Skvelé Slovenky: Velez-Zuzulová skončila v Aspene druhá, Vlhová jedenásta

Skúsená Velez-Zuzulová zajazdila v Aspene výborne.
Skúsená Velez-Zuzulová zajazdila v Aspene výborne. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|28. nov 2015 o 22:23

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová nikdy predtým neodštartovala sezónu na stupni víťazov.

ASPEN. Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila vynikajúce druhé miesto v úvodnom tohtosezónnom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v americkom Aspene.

Zdolala ju iba domáca Mikaela Shiffrinová, ktorá v sobotu previedla o triedu lepší výkon v porovnaní s konkurentkami a Slovenke "nadelila" 3,07 sekundy.

Velez-Zuzulová nikdy predtým neodštartovala sezónu na stupni víťazov. Teraz sa jej to podarilo, čo je výrazný prísľub do najbližších týždňov a mesiacov.

"Mikaela bola fantastická, ale ja som tiež veľmi šťastná. Je to môj najlepší vstup do sezóny v celej mojej kariére. A pritom sa mi tu nejazdí nikdy ľahko, lebo je to vysoko položené stredisko," zdôraznila Velez Zuzulová.

Práve v Aspene sa pred rokom v tréningu na pred pretekmi zranila a spočiatku to vyzeralo, že bude musieť ísť na operáciu. Zákrok napokon nebol potrebný, zranenie kolena ju však vyradilo na niekoľko týždňov.

Najlepší výsledok v Amerike

Pre skúsenú 31-ročnú pretekárku je to jubilejné dvadsiate pódiové umiestnenie v kariére a desiate druhé miesto v seriáli.

V Severnej Amerike sa jej v minulosti nedarilo podľa predstáv, v Aspene bola až do sobotňajších pretekov najvyššie v roku 2010 na 4. mieste.

Rovnakú priečku obsadila tohto roku vo februári aj na svetovom šampionáte v Beaver Creeku, kde jej medaila ušla o 17 stotín sekundy.

"Z výsledku sa tešíme obe (s Vlhovou - pozn.). Cítila som sa pred štartom sezóny v pohode, aj keď tu vo veľkej nadmorskej výške som nevedela moje možnosti odhadnúť, je to tu ozaj náročné, aj z hľadiska profilu. Ale obe sme dnes podali dobrý výkon," konštatovala Velez Zuzulová.

Ustrážila si druhé miesto

Skúsená Slovenka sa už v prvom kole výraznejšie odpútala od konkurencie s výnimkou americkej suverénky Mikaely Shiffrinovej.

Rodená Bratislavčanka žijúca a trénujúca vo Francúzsku mala v cieli prvého kola takmer polsekundový náskok pred Švédkou Fridou Handotterovou, ale aj manko 1,38 s na suverénku ostatných dvoch sezón Shiffrinovú.

V druhej jazde sa šiesta žena celkového poradia uplynulej sezóny Velez-Zuzulová bez problém ustrážila druhú pozíciu.

Vlhová vyrovnala svoje maximum

Zahanbiť sa v sobotu nedala ani 20-ročná Petra Vlhová, ktorá v 1. kole so štartovým číslom 46 obsadila 21. miesto. Do finálového kola postúpila ako lyžiarka s najvyšším štartovým číslom. Po nej sa to už nikomu nepodarilo.

V druhej jazde mierne zaváhanie v strednej časti trate vykompenzovala vynikajúcou dolnou pasážou a dlhé minúty si užívala pocit líderky pretekov.

Napokon obsadila výbornú 11. pozíciu a vyrovnala svoje maximum zo Semmeringu 2012, ktoré dosiahla pri premiére v kolotoči SP.

"Konečne to vyšlo. Zajtra opäť zabojujeme, nech máme krásny víkend," reagovala Vlhová na svojom facebooku.

Sobotňajšia súťaž bola náhradou za fínske Levi, kde sa pred dvoma týždňami pre nedostatok snehu nejazdilo. Už v nedeľu sa v Aspene ide pôvodne plánovaný druhý slalom v sezóne.

Rekordný náskok

Shiffrinovej odstup 3,07 pred druhou lyžiarkou v poradí je nový svetový rekord v ženskom slalome. Naposledy vyhrala o tri sekundy Francúzka Florence Steurerová v Abetone ešte v roku 1968.

"Vyhrať doma takýmto spôsobom je neuveriteľný pocit. Nechápem to, lebo som to nemala v každej chvíli pod úplnou kontrolou," vyznala sa víťazka.

Prezradila, že napriek chladnokrvnému výkonu bola nervózna: "Kvôli divákom. Vedela som, že pred prvým slalomom majú odo mňa veľké očakávania.".

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Aspen (USA):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,81 min., 2. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +3,07, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +3,26, 4. Šárka Strachová (ČR) +3,88, 5. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) +5,15, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +5,25, 7. Wendy Holdenerová (Švaj.) +5,27, 8. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +5,45, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +5,50, 10. Erin Mielzynská (Kan.) +5,66, 11. Adeline Baudová (Fr.) a Petra VLHOVÁ (SR) obe +5,67.

Celkové poradie SP (po 3 súťažiach): 1. Shiffrinová 180 b., 2. Federica Brignoneová (Tal.) 160, 3. Lara Gutová (Švaj.) 150, 4. Eva-Maria Bremová (Rak.) 123, 5. Hansdotterová (Švéd.) 115, 6. Hectorová (Švéd.), ... 9. VELEZ-ZUZULOVÁ 80, ... 26. VLHOVÁ 24.

Priebežné poradie v slalome (1): 1. Shiffrinová 100, VELEZ-ZUZULOVÁ 80, 3. Hansdotterová 60, 4. Strachová 50, 5. Pietilä-Holmnerová 45, 6. Noensová 40, ... 11. VLHOVÁ 24.

Domov»Zimné športy»Skvelé Slovenky: Velez-Zuzulová skončila v Aspene druhá, Vlhová jedenásta