MS20 - hokej: Slováci zdolali Bielorusko 4:2, rozhodla záverečná tretina

V druhom nedeľňajšom zápase si v A-skupine Dáni prekvapujúco poradili so Švajčiarmi.

Slovenská gólová radosť. Po strele Kocha sme sa ujali vedenia 1:0. Ako však ukázali nasledujúce minúty, o výhru museli naši mladíci neskôr ešte tuho bojovať.(Zdroj: facebook (International Ice Hockey Federation (IIHF)))

MS hráčov do 20 rokov - B-skupina:

Helsinki (Hartwall Areena)

Bielorusko - Slovensko 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 12. Malinovskij (Suško, Černikov), 23. Vasilčuk (Belevič, Karaban) - 7. Koch (Sukeľ, Šiška), 33. Lešťan (Surový), 41. Hrušík (Paločko), 60. Šiška

Bielorusko: Kulbakov (46. - 53., 60. Verbickij) - Faľkovskij, Gončarov, Romanovič, Bokun, Tabolin, Vorobej, Suško - Šarangovič, Bujnickij, Karabaň - Veremiev, Belevič, Vasiľčuk - Bobko, Černikov, Malinovskij - Alexander Pacenkin, Filippovič, Busko - Alexej Pacenkin

Slovensko: Húska - Jaroš, A. Sloboda, Černák, Koch, Ivanič, M. Moravčík, L. Romančík, Maier - J. Milý, Sukeľ, Matej Paločko - R. Bondra, J. Šiška, Hrušík - Huňa, Sádecký, Pospíšil - Briestenský, M. Surový, Lešťan

HELSINKI. Slovenskí hokejisti otvorili účinkovanie na juniorských MS vo Fínsku víťazstvom.

Hoci sa s nováčikom elitnej kategórie z Bieloruska poriadne natrápili, napokon zvládli úlohu papierového favorita a triumfom 4:2 sa z B-skupiny priblížili k bránam štvrťfinále.

„Podali sme dobrý tímový výkon. Spadol nám kameň zo srdca, teraz už môžeme hrať na šampionáte uvoľnenejšie,“ povedal v rozhovore pre SME strelec prvého gólu Patrik Koch.

Pri jeho strele od modrej čiary v 7. minúte útočníci zakrývali výhľad brankárovi súpera.

Prvý gól Slovenska na šampionáte strelil Patrik Koch

„Najťažšie bolo zvládnuť to psychické napätie, duel bol vyrovnaný až do samého konca. Bielorusi kládli veľký odpor, lebo práve v tomto súboji cítili šancu.“

Slováci sa k „povinnému“ víťazstvu nad najslabším tímom skupiny prebojovali v takmer prázdnej 13-tisícovej Hartwall aréne až po dobre zvládnutej tretej tretine.

V prvej časti nevyužili viacero gólových príležitostí a zbytočne si strpčili zápas.

Bielorusi viedli v polovici stretnutia 2:1, keď potrestali chyby v slovenskej obrane.

Filip Lešťan však ešte v druhej tretine vyrovnal a víťazný gól vsietil po druhej prestávke pohotovou strelou po buly Lukáš Hrušík.

„Dôležité bolo, že ani za nepriaznivého stavu 1:2 sme neprepadali panike, ale stále sme si hrali svoj hokej zodpovedne dozadu a boli sme trpezliví,“ vravel Koch.

„V našej hre boli aj chyby, nedarili sa nám presilovky – to ešte musíme zlepšiť.“

Najťažšie chvíle prežíval slovenský tím v posledných troch minútach, keď za stavu 3:2 vylúčili rozhodcovia Matúša Sukeľa za sekanie.

Prudké strely bieloruských hokejistov lietali okolo bránky, viackrát sa výbornými zákrokmi vyznamenal aj brankár Adam Húska.

„Húska chytal skvele,“ hodnotil tréner Bokroš.

