AKTUALIZOVANĚ

Päťkrát inkasovali v tretej tretine, Slováci prehrali s Fínmi 3:8

Slovenský tím skončí v B-skupine MS 20 na 4. mieste, vo štvrťfinále play off bude hrať so Švédskom.

Slovenskí hokejisti sa tešia z gólu do siete Fínska.(Zdroj: TASR/AP)

MS hráčov do 20 rokov - B-skupina:

Helsinki (Hartwall Arena)

Slovensko - Fínsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)

Góly: 10. Sukeľ (Paločko, Sloboda), 12. Bondra (Romančík, Surový), 46. Maier (Sukeľ, Jaroš) - 16. Aho (Laine, Puljujärvi), 35. Saarela (Juolevi, Puljujärvi), 39. Hintz (Saarijärvi, Rantanen), 41. Puljujärvi (Laine), 43. Aho (Puljujärvi, Juolevi), 52. Laine (Aho), 53. Kapanen (Saarijärvi, Hintz), 58. Saarijärvi (Siikonen, Lammikko)

Slovensko: Húska (od 53. Škovránek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák, Moravčík, Ivanič, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ – Šiška, Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Sádecký – Bondra, Pospíšil, Surový

Fínsko: Kähkönen – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Keskitalo, Saarijarvi, Sopanen – Puljujärvi, Aho, Laine – Saarela, Kapanen, Nattinen – Hintz, Rantanen (C), Kalapudas – Bjorkqvist, Siikonen, Repo – Lammikko

Rozhodovali: Anisimov (Rus.), Pitoscia (USA) Hribar (Slovin.), Oliver (USA).

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Romančík (SR) 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 2:4, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 28:48, 12.723 divákov.

1. Rusko 3 2 1 0 0 12:6 8 b
2. Česko 3 2 0 1 0 8:5 7 b
3. Fínsko 3 2 0 0 1 18:9 6 b
4. Slovensko 3 1 0 0 2 7:12 3 b
5. Bielorusko 3 0 0 0 3 6:19 0 b

HELSINKI, BRATISLAVA. Keď v 12. minúte zápasu domácej reprezentácie so Slovenskom svietilo v zaplnenej Hartwall aréne skóre 0:2, vyzeralo to na senzáciu.

V ďalšom priebehu však Fíni vyvinuli obrovský tlak a aj napriek dobrému výkonu brankára Húsku mu slovenský tím neodolal.

Ešte v 35. minúte viedli Slováci 2:1

Slováci využili svoju prvú presilovku na týchto majstrovstvách sveta, Sukeľ v 10. minúte strelou zblízka otvoril skóre. O dve minúty po tečovanej strele Bondru viedol tím trénera Ernesta Bokroša o dva góly.

Slovenskí hokejisti boli v tejto fáze hry na rozdiel od predchádzajúcich zápasov s Bieloruskom a Českom vo využívaní gólových príležitostí mimoriadne efektívni.

Bleskovo rýchli, dôrazní Fíni však postupne zvyšovali tempo, do konca prvej tretiny stačili v presilovke znížiť.

Ešte v 35. minúte viedli Slováci 2:1.

Fín Sebastian Aho (druhý sprava) strieľa jeden zo svojich dvoch gólov. FOTO - TASR/AP

Fínsko v závere druhej tretiny obrátilo skóre vo svoj prospech a keď na začiatku tretej časti dvoma gólmi zvýšilo na 5:2, tréner Slovenska si vyžiadal oddychový čas.

Bokroš musel pripomenúť hráčom, aby dodržiavali herný systém, lebo defenzíva sa rozsypala.

Slovenský tím sa ešte na chvíľu vzchopil, keď obranca Maier v presilovke znížil na 5:3, no potom to už bol koncert fínskych hráčov.

Využili všetky svoje štyri presilovky a v 53. minúte po siedmom góle nahradil Húsku v slovenskej bránke Škorvánek.

Slovensko hrá v play off so Švédskom

Na slávnosti pred stretnutím dali pod strechu Hartwall arény dres slávneho Teemu Selänneho s číslom 8 a potom dali Fíni Slovákom práve osem gólov.

V zápase sa hralo o 3. miesto B-skupiny, čo znamená, že Slovensko už bez ohľadu na dnešný výsledok súboja s Ruskom (13.00, Dvojka) skončí štvrté.

Keď v áčku včera Švédsko zvíťazilo nad Dánskom 5:0 a je istým víťazom skupiny, v sobotňajšom štvrťfinále play off sa mladí slovenskí hokejisti stretnú práve s tímom Tre kronor.

