online

II. polčas

KONIEC- Slovensko zdolalo Island 3:1, hoci takmer hodinu boli Islanďania herne lepší. Slováci vyťažili z minima maximum a je potešiteľné, že náš výber dokáže, na rozdiel od minulosti, svoje šance aj efektívne zužitkovať.

90. min- Záver dohrávajú naši reprezentanti v exhibičnom duchu. Duda aj Weiss sa snažia ešte s loptou vykúzliť jedinečné triky, ktorými by potešili výborné publikum, ktoré len čakalo na gólový impulz a od prvého gólu boli diváci opäť tým známym "dvanástym hráčom" pre Kozákov výber.

84. min- Vynikajúce! Striedajúci Michal Ďuriš si pripravil loptu na ľavú nohu a z rohu pokutovéhoo územia nedal umiestnenou "placírkou" šancu Kristinssonovi. Slováci vedú pred samotným záverom zápasu už dvojgólovým rozdielom.

80. min- Miniséria dvoch rohových kopov hostí. Islanďania vedú na rohy 3:9, no na góly vyhrávajú slovenskí futbalisti.

76. min- Hneď dvojstriedanie v slovenskom tíme. Odchádzajú Adam Nemec a dvojgólový hrdina Róbert Mak. Nahradia ich Martin Jakubko a Michal Ďuriš.

74. min- Slovenský stred poľa už dokáže lepšie vykombinovať súpera a dostať sa z ťažkých situácií, než tomu bolo v prvom dejstve.

67. min- Tvrdá, no nepresná strela Greguša ľavačkou. Domáci hráči však evidentne ožili a zrazu je na ihrisku úplne iný slovenský tím.

61. min- Góól! Slovensko otáča skóre a hrdinom okamihu je Róbert Mak, ktorý zhruba z 20-tich metrov vystrelil a jeho tvrdú strelu ešte nechytateľne nadvihol stopér Ingason. Slovensko - Island 2:1.

58. min- Slovenský tím znenazdajky vyrovnáva! Adam Nemec išiel dôrazne do súboja s brankárom Kristinssonom, ktorý zaváhal a vybojoval loptu pre Maka, ktorý si so situáciou rutinérsky poradil. 1:1.

53. min- Hostia druhýkrát rozvlnili sieť a opäť to bol skvelý Finnbogason. Našťastie stál v ofsajde a gól neplatil. Islanďania nás však neuveriteľne ľahko v defenzíve vyškolili.

50. min- Róbert Mak vystrelil na bránu Islanďanov a prebudil zatiaľ relatívne mĺkve publikum Pod Dubňom.

46. min- Začal druhý polčas a v slovenskom tíme nastali cez prestávku zmeny. Z hry odstúpili Pečovský (prišiel Hrošovký) a Ďurica (prišiel Sabo). Preskupila sa aj naša obrana. Striedajúci Sabo zaujal post pravého obrancu a na uvoľnené Ďuricovo miesto na stopérovi sa posunul Gyömbér. Kapitánsku pásku si navliekol Weiss.

I. polčas

45. min- Ani pridané extra dve minúty nepomohli Slovákom k vyrovnaniu. Do druhého polčasu bude treba určiť zlepšiť pohyb a byť trpezlivejší pri zakladaní útoku.

40. min- Slovákom chýba ľahkosť, vidno snahu, no nevedia sa akosi dostať do hry. Herne sa dnešný zápas do týchto chvíľ podobá dosť domácemu zápasu Kozákových zverencov proti Bielorusku.

37. min- Mali sme šťastie. Islanďania mali dobrú príležitosť, v poslednej chvíli zblokoval strelu islandského útočníka na roh Ján Ďurica.

35. min- Duda sa snažil "skrytou" prihrávkou do strany vyzvať k nebezpečnej akcii Gyömbéra, ten však na loptu nedosiahol.

23. min- Za loptou sa nepríjemne nohou naťahoval v "malom vápne" Slovákom striedajúci Bodvarsson. Našťastie, pár centimetrov mu chýbalo.

21. min- Tradične skvelé žilinské publikum je tiež trošku zaskočené vývojom, na štadióne vládne skôr pokojná, ako búrlivá atmosféra.

19. min- Už druhé vynútené striedanie hostí, z ihriska odchádza Traustason, prichádza Bodvarsson.

9. min- Hneď o minútu mohol vyrovnať agilný Róbert mak, ktorý si loptu z krídla naviedol viac na stred a jeho "obaľovačka" ľavou nohou skončila len na žrdi. Škoda, mohlo byť vyrovnané.

8. min- Domáci nezačali vôbec dobre. Dobre stavaný útočník hostí Alfred Finnbogason sa chrbtom k bráne obtočil okolo nášho kapitána Ďuricu a z otočky nezadržateľne skóroval. Slovensko - Island 0:1.

7. min- Hneď v 7. minúte musel z hry odstúpiť hosťujúci Bjarnasson, nahrádza ho Bjarnason.

1. min- Slováci hrajú v modrých dresoch zľava-doprava, Island v bielej farebnej kombinácii.

1. min- Zápas sa práve začal.

Ján Kozák dá od začiatku dôveru jednotke viedenského Rapidu a bývalému gólmanovi Senca či Dunajskej Stredy, Jánovi Novotovi.