Slovenky vydreli na MS výhru nad Ruskami, zdolali ich 4:2

Slovenské florbalistky urobili na svetovom šampionáte dôležitý krok k postupu do play off z prvého miesta.

Romana Janegová (uprostred) strelila v zápase proti Rusku tri góly.(Zdroj: Slovenský zväz florbalu)

TAMPERE. Slovenským florbalistkám sa vydaril vstup do majstrovstiev sveta vo fínskom Tampere, keď vo svojom úvodnom vystúpení v D-skupine zdolali Rusko 4:2.

Zverenky trénera Jaroslava Marksa tak urobili dôležitý krok smerom k postupu do play off z prvého miesta.

Slovenky potiahol druhý útok v zložení Paulína Hudáková, Kristína Hudáková a Romana Janegová, ktorý sa postaral o všetky štyri góly.

Janegová si dala hetrikom darček k svojím 22. narodeninám a vyhlásili ju za najlepšiu hráčku slovenského tímu.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Slovenky prvýkrát nešli na MS autobusom, chcú sa posunúť do špičky

Ďalší zápas na MS odohrajú Slovenky v sobotu o 13.00 proti USA, boje v základnej skupine zakončia nedeľňajším súbojom s Holanďankami (9.45). Oba zápasy vysiela RTVS v priamych prenosoch. Do 1. kola play off postúpia zo skupiny prvé dva tímy.

Jaroslav Marks, tréner SR (zdroj: RTVS): "Zápas prebiehal podľa predpokladov. Vedeli sme, že Rusky budú brániť a budeme musieť dobývať ich val. Škoda, že sme nedali viac gólov. Bol to ale náš prvý zápas na majstrovstvách, ktorý je veľmi dôležitý, a tomu sa dá pripísať aj tá nervozita. Zápas ukázal, že dokážeme hrať našu hru a vnútiť ju súperovi."

Romana Janegová, útočníčka SR: "Úvodné zápasy na šampionáte sú vždy veľmi náročné. Vedeli sme, že ruský tím bude nepríjemným súperom, čo sa aj potvrdilo. Víťazstvo nás teší a už začíname myslieť na zajtrajšieho súpera.“

MS vo florbale žien - D-skupina:

Slovensko - Rusko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Janegová (Ďuríková), 18. P. Hudáková (K. Hudáková), 26. Janegová (P. Hudáková), 55. Janegová (P. Hudáková) - 16. Okulovová (Bulbašová), 43. Ržanenková. Rozhodovali: Kirjonen, Sirkka (obaja Fín.), vylúčenia: 1:0, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 154 divákov.

Zostava SR: Mládenková - Klapitová, Z. Šponiarová, Bobotová, Ďuríková, Turčáková, Ješšová - Košturiaková, Ferenčíková, M. Šponiarová - P. Hudáková, K. Hudáková, Janegová - Trošková, Šidlová, Sádecká - Boľová, Gáliková, Malichová

Slovenky mali od úvodu prevahu, cez obranu Rusiek, ktoré výborne zahusťovali priestor pred svojou bránkou, sa však neprenikalo ľahko.

Skóre otvorila v 12. minúte Janegová, na jej gól však dokázala v presilovke rýchlo odpovedať Okulovová. Prvú tretinu vyhrali napokon Marksove zverenky 2:1, keď im vedenie vrátila po parádnej prihrávke od Kristíny Hudákovej jej sestra Paulína.

V druhej tretine Rusky ožili, ich brejky boli čoraz nebezpečnejšie. Napriek tomu v 26. minúte poistila náskok svojím druhým gólom Janegová, ktorá zúročila parádny pas od Paulíny Hudákovej. Nedarilo sa prvému útoku, ktorý mal aj kus smoly, ruská brankárka Veselovová predviedla v závere druhej časti fantastický zákrok proti strele slovenskej kapitánky Lucie Košturiakovej.

Situáciu si Slovenky skomplikovali v 43. minúte, keď nedorozumenie v ich defenzíve potrestala Ržanenková a vzápätí mala Mládenková šťastie, keď súper nastrelil spojnicu jej bránky. Na opačnej strane trafila konštrukciu Trošková.

Slovenky po znížení znervózneli a začali kopiť chyby, kouč Marks reagoval oddychovým časom a zároveň zúžil hru na dve formácie. Pokoj na slovenské hokejky priniesol až gól Janegovej, ktorá skórovala po učebnicovej akcii druhého útoku na jeden dotyk a zavŕšila tak svoj hetrik. Rusky to v závere skúsili so šiestimi hráčkami v poli, ale Slovenky si už víťazstvo postrážili.