V príprave pred MS 20 vyhralo Švédsko v Hämeenlinne nad Slovenskom 6:3.

Online prenos

III. tretina

Koniec zápasu. Fíni vyhrali 8:3. Slovenskí hokejisti odohrajú ďalší zápas už zajtra od 13.00, keď si zmerajú sily s Rusmi. Už teraz je však isté, že vo štvrťfinále nastúpia proti Švédom, ktorí sa stali víťazmi B-skupiny.

58. min - Škovránek udržal čisté konto necelých päť minút, ôsmy fínsky gól zaznamenal Saarijarvi. Výbornú prácu odviedli jeho spoluhráči, ktorí clonili nášmu brankárovi.

53. min - Pár sekúnd po góle vylúčili rozhodcovia kapitána Jaroša a Fíni hrali opäť presilovú hru. Puk sa dostal ku Kapanenovi, ktorého strelu ešte tečoval slovenský obranca. Puk však skončil za Húskom. Ten čelil v zápase 46 strelám, následne ho nahradil Škovránek.

52. min - Aho vyhral buly, puk sa dostal na hokejku Laineho, ktorý presnou strelou prekonal Húsku.

51. min - Húska bol opäť v plnej permanencii. Najskôr zneškodnil nájazd Aha, potom zlikvidoval pokus Rantanena.

48. min - Slovenskí hokejisti nedostali súpera pod tlak a nevyužili ďalšiu početnú výhodu.

46. min - Slováci hrali po vylúčeni Hintza presilovú hru, ktorú dokázali využiť. Náš tím mohol hrať presilovku 5 na 3, ale pri avizovanom vylúčení prestrelil Maier brankára a znížil na rozdiel dvoch gólov.

43. min - Romančík dostal trest za úder do hlavy a krku a Fíni hrali ďalšiu presilovú hru. Tá sa skončila po takmer pol minúte, keď strelil piaty gól Aho. Asistenciu zaznamenal aj Puljujärvi.

41. min - Fíni odštartovali tretie dejstvo aktívnou hrou. Laine najskôr strelil do hornej žrdky, no o pár sekúnd neskôr dostal puk za bránkovú čiaru Puljujärvi. Najproduktívnejší hráč šampionátu má na konte už deväť kanadských bodov (3+6).

II. tretina

39. min - Domáci sa však nakoniec tretieho gólu dočkali. Sto sekúnd pred koncom druhej tretiny Saarijavi nahodil puk na zadný mantinel, ktorý sa odrazil pred bránu a voľný Hintz dostal Fínov do vedenia 3:2.

38. min - Fíni pokračujú v tlaku. Juolevi bol blízko ku gólu, ale strela sa odrazila od žrdky.

35. min - Sukeľ dostal trest za držanie a Fíni si zahrali v početnej výhode. Tvrdú strelu Juoleviho od modrej čiary Húska vyrazil betónom, no z dorážky vyrovnal na 2:2 Saarela.

31. min - Pár sekúnd po skončení početnej výhody sa dostali Fíni do prečíslenia 3 na 1, no Húska predviedol pri strele Kalapudasa ďalší skvelý zákrok.

30. min - Brankár Kähkönen vyhodil puk z vlastnej tretiny, a tak dostal dve trestné minúty. Slováci mali najväčšiu šancu v úvode presilovej hry, keď sa ocitol sám pred bránou Sukeľ. Jeho delovku však fínsky brankár chytil lapačkou.

29. min - Fíni sú mimoriadne aktívni, no ich šance končia na skvelom Húskovi. Ten zaznamenal v druhej tretine už osem zákrokov.

26. min - Húska predviedol skvelý zákrok ramenom, keď vyrazil strelu Tuulolu. Následne sa blysol ešte lepším zásahom, po ktorom stratil aj hokejku a zostal na zemi. Fíni zovreli Slovákov v obrannom pásme, no vyrovnávajúci gól nestrelili.

21. min - Prvý útok Fínov začal aktívne. Aho, strelec prvého gólu, mal dve výborné šance. Húska bol však pozorný.

21. min - Začala sa druhá tretina.

I. tretina

20. min - Prvá tretina sa skončila. Podľa oficiálnych štatistík vedú Fíni na strelecké pokusy 17-11.

19. min - Nepríjemné zranenie Sádeckého, ktorý po zrážke ostal ležať na zemi. S pomocou spoluhráčov nakoniec odišiel na striedačku a následne zamieril do kabíny.

