Mäkäräinenová ovládla stíhacie preteky, Fialková skončila dvadsiata

Kaisa Mäkäräinenová.
Kaisa Mäkäräinenová. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. dec 2015 o 14:22

Fínska biatlonistka zvíťazila po skvelom finiši pred Taliankou Wiererovou a Nemkou Hildebrandovou.

ÖSTERSUND. Stíhacími pretekmi žien sa vo švédskom Östersunde uzatvorilo 1. kolo Svetového pohára v biatlone. Na 10 km trati po skvelom finiši zvíťazila Fínka Kaisa Mäkäräinenová, od druhej Talianky Dorothey Wiererovej ju delilo 1,9 sekundy a od tretej Nemky Franzisky Hildebrandovej 3,3.

Z dvoch slovenských biatlonistiek bola lepšia 20. Paulína Fialková (+2:23,8), výrazne do SP bodovala aj 21. Jana Gereková (2:32,4).

Češka Soukalová sa snažila napodobniť Francúza M. Fourcada s dvoma nadväzujúcimi víťazstvami.

Dramatický záver

Od štartu však pociťovala väčší tlak za sebou, najbližšie k nej bola Talianka Sanfilippová so stratou 15 sekúnd, až 14 žien sa zmestilo do jednej minúty.

Na štadióne švédskej národnej arény vystúpila teplota na tri stupne, čo však výborne upraveným okruhom nepoškodilo.

Soukalovej náskok sa po prvej streľbe prehĺbil, druhú ležku zvládla s jednou chybou a jej náskok sa na druhú Nemku Preussovú zúžil na štyri sekundy.

Zmena na čele nastala po tretej položke, keď stojku zvládla Preussová stopercentne, Soukalová a Francúzka Dorin Habertová museli na trestný okruh.

V dramatickej záverečnej streľbe postupne Preussová netrafila tretí terč, Dorin Habertová piaty, bezchybne mierili Nemka Hildebrandová a Soukalová, medzi ne sa zaradila Talianka Wiererová.

Z piateho miesta zaútočila na stupne Fínka Mäkäräinenová, veľmi rýchlo sa pretlačila na prvé miesto a v 32 rokoch sa radovala zo 16. triumfu v kariére.

Jej posun bol v stíhačke obdivuhodný, z 10. priečky na štarte na prvé v cieli,

Fialová poskočila o devätnásť miest

Slovenský biatlon sa spoliehal najmä na Janu Gerekovú (strelecká bilancia 1-1-1-0), 12. v šprinte s necelou minútou straty 54 s. Pre Paulínu Fialkovú (1-0-1-0), 39. v šprinte (+1:54), bolo najdôležitejšie zabojovať o body do SP.

Obom pribudlo v úplnom začiatku 150 m v jednom trestnom okruhu a v poradí klesli. V druhej streľbe Gereková opäť netrafila nešťastný piaty terč, pokles nezastavila, na rozdiel od neomylnej Fialkovej.

Po ďalšej streľbe stojmo naskočila v streleckej bilancii ďalšia chyba u oboch, záverečnú už zvládli čisto a v cieli sa zoradili vedľa seba na 20. a 21. mieste.

Najmä 20. priečka Fialkovej bola obdivuhodná, oproti pozícii na štarte sa posunula o 19 miest.

21. Jana Gereková SR + 2:32,4 min 3

Domov»Zimné športy»Mäkäräinenová ovládla stíhacie preteky, Fialková skončila dvadsiata