Športovcom roka je Sagan, za ním skončili Tóth a Hossa

Peter Sagan sa stal majstrom sveta po skvelom úniku, keď zaútočil približne dva kilometre pred cieľom. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|22. dec 2015 o 21:51

Svetová cyklistika by bez Petra Sagana bola o čosi nudnejšia. Od začiatku roka bavil fanúšikov na pretekoch po celom svete. Za každých okolností bojoval, neúspechy ho nezlomili.

BRATISLAVA. V tejto sezóne žiaril a pozbieral všetky dôležité dresy, ktoré mohol – dva z majstrovstiev Slovenska, zelený z Tour de France a dúhový z majstrovstiev sveta.

Peter Sagan aj v ankete Klubu športových novinárov nechal za sebou všetkých súperov a druhýkrát sa stal športovcom roka.

V ankete hlasovalo 114 novinárov a až 98 z nich dalo Sagana na prvú priečku.

Skvelý rok Slovákov

Športovci majú za sebou skvelý rok. V štyroch olympijských disciplínach vyhrali titul majstrov sveta. Okrem Sagana uspeli aj chodec Matej Tóth, strelec na trap Erik Varga a štvorkajak. Útočník Marián Hossa tretí raz v kariére získal najcennejšiu hokejovú trofej – Stanley Cup.

Víťaz Peter Sagan má za sebou skvelý rok.

Skvelú sezónu vo Svetovom pohári má za sebou slalomárka Veronika Velez Zuzulová. Na majstrovstvách sveta jej len tesne ušla medaila, vo Svetovom pohári vybojovala štyri pódiové umiestnenia.

V národnom tíme i v klube podával výborné výkony futbalista Marek Hamšík. Bez neho by reprezentácia len ťažko postúpila na majstrovstvá Európy. S piatimi gólmi bol najlepším strelcom tímu v kvalifikácii.

Titul majsterky Európy vybojovala strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková.

Zuzana Rehák-Štefečeková je majsterkou Európy. FOTO - TASR.

Toto všetko však prebil dúhový dres, ktorým sa bude v roku 2016 pýšiť Sagan.

Víťazstvá aj pády

Sagan má za sebou výnimočnú sezónu. Hoci najväčší úspech vybojoval až na jej konci na majstrovstvách sveta, skvelé výsledky dosahoval počas celého roka.

V jeho sezóne však nájdete všetko, nielen veľké víťazstvá. Na začiatku roka sa Saganovi nedarilo. V jednej klasike v istom momente prestal šliapať a prepadol sa, na Vuelte ho zase zrazil na bicykli motorkár priamo počas etapy.

VUELTA A ESPANA 2015"Tmov spolulder naneastie neme pokraova na Vuelte a vrti sa domov, aby sa zotavil zo...

Posted by Peter Sagan on 30. august 2015

Na Okolo Kalifornie vyhral v celkovom poradí pred ostrieľanými borcami, nevedeli sa ho striasť ani v kopcoch.

Na Tour de France ukázal obrovské srdce a takmer v každej etape sa snažil vyhrať. Skúšal naozaj všetko. Silný šprint, krátky únik, dlhý únik. Odvážne sa vydával v ústrety vysokým alpským priesmykom. „Som naozaj veľmi šťastný, pretože práve to druhé miesto som chcel získať,“ robil si žarty.

Bum, bum, bum

Ešte aj neskorší víťaz Chris Froome ho podpichoval: „Znova si nevyhral?“ Za päť druhých miest dostal prezývku Mr. Second places. Svojím nasadením i vtipkovaním v cieli však zachránil najsledovanejšie preteky od nudy.

A podarilo sa mu znova získať zelený dres, hoci celý tím bol poskladaný tak, aby podporoval Alberta Contadora na ceste za celkovým víťazstvom.

Ešte cennejší dúhový dres si vybojoval proti presile veľkých a silných národných tímov prakticky sám. V Richmonde súperov ohromil.

„Veľa ľudí hovorilo, že nie som dosť dobrý na takéto dlhé preteky. A teraz mám dúhový dres,“ vravel spokojne.

„Za celé preteky som zaútočil jediný raz, ale bolo to v tom najlepšom momente. Keď som ostal vpredu, vedel som, že musím ísť úplne na doraz. Všetko sa to udialo bleskovo rýchlo. Bolo to ako bum, bum, bum a bol som majstrom.“

2. Tóth dokráčal k zlatu na MS

Slovenský chodec vravel, že preteky na šampionáte v Pekingu boli jedny z jeho najľahších.

Matej Tóth prichádza do cieľa pretekov na MS. FOTO - TASR/AP.

Chodec Matej Tóth bol najväčším favoritom v pretekoch na 50 kilometrov na majstrovstvách sveta v Pekingu a svoju pozíciu s prehľadom potvrdil. Zvíťazil s náskokom takmer dvoch minút.

„Preteky som si užíval, bola to jedna z mojich najľahších päťdesiatok v živote. Všetko som mal pod kontrolou – pulz, energiu i súperov,“ komentoval 32-ročný chodec v cieli.

Tóth sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v ére samostatnosti. Okrem toho v tomto roku vyhral Dudinskú päťdesiatku v treťom najlepšom čase v histórii tejto disciplíny.

Tóth bude patriť k najväčším favoritom na zlato aj na olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

(ms)

3. Hossa má tretí Stanley Cup

Útočník Chicaga je jediným Slovákom, ktorý získal prestížnu trofej trikrát.

Marián Hossa získal tretí raz Stanleyho pohár. FOTO - TASR/AP.

Najslávnejšia hokejová trofej planéty Mariánovi Hossovi dlho unikala. Dvakrát okúsil prehru vo finále.

Odkedy však pôsobí v Chicagu, všetko sa otočilo. S klubom získal Stanleyho pohár trikrát v priebehu šiestich rokov (2010, 2013 a 2015).

Kým v prvých dvoch prípadoch potvrdili hráči Chicaga zisk trofeje na ľade súpera, tento rok rozhodli o výhre nad Tampou Bay na vlastnom štadióne.

„Konečne sme sa podelili o radosť s našimi fanúšikmi, to sa Chicagu stalo naposledy pred 77 rokmi,“ povedal Hossa.

Z pohára si opäť dal obľúbené bryndzové pirohy.