„Pri oboch inkasovaných góloch ho nechali v štichu obrancovia, ktorí nepokryli voľných hráčov za sebou. Tento post bol v stretnutí na jednotku.“

Päťdesiatpäť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času sa tréner Bieloruska Alexander Beľavskij rozhodol pre hru bez brankára a na ľade bolo šesť bieloruských hráčov, ale pri útoku Juraja Šišku gólman Ivan Kulbakov nečakane vykorčuľoval zo striedačky na ľad ako siedmy hráč svojho tímu.

Hoci Šiška nedostal puk do siete, rozhodcovia posúdili situáciu ako technický gól.

Slováci však potrebovali vo svojej turnajovej premiére na gól príliš veľa šancí.

Slovakia beats Belarus 4-2 in a tight #WorldJuniors battle against the recently promoted team.http://www.worldjunior2016.com/en/games/2015-12-27/BLR-vs-SVK/#recapPhoto: Andre Ringuette / HHOF-IIHF Images

Posted by International Ice Hockey Federation (IIHF) on Sunday, December 27, 2015

Slovensko sa s Bieloruskom stretlo na juniorskom svetovom šampionáte naposledy v sezóne 2006/07, v skupine o záchranu hokejisti spod Tatier triumfovali vysoko 9:0, čo rozhodlo o ich zotrvaní medzi elitou.

V elitnej kategórii MS hráčov do 20 rokov Bielorusi ešte so Slovákmi nezískali ani bod.

Zápasový zostrih (BLR - SVK 2:4)

Najbližšie sa slovenský juniorský výber stretne v pondelok 28. decembra o 13.00 h s Českom, ktorému by mala pomôcť už aj čerstvá posila z NHL David Pastrňák.

Slovenský tréner Ernest Bokroš pred stretnutím s Čechmi veľké zmeny v zostave neplánuje, zaželal si však, aby to jeho zverencom gólovo sypalo.

"Pomohlo by nám, ak by dal nejaký útočník hetrik alebo by sa stalo niečo výnimočné. Potrebujeme, aby nám to tam, ľudovo povedané, napadalo. Len to nám môže zabezpečiť ďalší úspech. Myslím, že veľké zmeny v zostave nebudú. Chceme, aby si hráči k sebe sadli. Celý náš problém je len v strieľaní gólov, pretože organizácia aj systém hry fungujú."

„Vyspíme sa, oddýchneme si, zregenerujeme sily a proti Česku pôjdeme opäť za víťazstvom,“ vyhlásil odhodlane obranca Patrik Koch.

Priebeh:

Mladí Bielorusi sa snažili v úvode zaskočiť Slovákov, no brankár Húska predviedol niekoľko kvalitných zákrokov a skóre sa nemenilo.

Tím SR "20" sa dočkal úvodného presného zásahu v 7. minúte.

Pri avizovanom vylúčení pre súpera napriahol od modrej čiary obranca Koch a otvoril skóre duelu - 0:1.

Pospíšil vzápätí mohol v brejkovej situácii pridať druhý gól, no faulovaný nezakončil úspešne, ale vybojoval presilovku.

V nej sa skóre nemenilo, no už pri hre v rovnovážnom stave "udreli" Bielorusi - slovenskí reprezentanti nedokázali vyhodiť puk z obranného pásma, pred Húskom zostali osamotení až dvaja hráči súpera a Malinovskij pomedzi betóny gólmana SR vyrovnal na 1:1.

Ešte pred prvou sirénou brankára Kulbakova neprekonali Huňa ani Černák.

V úvode druhej časti zamieril na trestnú lavicu Černák. Počas jeho vylúčenia najprv zachránila gólmana Húsku horná žŕdka, o niekoľko okamihov neskôr však Vasiľčuk dorážkou poslal Bielorusov do vedenia.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša potom nevyužili už štvrtú presilovku, počas ktorej Kulbakov zlikvidoval šancu A. Slobodu.

Slováci sa dočkali vyrovnania v 32. min, keď chybu súpera pri rozohrávke potrestal Lešťan presnou strelou pod hornú žŕdku - 2:2.

