Úvodné preteky sezóny ovládol Björndalen, dosiahol 95. triumf

Ole Einar Björndalen predviedol najmä na strelnici suverénny výkon.
Ole Einar Björndalen predviedol najmä na strelnici suverénny výkon. (Autor: TASR/AP)
TASR|2. dec 2015 o 19:07

V januári bude mať štyridsaťdva rokov a stále podáva neuveriteľné výkony. Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen vyhral úvodné preteky Svetového pohára vo švédskom Östersunde.

ÖSTERSUND. Úvodné individuálne preteky Svetového pohára v biatlone boli vo švédskom Östersunde v znamení vytrvalostných pretekov mužov.

Na 20 km trati podal obdivuhodný výkon strelecky neomylný Nór Ole Einar Björndalen. Pripísal si už 95. víťazstvo v kariére.

Druhý v poradí Nemec Simon Schempp za ním zaostal o 27,1 sekundy. Tretí Rus Aleksej Volkov stratil 38,2 s.

Úradujúci celkový víťaz a držiteľ veľkého krištáľového glóbusu Francúz Martin Fourcade obsadil až 21. miesto. Najmä vinou piatich trestných minút (+3:21,1 min.)

Zo slovenskej štvorice nebodoval do Svetového pohára nikto. Miroslav Matiaško skončil na 59. (+5:50,6), Martin Otčenáš na 60. (+6:07,8), Matej Kazár na 61. (+6:12,5) a Tomáš Hasilla na 84. pozícii (+9:05,0).

Štyridsaťjedenročný Björndalen sa raduje z prvého individuálneho triumfu vo SP od 12. februára 2012. Vtedy sa presadil v stíhačke vo fínskom Kontiolahti. Medzičasom triumfoval aj v šprinte na zimných olympijských hrách 2014 v Soči.

Vo vytrvalostných pretekoch čakal od 17. februára 2009.

Nór je šesťnásobným celkovým víťazom seriálu. Naposledy vyhral v sezóne 2006/2007. V ostatnom súťažnom ročníku bol v sumárnej klasifikácii štrnásty.

"Nič lepšie sa mi nemohlo pritrafiť. Všetko fungovalo a som veľmi šťastný. Samozrejme, základom úspechu bolo dvadsať vybielených terčov. Nečakal som, že mi to pôjde až takto. Vedel som však, že som v solídnej forme," vyhlásil Björndalen pre NRK.

"Som šťastný, ešte tam je trochu potenciálu na zlepšenie. Nevnímam to tak, že som prehral prvé miesto - vyhral som druhé," povedal Schempp vo vysielaní ZDF a na margo víťaza dodal: "Neskutočné. Snímam pred ním klobúk."

Bežecky najrýchlejší Martin Fourcade podľa L'Equipe povedal: "Z výsledku som sklamaný, ale v mojom výkone boli aj pozitíva. Celkovo som spokojný."

84. Tomáš Hasilla SR + 9:05,0 min 6

Domov»Zimné športy»Úvodné preteky sezóny ovládol Björndalen, dosiahol 95. triumf