ATP Masters: Federer vyhral bez prehry skupinu, do semifinále aj Djokovič

Postúpili obaja. Novak Djokovič, ako aj Roger Federer sa prebojovali v Londýne medzi najlepšiu štvoricu. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. nov 2015 o 23:13

Djokovič bude v Londýne pokračovať v boji o svoj štvrtý titul za sebou a piaty celkovo.

LONDÝN. Švajčiarsky tenista Roger Federer postúpil do semifinále Turnaja majstrov v Londýne suverénne bez jedinej prehry.

Účasť v elitnom kvartete si vo štvrtok z druhého miesta v skupine Stana Smitha zabezpečil aj obhajca titulu Srb Novak Djokovič, ktorý v priamom súboji o postup zdolal Čecha Tomáša Berdycha 6:3, 7:5 a v boji o postup do finále ho čaká víťaz druhej skupiny Španiel Rafael Nadal.

Federer vo svojom záverečnom vystúpení zdolal Japonca Keia Nišikoriho za 2:13 h v trojsetovej bitke 7:5, 4:6 a 6:4.

Grandslamový rekordér mal po predchádzajúcich triumfoch nad Berdychom i Djokovičom postup do semifinále vo vrecku a svoju víťaznú sériu ešte natiahol.

V prvom sete viedol Švajčiar po brejku vo štvrtej hre 3:1, vzápätí ale stratil svoj servis dvakrát za sebou a do výhody sa dostal Nišikori.

Ten otočil na 4:3 a podával, no Federer manko dokázal zmazať a v koncovke setu ukázal pevnejšie nervy - súpera brejkol za stavu 6:5, keď pri podaní Nišikoriho premenil hneď prvý setbal.

V druhom dejstve sa Federer rýchlo ujal vedenia 4:1 a zdalo sa, že zápas už bude jasne v jeho réžii. Japonec ale zabojoval, získal päť hier za sebou a otočil na 6:4 vo svoj prospech.

V rozhodujúcom sete opäť 34-ročný Švajčiar neudržal náskok 4:1, v desiatej hre však šiestykrát prelomil servis Nišikoriho.

Volejom využil hneď prvý mečbal a vzájomnú bilanciu so svojím súperom upravil na 4:2 zo svojho pohľadu.

Federer vyhral v skupine aj do tretice, hoci v zápase až päťkrát stratil svoj servis.

"Bol to veľmi dobrý duel, aj keď v ňom bolo až príliš veľa brejkov. Ale Kei ukázal, že je veľký bojovník a dokázal mi zobrať podanie najmä po výborných returnoch z druhého podania. Hral dostatočne agresívne, dvakrát dokázal vyrovnať z 1:4. Bolo to dnes veľmi tesné a som rád, že som to dotiahol do víťazného konca. Už sa tešim na semifinále," povedal po zápase Federer, ktorého v sobotu v boji o postup do finále čaká krajan Stan Wawrinka alebo domáci Andy Murray.

Learn how Roger Federer battled to break down Kei Nishikori's game at the Barclays ATP World Tour Finals. Read: http://bit.ly/1S7djIy

Posted by ATP World Tour on Thursday, November 19, 2015

Postup ďalej mu mohol zmariť Berdych, potreboval však svetovú jednotku zdolať v dvoch setoch.

Senzácia sa nekonala a zverenec Nemca Borisa Beckera a slovenského trénera Mariána Vajdu upravil vzájomnú bilanciu s Berdychom na 21:2 vo svoj prospech.

Srb odštartoval duel o postup vo veľkom štýle, v úvodných dvoch hrách stratil jedinú loptičku a ujal sa vedenia 2:0.

Berdych dokázal vyrovnať na 2:2, osudným sa mu ale stala strata servisu v ôsmej hre za stavu 3:4.

Djokovič vzápätí brejk potvrdil a po jeho triumfe 6:3 v prvom sete bolo jasné, že účasť v semifinále mu neunikne.

V druhom sete Berdych otočil z 0:2 na 3:2, ale koncovka patrila jeho súperovi. Djokovič získal druhé dejstvo pomerom 7:5 a v sobotu nastúpi proti Nadalovi.

"Bol to z mojej strany solídny výkon, aj keď obaja asi vieme hrať lepšie," hodnotil po zápase Djokovič.

"Tomáš má dobrý servis, takže som mal viac šancí útočiť po jeho druhom podaní. Podarilo sa mi to zvládnuť a som šťastný, že som sa opäť kvalifikoval do semifinále. S Rafom som hral už veľakrát na rôznych povrchoch a bude to určite opäť skvelý zápas. Dúfam, že ukážem môj najlepší tenis, aby som ho mohol zdolať."

Novak Djokovic qualifies for semi-finals at the Barclays ATP World Tour Finals. He'll play Rafa Nadal in a Saturday blockbuster. Read: http://bit.ly/1kIBL8GHow do you see the match panning out?

4. Tomáš Berdych 3 0 3 1:6 0

Domov»Tenis»ATP Masters: Federer vyhral bez prehry skupinu, do semifinále aj Djokovič