Tím SR mal veľmi dobrý vstup do tretieho dejstva.

Matej Paločko vyhral vhadzovanie v útočnom pásme a pohotová strela Hrušíka skončila za prekvapeným Kulbakovom.

V ďalšom priebehu ho na sedem minút nahradil v bránke Verbickij, ktorý ani raz neinkasoval.

Napriek veľkému množstvu šancí sa skóre dlho nemenilo, Bielorusi nevyužili početnú výhodu a neskôr hrali power-play, počas ktorej Šiška stanovil na konečných 4:2.

Slovenský útočník síce neposlal puk do bránky, ale keďže gólman súpera v rozpore s pravidlami naskočil na hraciu plochu, rozhodcovia prisúdili Slovákom technický gól.

Hlasy:

Ernest Bokroš (tréner SR): "Pre nás to bol veľmi dôležitý zápas, len víťazstvo by nám zabezpečilo predpoklad, že postúpime zo skupiny. Bolo to vidno aj na chlapcoch, boli z toho nervózni. Zápas sme začali dobre, viedli sme 1:0, ale v polovici stretnutia sme museli doťahovať. Bolo to náročnejšie, preto sa v našom výkone vyskytli hrúbky, ale aj dobré veci. Je to turnajový spôsob, pre nás je dôležité, že sme vyhrali za tri body."

/zdroj: worldjunior2016.com/

Filip Lešťan (útočník SR, v zápase 1+0): "Vyšlo nám to, hoci sme plánovali, že dáme viac gólov. Na konci zápasu to bolo náročné, museli sme brániť oslabenie. Prvé víťazstvo je vždy dôležité, vykročili sme tou správnou nohou. Nemyslím si, že nám to Bielorusi v stretnutí uľahčili. Súper odohral solídny zápas, je pripravený na ďalšie pokračovanie na turnaji. Dúfame, že zdoláme aj Čechov. Bude to zaujímavý rivalský súboj."

Andrej Belevič (útočník Bieloruska): "Tento zápas sme považovali za našu najlepšiu príležitosť na záchranu v elitnej kategórii. Boli sme odhodlaní spraviť proti Slovensku všetko pre víťazstvo."

A-skupina:

Dánsko - Švajčiarsko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 42. S. Nielsen (K. Jensen, Röndbjerg), 47. From (True, Krag-Christensen) - 9. Rod (Harlacher, Karrer)

Danes shock Swiss again in 2-1 comeback win in a crucial game for a QF spot at #WorldJuniors.http://www.worldjunior2016.com/en/games/2015-12-27/DEN-vs-SUI/#recapPhoto: Matt Zambonin / HHOF-IIHF Images

III. tretina

KONIEC - Je tu koniec zápasu. Zverenci Ernesta Bokroša zvládli úlohu papierového favorita, hoci proti bieloruskému súperovi sa dve tretiny poriadne trápili. Väčšia kvalita slovenského tímu sa ale predsa len prejavila a premiéra mladým Slovákom na šampionáte vyšla. Do tabuľky B-skupiny si pripísali prvé tri body.

60. min - Veľmi zvláštna situácia, keď naši vo dvojici vyrazili sami na jediného bieloruského korčuliara. Vtom však zo striedačky doslova "priskočil" na ľad Kulbakov a dosť rozhodil zakončujúceho Šišku, ktorý nedal gól. Rozhodcovia však uznali Šiškovi technický gól a vedieme už 4:2. Okrem toho sa Kulbakov ešte aj zranil. Toto už Slováci zvládnu!

59. min - Bielorusi sa odhodlali k hre bez brankára.

58. min - Slováci sa už 1 minútu a 40 sekúnd úspešne bránia presilovke súpera. Na trestnej lavici sedí Matúš Sukeľ. Verme, že tam sedieť ešte tých dvadsať sekúnd aj bude.

55. min - Paradoxne, najväčšiu šancu mali pri vlastnom oslabení Bielorusi, keď Slováci zle rozohrali. Našťastie Adam Húska vytiahol proti zakončujúcemu Veremjovovi výborný a tiež mimoriadne dôležitý zákrok.