16. min - Fíni hrali po vylúčení Kocha prvú presilovku. Húska najskôr skvele vyrazil Kapanenovu strelu, no Aho sa po krížnej prihrávke nemýlil a strelou z prvej znížil na 1:2.

12. min - Skvelý začiatok slovenských reprezentantov. Hneď po buly útočnom pásme sa k puku dostal Romančík, ktorý delovkou poslal puk na bránu. Strelu ešte tečoval Bondra. Gól však potvrdil až videorozhodca, pretože sa puk odrazil zo stredu brány von.

10. min - Rozhodcovia vylúčili Fína Kalapudasa a Slováci hrajú prvý raz v početnej výhode. A zahrali ju skvele. Po Jarošovej delovke sa puk ocitol pred bránkou. V skrumáži sa najlepšie zorientoval Matúš Sukeľ, ktorý poslal puk do odkrytej bránky a otvoril skóre.

9. min - Oba tímy sa prezentovali niekoľkými čistými bodyčekmi. Húska má zatiaľ viac práce, čelil už siedmim strelám. Kähkönen zaznamenal tri zákroky.

4. min - Naopak, Fíni následne zatlačili Slovákov v obrannom pásme. Veľkú šancu mal Kapanen, no Húsku neprekonal. Slovenský brankár si poradil aj so strelou Hintza.

1. min - Slováci začali aktívne a hneď sa dostali do obranného pásma súpera. Kähkönena však neohrozili.

1. min - Zápas sa začal. V bránke Slovenska nastúpil Adam Húska.

Pred zápasom

Pred zápasom - Fínsko reprezentoval na šiestich zimných olympiádach a piatich majstrovstvách sveta. V reprezentačnom drese odohral 193 zápasov.

Fínska hokejová reprezentácia vyradila pred stretnutím dres s číslom 8, ktorý v kariére nosil legendárny útočník Teemu Selänne.

Pred zápasom - Slovenskí hokejisti hrali proti Fínsku aj na minuloročnom šampionáte v Kanade. V základnej skupine vyhral Bokrošov výber 2:1 po góloch Cehlárika a Holendu.

Slováci nakoniec získali bronzové medaily. Fíni vypadli vo štvrťfinále.

Pred zápasom - Domáce Fínsko sa spolieha na niekoľko talentovaných mladíkov. Lídrami tímu sú Jesse Puljujärvi s Patrikom Lainem, ktorí budú patriť k najžiadanejším hráčom na budúcoročnom drafte NHL.

Puljujärvi bol pred stredajšími duelmi najproduktívnejším hráčom turnaja. V dvoch zápasoch zaznamenal šesť bodov (2+4). Laine získal štyri body za dva góly a dve prihrávky.

Fíni majú po dvoch zápasoch na konte tri body. V úvodnom dueli zdolali Bielorusov 6:0, v druhom súboji prehrali s Rusmi 4:6.

Pred zápasom - V zápase s Českom boli Slováci vyrovnaným súperom, ale nevyužii niekoľko gólových šancí. Prvý gól Česka zaznamenal v presilovej hre David Pastrňák, druhý pridal Lakatoš.

"Neodohrali sme zlé stretnutie. Po náročnom zápase s Bieloruskom sme boli na tom dobre z kondičnej aj taktickej stránky. Jediné, čo nám chýbalo, sú opäť góly. S týmto problémom sme sa borili už aj v našej najvyššej súťaži a ukázalo sa to aj v tomto dueli. Na českú bránku sme vystrelili osemnásť striel, ale ani jedna neskončila v sieti, čo ma mrzí," hodnotil zápas tréner Ernest Bokroš.

"Rovnako nám nevyšli ani presilové hry. Som spokojný s disciplínou, ale určite musíme byť efektívnejší v koncovke. Zrejme nám chýbal podobný impulz ako Čechom, ktorým prišiel Pastrňák a strhol kolektív. My, nanešťastie, takého hráča nemáme. V utorok máme na programe predpoludním jeden tréning a po ňom sa rozhodneme, ako vyplníme chlapcom čas."

Pred zápasom - Hokejisti Slovenska do 20 rokov vstupujú do zápasu s Fínskom so ziskom troch bodov. V úvodnom dueli zdolali Bielorusov 4:2, v druhom zápase prehrali s Čechmi 0:2.

Bielorusi však v utorok prehrali s Rusmi 1:4, a tak majú Slováci istotu štvrťfinále.

Zápas proti Fínsku sa v helsinskej Hartwall Aréne začne o 17.00 hod nášho času.