Skoky ako do jamy. Aj to rozhoduje legendárne Turné

Turné štyroch mostíkov sa od vzniku v roku 1952 skáče na tých istých mostíkoch. Pretekári štartujú podujatie vždy v Oberstdorfe. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|31. dec 2015 o 08:48

Počas sezóny sa dajú odpustiť aj mierne zaváhania. Ale na Turné sa ráta každý meter. Treba predviesť osem nadštandardných skokov, hodnotí švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann.

BRATISLAVA. Okrem olympijských hier a majstrovstiev sveta nie je medzi zimnými športmi prestížnejšie podujatie ako Turné štyroch mostíkov. Na prelome rokov osem skokov na nemeckých a rakúskych mostíkoch rozhoduje o víťazovi.

Turné je potvrdenie dlhodobej formy a zvládnutie nervov pred rozhodujúcim okamihom v jednom. Tento rok píše už svoju šesťdesiatu štvrtú kapitolu.

1.Sen každého skokana

Víťaz z roku 2007 Anders Jacobsen hovorí, že Turné mu doslova zmenilo život. „Bol som normálny chalan, ale po mojom triumfe ma každý v Nórsku poznal."

Turné, hoci je súčasťou Svetového pohára, má vyššiu prestíž. Niektorí skokani sa zhodujú, že možno väčšiu ako olympiáda. „Na vrcholnom podujatí vám stačí skočiť výborne dvakrát. Počas sezóny sa vo SP dajú odpustiť aj mierne zaváhania. Ale na Turné sa ráta každý meter. Treba predviesť osem nadštandardných skokov,“ vysvetľuje Švajčiar Simon Ammann.

Práve Turné mu chýba k vstupu do klubu nesmrteľných skokanov (olympijsky víťaz, majster sveta a víťaz Svetového pohára).

Simon Ammann je viacnásobným olympijským šampiónom, ale Turné štyroch mostíkov nikdy nevyhral. FOTO - TASR/AP.

Turné je niečo viac. Vyše polstoročná tradícia aj vysoká finančná odmena (315 000 švajčiarskych frankov) z neho robia fenomén vo svete zimných športov.

Hovorí sa, že vyhrať ho znamená ozdobiť svoju kariéru. Vtedy už skokan pokojne môže skončiť. Bolo pravidlom, že vyhrával skúsený skokan. V posledných troch prípadoch však víťaz nemal viac ako 22 rokov.

2.Legendárne mostíky

Od samého začiatku Turné v roku 1952 sa skáče na rovnakých mostíkoch. Všetko odštartuje nemecký Obersdorf, Nový rok oslávia skokani v Garmisch-Partenkirchene.

Potom sa sťahujú do Rakúska na mostík v Innsbrucku. Víťaza Turné spoznáme po pretekoch na Troch kráľov v Bischofshofene.

Obersdorf je na štart Turné ako stvorený. Preteky na nevyspytateľnom mostíku, kde sa dá veľa stratiť, bývajú mnohokrát poznačené prudkým vetrom. Ten sa môže otáčať - niektorí ho majú do chrbta, iní proti. Potvrdilo sa to aj v tomto ročníku.

Oveľa viac je však Obersdorf charakteristický 30-tisícovým diváckym kotlom. Keď je navrchu nemecký skokan, atmosféra pripomína bzučanie úľa.

Garmish-Partenkirchen má zo všetkých dejísk najväčší rekord mostíka. Pred piatimi rokmi ho Simon Ammann stanovil na 143,5 m.

Tento mostík na nachádza v komplexe vytvorenom pre potreby zimnej olympiády, ktorá sa tu konala ešte v roku 1936. Hneď vedľa mostíka ústi známa zjazdovka Kandahar, ktorá patrí medzi štyri najťažšie v rámci SP alpských lyžiarov.

Možno najšpecifickejší je mostík nad diaľničným tunelom v Innsbrücku. Legendárny Bergiesel neodpúšťa žiadnu chybu a mnohokrát práve on rozhoduje.

„My skokani hovoríme, že tam skáčeme do jamy, čiže do rovnakých miest. Tu mimoriadne rozhodujú poveternostné podmienky a štýl skoku,“ hovorí bývalý český skokan na lyžiach Jan Mazoch.

Rekord mostíka nemá hodnotu ani 140 metrov, čo pri porovnaní s ostatnými mostkmi vo Svetovom pohári nie je celkom zvykom.