54. min - Slovensko má výhodu presilovej hry, na trestnú lavicu zamieril už po druhý raz v dnešnom zápase Bokun.

53. min - O pár sekúnd po Verbického zákrokoch sa v bráne Bielorusov opäť objavuje Kulbakov. Dôvod jeho niekoľkominútovej absencie zostáva neznámy.

53. min - Slováci niekoľko razy v rýchlom slede ohrozili Verbického. Je dobré, že naši hokejisti aj naďalej zamestnávajú obranu súpera.

50. min - Buinickij sa na dvakrát snažil prekonať Húsku.

46. min - Zaujímavé striedanie na strane Bielorusov, keď do týchto chvíľ dobre chytajúceho Kulbakova mení v bráne náhradník Verbickij. Ťažko povedať, čo stojí za odchodom Kulbakova z brány Bieloruska.

45. min - Kristián Pospíšil našiel krásnou "zadovkou" Filipa Lešťana, ten však zoči-voči Kulbakovovi nepridal poisťujúci štvrtý gól.

41. min - Fantastický nástup našich do tretiny! Už po 19 sekundách sa ujímame vedenia, keď Šiška vyhral buly a Lukáš Hrušík nekompromisnou bombou nedal Kulbakovovi šancu. Hneď je to veselšie, Bielorusko - Slovensko 2:3.

41. min - Začína posledná tretina stretnutia. Verme, že aspoň záverečnú dvadsaťminútovku "Bokrošovci" vyhrajú.

II. tretina

40. min - Koniec druhej tretiny. Nie je to zatiaľ veru žiaden gólový ani herný koncert v podaní slovenského družstva. Našich mladíkov čaká v záverečnej dvadsaťminútovke ešte veľa tvrdej práce na to, aby dosiahli prepotrebné tri body.

39. min - Bokun spoza brány nahral do dobrej šance Artemijovi Černikovovi, ktorého inak relatívne dobre mierená strela nenašla, našťastie, svoj cieľ. Naši hráči však veľakrát zbytočne komplikujú život, keď jednoduché herné situácie riešia zdĺhavo.

38. min - Do konca druhej tretiny zostáva presne 134 sekúnd. Je paradoxné, že vyrovnávajúci gól viac nabudil Bielorusov, ktorí okamžite prebrali iniciatívu a vypracovali si niekoľko dobrých streleckých príležitostí. Posledné striedania však už začínajú byť z našej strany lepšie.

33. min - Gól, je vyrovnané! Skvelé. Vyrovnanie si naši zaslúžili. Legionár zo Švédska Filip Lešťan strelou pod hornú žŕdku zrovnáva skóre. 2:2.

31. min - Lukáš Hrušík bol podrazený Bielorusom Bobkom a naši hráči tak budú mať už po štvrtý raz presilovkovú výhodu. Verme, že našich chlapcom sa podarí vyrovnať nepriaznivý stav.

27. min - Slováci nevyužili dvojminútovú presilovku, no aj v rovnovážnom stave, tesne po skončení našej početnej výhody, sme mali veľkú šancu na vyrovnanie. Kulbakov však inkasoval zatiaľ len raz a Bielorusi držia prekvapujúci rezultát. Pozitívne je, že naši hokejisti sa dostávajú do šancí.

23. min - Bohužiaľ, Bielorusi svoju presilovku využívajú, keď sa z otočky presadil Ruslan Vasilčuk a Slováci v zápase po prvý raz prehrávajú. Bokrošovi zverenci by mali agresívnejšie a rýchlejšie dostupovať k súperovi. Bielorusko - Slovensko 2:1.

21. min - V úvodných sekundách druhej tretiny putuje na trestnú lavicu Erik Černák. Trest na 2 minúty za držanie. Bielorusi hneď po buly nastrelili žrď Húskovej brány a Slovensko mohlo už prehrávať.

21. min - Začala prostredná tretina zápasu.

