Listopadová zaplávala národný rekord, bude bojovať o medaily

Nohy ma tak bolia, že neviem, či vôbec dôjdem k ruksaku, komentovala svoj výkon Katarína Listopadová. Na ME v plávaní v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi bude súťažiť vo finále na 100 m znak.

Katarína Listopadová predviedla na ME výborný výkon.(Zdroj: TASR)

NETANYA. Slovenské plavkyne Katarína Listopadová a Andrea Podmaníková v stredajších rozplavbách úvodného dňa na ME v krátkom bazéne v izraelskom meste Netanya vytvorili slovenské rekordy.

Listopadová na 100 m znak časom 58,36 sekundy zlepšila vlastné maximum o 63 stotín a do semifinále postúpila zo šiesteho miesta. Podmaníkovej čas na 50 m prsia 31,11 znamenal vylepšenie jej národného rekordu o sedem stotín, ale bol sedemnásty najrýchlejší a pre semifinále bola len prvou náhradníčkou.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Vlani prišla o svetový rekord, teraz ho Maďarka získala späť

Listopadová v semifinále ako prvá Slovenka zaplávala znakársku stovku dokonca pod 58 sekúnd, čo jej vynieslo postup do finále. Finišovala za 57,96 ako šiesta najrýchlejšia pretekárka.

"Nohy ma tak bolia, že neviem, či vôbec dôjdem k ruksaku," priznala v mixzóne. "Stovku znak som začala intenzívne plávať asi pred dvoma týždňami, takže toto som nečakala ani v najkrajšom sne."

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Hosszúová nedala súperkám šancu a získala zlatú medailu

"Po rozplavbe som videla rezervy. Po popoludňajšom rozplávaní som sa cítila lepšie ako ráno a vedela som, čo musím zlepšiť. Dala som do toho všetko a vyšlo to," pokračovala Listopadová.

Pomohlo jej, že vo vedľajšej štvrtej dráhe štartovala Češka Simona Baumrtová. "Vedela som, že prvú päťdesiatku má jednu z najrýchlejších, tak som sa rozhodla, že sa jej budem držať, čo to dá," priznala.

Katarína Listopadová taký skvelý výkon nečakala. FOTO - Facebook K. Listopadovej.

"V porovnaní s poslednými pretekmi pred šampionátom som sa zlepšila o sekundu. Tušila som, že znak sa mi bude dobre plávať, ale toto som skutočne nečakala. Vo finále sa budem snažiť zopakovať semifinálový výkon," uzavrela Listopadová.

Nedarilo sa však ďalším Slovákom. Postup o stotinky unikol dvojici prsiarskych šprintérov Marek Botík a Tomáš Klobučník. Botík časom 27,12 skončil na 50 m prsia sedemnásty, Klobučník časom 27,14 osemnásty. Obaja sú pre popoludňajšie semifinále v pozíciách prvého a druhého náhradníka.

Marek Botík sa predstavil v tretej rozplavbe.

Tomáš Klobučník plával v záverečnej piatej rozplavbe.

Disciplína 400 m voľný spôsob nevyšla podľa predstáv vytrvalcovi Richardovi Nagyovi. Čas 3:45,81 minúty mu stačil len na sedemnáste miesto. A brány finálovej osmičky pre neho zostali zatvorené.

Na finále bolo treba 3:43,03, Nagyov slovenský rekord má hodnotu 3:43,51.

"Na rozplávaní som sa cítil dobre. Prišiel však štart, skočil som a išlo to dolu vodou. Vôbec som si nechytil záber, začal som pomaly a skončil ešte pomalšie. Na dnes katastrofa," nešetril slovami kritiky na vlastnú adresu Nagy.

Richard Nagy sa predstavil v záverečnej štvrtej rozplavbe.

Okrem Podmaníkovej sa na 50 m prsia predstavila aj Lucia Ledererová. Čas 31,81 jej vyniesol konečné 25. miesto. Na 100 m motýlik finišoval Miroslav Aschengeschvantner časom 53,58 na 41. pozícii.