Žiaden Rus nedosiahol v NHL to, čo on. Ovečkin má rekord

Sergej Fiodorov na svoje góly potreboval odohrať 1248 zápasov, on takmer o päťsto menej. Alexander Ovečkin skóroval v noci v NHL 484. raz a stal sa najlepším ruským strelcom v histórii súťaže.

Alex Ovečkin (vľavo) sa teší zo svojho gólu so spoluhráčom Nicklasom Bäckströmom.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Nikto spomedzi ruských hokejistov nedosiahol v NHL to, čo sa podarilo jemu. Alexander Ovečkin strelil v noci svoj 484. gól v profilige.

V historických tabuľkách predstihol Sergeja Fiodorova (483).

Kanonier Washingtonu potreboval na svoj rekord odohrať 777 zápasov. Fiodorov ich absolvoval o takmer päťsto viac. V dresoch Detroitu Red Wings, Anaheimu Ducks, Columbusu Blue Jackets a Capitals nastúpil na 1248 stretnutí.

"Chcel by som pogratulovať Alexovi k jeho úspechu. To, čo už má vo svojej kariére za sebou, je vskutku pozoruhodné," cituje Fiodorova web NHL.

"Mal som príležitosť zahrať si s ním vo Washingtone. Videl som rešpekt, vášeň a nadšenie nielen pre hokej, ale rovnako aj pre celú krajinu," dodal.

Fiodorov ukončil svoju kariéru práve v tíme Capitals. Po príchode z Blue Jackets odohral sedemdesiat zápasov. Po sezóne 2008/2009 s hokejom skončil.

Ovečkin zvádza pred bránou Dallasu súboj s Jyrkim Jokipakkom. FOTO - SITA/AP.

Ovečkin v noci na piatok na začiatku 48. minúty vyrovnával stav stretnutia s Dallasom na 2:2. Capitals však napokon zostali bez bodu. Prehrali 2:3.

Rusovi momentálne chýba už len šestnásť zásahov, aby pokoril 500-gólovú hranicu. Z aktívnych hráčov je bližšie iba Marián Hossa - presadil sa 489-krát. Ale až v 1188 zápasoch.

Ak sa Ovečkinovi podarí uspieť ešte v aktuálnej sezóne, dokáže to ako piaty najrýchlejší. Menej duelov na päťsto gólov potrebovali Wayne Gretzky (575), Mario Lemieux (605), Mike Bossy (647) a Brett Hull (693).

484. gól strelil Ovečkin do siete Dallasu.

V deviatich nočných súbojoch NHL sa predstavil iba jediný Slovák. Zdeno Chára bol suverénne najvyťaženejším hráčom duelu medzi Bostonom a Minnesotou.

Na ľade strávil takmer dvadsaťšesť minút, brankára súpera ohrozil šiestimi streleckými pokusmi. Márne. Do štatistík sa nezapísal. Na svojom konte má naďalej desať bodov za dva góly a osem asistencií.

Bruins napokon zdolali Wild 4:2. Postaral sa o to najmä švédsky kanonier Loui Eriksson. Na prelome druhej a tretej tretiny zaznamenal hetrik. Za necelých sedemnásť minút.

Hviezdou zápasu medzi Bostonou a Minnesotou bol Loui Eriksson.

NHL - štvrtok:

Philadelphia - San Jose 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Gól: 64. M. Karlsson (Donskoi, P. Martin)

Boston - Minnesota 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Góly: 6. Marchand (B. Connolly), 28. Eriksson (Krejčí, McQuaid), 32. Eriksson (P. Bergeron, Krug), 45. Eriksson (Krejčí, Beleskey) - 26. Zucker (M. Koivu, Niederreiter), 34. Schroeder (Suter, R. Carter)

Zdeno Chára (Boston) odohral 25:52 min, vyslal tri strely na bránu, nebodoval

Washington - Dallas 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Góly: 18. Bäckström (Chorney, Orlov), 48. Ovečkin (Bäckström, Oshie) - 10. Seguin (Klingberg, Jamie Benn), 45. Eakin (Klingberg, Ničuškin), 52. Spezza

Montreal - Arizona 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Góly: 36. Pacioretty (Gallagher, Plekanec), 60. Weise (A. Markov, Pacioretty) - 6. Hanzal (Duclair), 10. Doan (Rieder, M. Smith), 24. Ekman-Larsson

St. Louis - Buffalo 3:2 sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Shattenkirk (Steen, Tarasenko), 25. Tarasenko (Steen, Backes), rozhodujúci sam. nájazd Steen - 22. Reinhart (Ristolainen, Eichel), 32. O'Reilly (B. Gionta, Moulson)

Alexander Steen prekonáva brankára Buffala Linusa Ullmarka. FOTO - TASR/AP.

Tampa Bay - New York Rangers 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 15. Killorn (Filppula), 59. Filppula (J.T. Brown) - 54. D. Moore

Florida - Anaheim 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 57. Barkov (R. Smith, Jágr) - 37. Fowler (Perry, Getzlaf), 55. Cogliano (Horcoff), 59. Silfverberg (Getzlaf, Vatanen)

Pittsburgh - Colorado 4:3 (0:1, 3:0, 1:2)

Góly: 26. Perron (I. Cole, Bennett), 28. Malkin (Letang, Kessel), 28. Kunitz (Bonino), 52. Crosby (Dupuis, I. Cole) - 20. Duchene (Iginla, Barrie), 49. Barrie (Iginla), 59. Duchene (Landeskog, M. Grigorenko)

Ottawa - Columbus 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 37. E. Karlsson (Pageau, M. Michálek), 39. E. Karlsson (Ryan, Turris), 60. Turris (E. Karlsson)