I. tretina

20. min - Škoda, že z niekoľkých šancí nedokázali Bokrošovi zverenci pridať druhý gól. Skóre po prvej tretine je tak vyrovnané 1:1.

19. min - Veľká príležitosť Slovákov. Po strele Slobodu z osi ihriska sa snažil vyrazený puk doraziť do siete Huna, Kulbakov ale vytiahol efektný a zároveň efektívny zákrok.

12. min - Dlho sme sa z vedenia netešili. Po chybe obrany sa dostal pred bránou k puku Malinovskij a prekonal Húsku. Je vyrovnané.

7. min - Veľmi ťažko sme sa dostávali do útočného pásma, možno aj preto naši útočnú akciu nekomplikovali. Sukeľ priťukol puk na modrej čiare Kochovi, ktorý prestrelil všetko pred sebou. Vyhrávame 1:0.

4. min - Úvod zápasu je veľmi rýchly, hrá sa dlho bez prerušenia. Naši ešte zatiaľ neohrozili bránu súpera. Húska musel zasahovať dvakrát, ale väčšiu prácu nemal.

1. min - Zápas sa začal. V bráne Slovenska stojí Adam Húska.

Pred zápasom

Pred zápasom - Oproti vlaňajšiemu tímu sa káder výrazne obmenil. Do Fínska cestujú iba štyria bronzoví medailisti - Christián Jaroš, Radovan Bondra, Erik Černák a Matúš Sukeľ. Prvý menovaný bude kapitánom mužstva.

Christián Jaroš bude kapitánom slovenského výberu. FOTO - TASR/AP.

Jednou z opôr by mal byť brankár Adam Húska. Bude jednotkou. "Rozhodne máme tím na to, aby sme postúpili do pla-off," myslí si Húska, ktorý chytá v juniorskom tíme Green Bay Gamblers v americkej USHL.

Pred zápasom - V základnej B-skupine čakajú mladíkov štyri stretnutia. Bielorusko je prvým - a zrejme najľahším súperom. Ak chcú myslieť na postup do štvrťfinále, musia zvíťaziť. Potom budú čeliť silnejším protivníkom.

• Kľúč: prvé štyri tímy postúpia do play off, posledný hrá o záchranu v elitnej kategórii

Hneď na ďalší deň čakajú zverencov Ernesta Bokroša Česi. Na oddych nebudú mať ani dvadsaťštyri hodín. V závere roka si zmerajú sily s Fínskom a Ruskom.

Pred zápasom - Minulý rok v Kanade Slováci postúpili zo skupiny z tretej priečky. Medzi najlepšiu štvoricu sa dostali po štvrťfinálovom víťazstve nad Českom.

Čech Ondřej Kaše triafa žrď brány Denisa Godlu. FOTO - TASR/AP.

V semifinále narazili na superfavorita - Kanadu. Dlho ich držal nad vodou skvelý brankár Denis Godla. Kvalita súpera sa však napokon prejavila. Triumfoval 5:1.

Slováci šokovali v súboji o tretie miesto. So Švédskom ani raz neprehrávali. Dvoma gólmi v záverečnej tretine rozhodli o víťazstve a vybojovali bronzové medaily.

"Tento turnaj bola pre nás jedna veľká skúsenosť. Od prvého do posledného zápasu sme odviedli skutočne dobrú prácu. Úspech môže pomôcť našim mladým hráčom, že môžu vyhrávať veľké duely ako tento. Musíme myslieť pozitívne, ak chceme byť jedným z najlepších mužstiev," vyhlásil kapitán výberu Martin Réway.

Pred zápasom - Na svetových šampionátoch už dlhodobejšie nepatrí medzi favoritov. Tento rok však bude na výber slovenskej reprezentácie kladený veľký tlak. Z vlaňajšieho turnaja obhajuje bronzové medaily.

Svoju cestu vo Fínsku započne pod vedením trénera Ernesta Bokroša úvodným súbojom proti Bielorusku. Začiatok je naplánovaný na 15.00 hodinu nášho času.