Neteším sa, mohol som mať medailu, vraví plavec Nagy

Boli to milimetre, čo delilo Richarda Nagya od prvej veľkej medaily. Na ME v krátkom bazéne skončil v polohových pretekoch senzačne štvrtý. Z výsledku sa netešil. „Dal som do toho všetko. Toto ma bude ešte dlho mrzieť,“ vravel.

Richard Nagy bol k medaile mimoriadne blízko. Napokon skončil štvrtý.(Zdroj: TASR)

Agentúrny článok sme nahradili autorským textom denníka SME o 21.16 hod.

NETANYA, BRATISLAVA. Polohové preteky sú akousi disciplínou plaveckej všestrannosti. Pretekári pri nich vystriedajú všetky štyri plavecké štýly – motýlik, znak, prsia a kraul.

Richard Nagy sa naplno venuje príprave na polohovku približne rok. Vo štvrtok za jeden deň zlepšil slovenský rekord v polohovke na 400 metrov o 3,21 sekundy a vo finále mal medailu na dosah. O päť stotín sekundy skončil štvrtý.

O rok bude favoritom

„Je to úspech, ale päť stotín? Najbližšie, ako som kedy bol k medaile. Zdá sa, že na dlhú chvíľu ešte aj budem. Mrzí ma to, nemám radosť. Čas je dobrý, znova zlepšený osobák, ale tešiť sa z toho neteším,“ vravel Nagy pre agentúru SITA.

Posledným slovenským plavcom, ktorý vybojoval na šampionáte medailu, je Ľuboš Križko. V roku 2008 vybojoval bronz v znakárskom šprinte. Nagy sa po siedmich rokoch k nemu dokázal najviac priblížiť.

Titul získal Maďar Verrasztó časom 4:02,43.

Vo finale na 400 PP sa mi podario opat zaplavat novy rekord, na medailu to vsak o 5 stotin nestacilo. Dakujem vsetkym za podporu.

Posted by Richard Nagy on 3. december 2015

Dvadsaťdvaročný Bratislavčan vyniká najme v krauliarskom štýle. Jeho najsilnejšou disciplínou je tisícpäťstovka.

V polohových pretekoch bol v lete na MS v dlhom bazéne dvanásty. Vlani bol na MS v krátkom bazéne trinásty. Stále sa posúva. O rok už bude medzi favoritmi.

„Nemám pocit, že by mi niečo vyslovene nevyšlo. Päť stotín sa tam určite niekde dalo nahrabať. Škoda, mohol som mať medailu, takto nemám nič. Šlo sa mi dobre, dal som do toho všetko, ale stačilo to len na štvrté miesto,“ popisoval finále.

Tisícpäťstovka ho bolela

V dlhej polohovke má Nagy už splnený aj olympijský limit. V Riu však bude čeliť ešte ostrejšej konkurencii.

Oveľa viac si verí v najdlhšej bazénovej disciplíne – 1500 m voľný spôsob. Stále sa posúva o celé sekundy a v Netanyi si vo štvrtok vybojoval postup do finále. V rozplavbách si však vytrpel každý meter - krátko pred tým plával polohovku.

„Tá bolela od prvej do poslednej minúty, ale podarilo sa mi nejako nájsť sily. Prial som si postup do finále, lebo v mojej najobľúbenejšej disciplíne mám na viac – aj na osobák z vlaňajška.“

Pred rokom na MS v Dauhá finišoval ôsmy. V piatkovom finále môže byť okolo piatej priečky.