Hirscher vyhral obrovský slalom a je novým lídrom SP

Marcel Hirscher potvrdil svoju dominanciu v technických disciplínach.
Marcel Hirscher potvrdil svoju dominanciu v technických disciplínach. (Autor: SITA/AP)
TASR|12. dec 2015 o 14:07

V historických tabuľkách sa v počte triumfov odpútal od Bodeho Millera. Rakúšan Marcel Hirscher vybojoval vo Val d'Isére 35. víťazstvo v kariére.

VAL D'ISERE. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher suverénnym spôsobom vyhral sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára vo francúzskom Val d' Isere.

Obhajca veľkého glóbusu triumfoval s náskokom 1,29 s pred Nemcom Felixom Neureutherom a dostal sa na čelo celkového poradia SP pred Nóra Aksela Lunda Svindala. Tretí skončil so stratou 1,58 domáci Victor Muffat-Jeandet.

Slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci nepostúpili do druhého kola. Adamovi v prvej jazde nezafungoval najmä stredný úsek trate - stratil vyše jeden a pol sekundy, celkovo 2,69 s na Hirschera.

Zašiel 41. čas kola a na postupujúcu tridsiatku za pozeral z dištancu 48 stotín.

V závere poľa sa s číslom 53 vybral na trať jeho mladší brat Andreas, no stratil ešte viac. Rozdiel 3,58 s ho zaregistroval so 47. časom kola.

V treťom obrovskom slalome sezóny sa očakával veľký súboj dvoch najvýraznejších technikov uplynulých rokov. Štvornásobný celkový víťaz SP Hirscher vyhral predchádzajúcu súťaž v Beaver Creeku, Američan Ted Ligety, ktorý zo sedmičky zlatých medailí získal štyri v oblúkovo najnáročnejšej alpskej disciplíne, uspel v úvode zimy v Söldene.

Pred týždňom však vypadol a v sobotu vo Francúzsku demonštroval, že má problémy s lyžiarskym materiálom. Neisto sa tiež cítil v prechodoch z tieňa do svetla a opačne. Jeho jazdca pôsobila učňovsky. Oblúky síce nasadzoval relatívne v línii, ale pod každou bránkou hranil viac ako súperi a spodná lyža mu uchádzala.

Druhé miesto napokon obsadil Felix Neureuther. FOTO - SITA/AP.

Ligetyho strata 2,83 okamžite naznačila, že favorit nepostúpi do 2. kola, lebo ostatní elitní jazdci nestrácali na Hirschera žiadne veľké desatiny. Na druhom mieste sa so 14-stotinovým mankom usadil Nór Henrik Kristoffersen. Tretí Muffat-Jeandet zaostal len o ďalšie štyri stotinky.

Do rozdielovej sekundy sa zmestilo až jedenásť pretekárov. A minimálne prví šiesti mohli v druhom kole reálne pomýšľať na útok na úplnú špicu súťaže.

Hirscher naznačil formu v Beaver Creeku, kde dvakrát vyhral.

Hirscher aj v druhom kole demonštroval svoju silu. Opäť dosiahol najrýchlejší čas a slávil 35. triumf v prestížnom seriáli, šestnásty v obrovskom slalome. Vo francúzskom stredisku vystúpil na najvyšší stupienok už štvrtýkrát.

V historických tabuľkách sa v počte triumfov v SP odpútal od Američana Bodeho Millera a upevnil si siedme miesto.

"Bol to až na limit, to ma baví. Bolo to tu správne 'cool', Francúzi sú veľmi oduševnení. Išlo mi to super a uvidíme, ako sa mi bude dariť v zajtrajšom slalome. V kontexte bojov o glóbusy je vždy dobré, ak dokážem bodovať a konkurenti nie," povedal podľa webu Laola1.at Hirscher.