Zlatého orla, kľúče od nového luxusného Audi a vstupenky do klubu nesmrteľných skokanov získa víťaz po pretekoch v Bischofshofene.

Zatiaľ čo história si pamätá niekoľko zmien v poradí pretekov v rámci Turné, Bischofshofen bol vždy posledný. Takmer vždy sa tu skáče najďalej a víťaz potvrdzuje svoju líderskú pozíciu.

Víťaz Turné získava Zlatého orla. Vlani sa to podarilo Rakúšanovi Stefanovi Kraftovi. FOTO - TASR/AP.

Naposledy sa tu meno prvého skokana menilo pred desiatimi rokmi. A aj to nie úplne doslova. Fín Janne Ahonen a Čech Jakub Janda získali na desatinu presne rovnaký počet bodov.

3.Osem skokov nerozhodlo

Práve ročník 2005/2006 bol azda tým najkurióznejším, čo sa týka celkového víťaza, respektíve víťazov. Ahonen a Janda sa postarali o vec, ktorú si história pamätá len desaťkrát v rámci jedných pretekov a nie série štyroch.

Pre porovnanie, práve Ahonen pri najväčšom rozdiele v roku 2001 strácal na víťazného Poliaka Malysza 104,5 bodov.

Lepšie do Turné vstúpil skúsenejší a o rok starší Ahonen. Útočil na svoje štvrté víťazstvo na Turné. Väčším favoritom však bol český skokan. Z dovtedajších siedmich pretekov sezóne vyhral štyri.

V sezóne 2005/2006 vyhrali Ahonen s Jandom Turné spoločne. FOTO - SITA/AP.

V Obersdorfe Janda stratil na Ahonena osem bodov. Do rakúskej časti po víťazstve v Ga-Pa vstupoval s hrateľnou 5,5-bodovou stratou.

Na Bergieseli sa pozície vymenili. Ahonen nepokazil, ale Janda skočil výborne v druhom kole a pred Bischofshofenom viedol o dva body.

Ahonen dvomi skokmi za 141 metrov zabojoval. Janda bol pod veľkým tlakom. Ako víťaz prvého kola uzatváral celé Turné. Vedel, že Ahonen skočil výborne.

„Neveril som, že to psychicky zvládnem. Našťastie to vyšlo. Turné ma ale stálo asi desať rokov života, boli to neskutočné nervy,“ spomínal po 35 rokoch druhý Čech, ktorý vyhral Turné. V roku 1971 sa to podarilo Jiřímu Raškovi.

4.Kedy skončí vek víťazných Rakúšanov a zdolaných Nemcov?

Turné sú napoly nemecké a rakúske preteky. Pri pohľade na posledných víťazov to tak vôbec nevyzerá. Nemci potrebujú vyhrať Turné a opäť sa dostať na piedestál svetového skoku. Na víťaza čakajú už štrnásť rokov.

Naposledy sa to podarilo Swenovi Hannawaldovi - a to vo veľkom štýle. Ako jediný vyhral všetky štyri preteky Turné v jednom ročníku.

Rakúšania na víťaza taktiež dlho čakali. V premiérovom ročníku síce vyhral Sepp Bradl, ale medzi jeho triumfom a víťazstvom Williho Pürstla prešlo 22 rokov.

Odvtedy sa Rakúšania radujú pravidelne. V posledných šiestich ročníkoch to boli práve oni, kto slávil triumf na Turné. Vyrovnanosť rakúskeho skoku na lyžiach potvrdzuje aj to, že Gregor Schlierenzauer vyhral dvakrát.

5.Fenomén Noriaki Kasai

Keď 43-ročný Japonec prvýkrát štartoval na Turné, polovica bodujúcich skokanov z tohtoročného Obersdorfu ešte ani nebola na svete. Jeho tajomstvo tkvie v tvrdej práci, odriekaní a špeciálnom tréningu.

Noriaki Kasai aj v 43 rokoch patrí medzi špičku. FOTO - TASR/AP.

Kasai pravidelne vynecháva skúšobné kolá. Každý skok má premyslený, lebo ho stojí veľa síl. A napriek tomu na každých pretekoch bojuje o stupne víťazov.

Aj keď k absolútnej skokanskej špičke patrí už dvadsaťpäť rokov, nikdy Turné nevyhral. Trikrát sa tešil iba z triumfov v jednotlivých pretekoch - v rokoch 1993, 1999 a 2001.