Johaugová vyhrala desiatku klasicky, Procházková skončila na 54. mieste

Jediná Slovenka v štartom poli Alena Procházková si nepripísala prvé body v novej sezóne.

Nórska lyžiarka Therese Johaugová.(Zdroj: TASR/AP)

KUUSAMO. Suverénnym víťazstvom nórskej favoritky Therese Johaugovej sa skončili nedeľňajšie preteky na 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom v rámci Svetového pohára bežcov na lyžiach vo fínskom Kuusame.

Jediná Slovenka v štartom poli Alena Procházková skončila na 54. pozícii s odstupom 4:47,2 min za víťazkou a nepripísala si prvé body v novej sezóne.

Okrem 100 bodov za víťazstvá v sobotňajších a nedeľňajších pretekoch si Johaugová pripísala do hodnotenia Svetového pohára ďalších 200 bodov ako celková víťazka série Ruka Triple. Zinkasovala aj prémiu 33 500 švajčiarskych frankov. Na čele SP má náskok 33 bodov pred Švédkou Stinou Nilssonovou.

Trojnásobná medailistka zo zimných olympijských hier a sedemnásobná majsterka sveta Johaugová je pri neúčasti krajanky Marit Björgenovej (pripravuje sa na materstvo) hlavnou adeptkou na zisk veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Vlani skončila druhá práve za suverénkou Björgenovou.

V mužskej stíhačke na 15 km vyhral Nór Martin Johnsrud Sundby, Slovák Peter Mlynár skončil na 61. pozícii.

Obhajca veľkého glóbusu za celkový triumf v SP Sundby išiel v nedeľu vlastné preteky, keď systémom štart-cieľ deklasoval konkurenciu.

Výsledky:

Ženy - 10 km klasickou technikou s hendikepovým štartom: 1. Therese Johaugová (Nór.) 27:22,23 min, 2. Stina Nilssonová (Švéd.) +22,6, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +32,4, 4. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +42,5, 5. Kerttu Niskanenová (Fín.) +57,0, 6. Charlotte Kallová +1:09,7,...54. Alena Procházková (SR) +4:47,2

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 4 z 36 pretekov): 1. Therese Johaugová (Nór.) 313 bodov, 2. Stina Nilssonová (Švéd.) 280, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) 237.

Muži - stíhačka na 15 km klasicky: 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 37:10,0 min, 2. Petter Northug (Nór.) +44,7, 3. Finn Haagen Krogh (Nór.) +46,5, 4. Francesco de Fabiani (Tal.) +46,6, 5. Niklas Dyrhaug (Nór.) +48,5, 6. Didrik Tönseth (Nór.) +50,6, 61. Peter MLYNÁR (SR) +5:14,2

Celkové poradie v SP (3 z 33): 1. Sundby 314 b., 2. Northug 248, 3. Krogh 204, 4. De Fabiani 162, 5. Dyrhaug 159, 6. Harvey 140, 6. Tönseth 140, 8. Legkov 130, 9. Holund 114, 10. Röthe 105