Štafety žien v Hochfilzene vyhrali Talianky, Slovenky boli trináste

Finišmanka talianskej štafety Dorothea Wiererová sa teší z víťazstva.
Finišmanka talianskej štafety Dorothea Wiererová sa teší z víťazstva. (Autor: TASR/AP)
TASR|13. dec 2015 o 12:57

Potvrdili progres. Talianske biatlonistky v pretekoch štafiet zdolali v dramatickom finiši Nemky a vybojovali víťazstvo. Na treťom mieste skončili Ukrajinky. Slovenky zaostali na trinástej priečke o takmer tri minúty.

HOCHFILZEN. V biatlonovej aréne rakúskeho strediska Hochfilzen vyvrcholilo 2. kolo Svetového pohára pretekmi štafiet. Najskôr sa predstavili na 4x6 km trati ženy.

Z 22 štartujúcich štvoríc boli najrýchlejšie Talianky. V zložení Lisa Vittozziová, Karin Oberhoferová, Federica Sanfilippová a Dorothea Wiererová im zabrala v dramatickom závere naplno Wiererová.

Nemku Preussovú zdolala o 0,2 sekundy. Tretie Ukrajinky stratili 13,1 sekundy. Slovenské kvarteto Paulína Fialková, Jana Gereková, Terézia Poliaková a Martina Chrapánová dobehlo na 13. mieste (+2:55,6).

Záver pretekov bol mimoriadne dramatický.

Štafety odtiahli väčšinu času na čele Češky. Až streľba stojmo Lucie Charvátovej na treťom úseku s jedným trestným okruhom výrazne zmenila priebeh.

Opraty do rúk zobrali najväčšie favoritky Nemky, ale finišujúca Preussová ich úsilie víťazne do cieľa nedotiahla. Talianka Wiererová ju prešprintovala v samom závere.

Ortuť teplomera vystúpila na plusovú teplotu s jedným stupňom. A opäť sa dalo vytušiť, že vietor na strelnici dosť potrápi.

Ženy išli štafety pri teplote asi jeden stupeň Celzia. FOTO - TASR.

Slovenskú štafetu nádejne rozbehla Paulína Fialková (celková bilancia 0+0) - tretia po úvodnej streľbe a štvrtá po druhej i na odovzdávke, keď ani raz nedobíjala.

Komplikácia so zdržaním nastala na druhom úseku. S tromi dobíjaniami Jany Gerekovej (0+3, 0+1) v polohe ležmo, po ktorých nasledoval zosun na 13. miesto.

V stojke dobíjala len raz na posledný terč. Keďže mnohé pred ňou dopadli oveľa horšie, Gereková sa posunula na ôsmu priečku. Odovzdávala desiata so stratou na vedúce Češky len 23,4 s.

Mierne obavy vyvolávala druhá polovica pretekov. Na treťom úseku však bežecky pomalšia Terézia Poliaková (0+1, 0+0) zabojovala a s 9. priečkou po oboch streľbách a desiatou na odovzdávke poslala vpred Martinu Chrapánovú (0+1, 0+1).

Do cieľa dobehla až na trinástom mieste - síce s presnou streľbou len s dvoma dobíjaniami, no s pomalším behom.

13. Slovensko + 2:55,6 min 0+7

Domov»Zimné športy»Štafety žien v Hochfilzene vyhrali Talianky, Slovenky boli trináste