Fourcade vyhral stíhacie preteky, Hassila s kariérnym maximom

Francúz Martin Fourcade vyhral aj stíhacie preteky vo švédskom Östersunde.
Francúz Martin Fourcade vyhral aj stíhacie preteky vo švédskom Östersunde. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. dec 2015 o 12:30

Tomáš Hassila štartoval z 39. pozície, nakoniec sa posunul až na 22. Bodoval aj Matej Kazár, ktorý skončil na 35. mieste.

ÖSTERSUND. Prvé kolo Svetového pohára v biatlone vyvrcholilo vo švédskom Östersunde stíhacími pretekmi. Na mužskej 12,5 km trati zvíťazil Francúz Martin Fourcade pred Nemcom Arndom Peifferom (+35,1) a ďalším Francúzom Quentinom Fillonom Mailletom (+55,2).

Ďalšie body do SP si zapísali aj Slováci, 22. Tomáš Hasilla (+2:12,3), 35. Matej Kazár (+3:04,4), nebodoval 50. Martin Otčenáš (+4:34,6).

V priebežnom hodnotení SP vystriedal M. Fourcade na čele Nóra Ole Einara Björndalena.

Martin Fourcade si preniesol zo sobotného šprintu takmer minútový náskok pred Nemcom Peifferom a Nórom Björndalenom. Pri jeho súčasnej perfektnej bežeckej forme ho mohla ´potopiť´ jedine streľba s viacerými trestnými okruhmi.

Martin Fourcade ovládol stíhacie preteky.

Nór Björndalen sa pokúsil tretíkrát za sebou v sezóne stáť na stupni víťazov a v slnečnom počasí by to bol pre tohto fenomenálneho 41-ročného biatlonistu husársky kúsok, no dobehol až 11-ty.

M. Fourcade (1-0-1-1) si aj jeden v prvej ležke za trest odkrúžil a jeho najväčší prenasledovatelia sa k nemu priblížili.

Po čistej ďalšej položke ležmo si náskok zveľadil, vzrástol hlavne preto, že ďalší za ním namnožili chyby, Björndalen až tri, a na druhého Nemca Dolla si nadrobil 53,4 s.

Finiš Francúza sa zmenil na exhibičnú jazdu, keď za svojím 41. triumfom v kariére si dobehol s naprostou suverénnosťou, Nemec Pfeiffer sa vrátil na druhú priečku a tretiu si udržal Francúz Fillon Maillet.

"Bol to nádherný deň. Nebolo to však také ľahké, ako to možno vyzeralo, prenasledovatelia po mne išli. Ťažil som aj zo skúseností takéhoto typu, ktoré mám, nie je jednoduché zvládnuť takúto situáciu. Lyžiarsky som sa cítil dobre a chyby na strelnici boli len nepatrné," citoval Fourcada web Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Martin Fourcade vyhral aj sobotňajší šprint.

"Nikdy som nebol na stupňoch už pred Vianocami, takže som šťastný a príjemne prekvapený. Veľmi dobre som strieľal, s tým som značne spokojný. Na konkurovanie Martinovi som ani príliš nepomýšľal. Koncentroval som sa na boj so súpermi okolo mňa," priznal druhý Peiffer.

Vstupné pozície Slovákov na štarte, s 23. Matejom Kazárom (+2:10), 28. Martinom Otčenášom (+2:18) a 39. Tomášom Hasillom (+2:35) vzbudili nádej na ďalší prísun bodov v hodnotení SP.

Kazár (1-1-0-1), Otčenáš (1-0-2-4) a Hasilla (0-0-1-0) vybojovali medzi sebou aj slovenský mikrosúboj a ten sa spočiatku vyvíjal nádejne pre Hasillu i Otčenáša. V polovici pretekov bol Hasilla už na 27. mieste, Otčenáš na 22., Kazár na 38.

V tretej streľbe stojmo sa Otčenáš pribrzdil dvoma chybami, Hasilla jednou, v záverečnej štvrtej sa prepadol vo výsledkoch Otčenáš so štyrmi nepresnými ranami.

Uznanie si zaslúžil najmä v cieli 22. Hasilla so svojím kariérnym výsledkovým maximom a čiastočne aj 35. Kazár.

50. Martin Otčenáš SR + 4:34,6 min 7

Domov»Zimné športy»Fourcade vyhral stíhacie preteky, Hassila s kariérnym maximom