Rakúska nadvláda sa skončila. Turné vyhral Slovinec Prevc

Nemal konkurenciu. Slovinec Peter Prevc vyhral na Turné štyroch mostíkov tri zo štyroch pretekov. Pred druhým Severinom Freundom zvíťazil v celkovom hodnotení o 26,5 bodu.

Peter Prevc ovládol Turné štyroch mostíkov suverénnych spôsobom.(Zdroj: SITA/AP)

BISCHOFSHOFEN. Slovinský skokan na lyžiach Peter Prevc suverénne vyhral prestížne Turné štyroch mostíkov. Ukončil sedemročnú rakúsku hegemóniu.

Líder Svetového pohára si definitívne zabezpečil sošku Zlatého orla vďaka triumfu na záverečnom podujatí v rakúskom Bischofshofene. A zavŕšil víťazný hetrik.

Na najvyšší stupienok vystúpil na Nový rok v Garmisch-Partenkirchene i v Innsbrucku. V konečnom účtovaní triumfoval s výrazným náskokom 26,5 bodu pred Nemcom Severinom Freundom.

Prevc je druhým slovinským celkovým víťazom po Primožovi Peterkovi, ktorý ovládol Turné v sezóne 1996/1997. Na nemeckých a rakúskych mostíkoch potvrdil úlohu najväčšieho favorita.

V ouvertúre v Oberstdorfe síce skončil až tretí, keď v druhom kole doplatil na nepríjemný zadný vietor. Potom však už nenašiel premožiteľa.

Peter Prevc nemal na turné konkurenciu. FOTO - TASR/AP.

Slovinsko sa vďaka Prevcovi v historickej bilancii Turné posunulo na šieste miesto. Na čele sú so šestnástimi trofejami Fínsko a Rakúsko.

V Bischofshofene zvíťazil Prevc s náskokom 6,8 bodu pred Freundom. Tretí skončil Rakúšan Michael Hayböck. Slovinec slávil dvanásty triumf vo Svetovom pohári, už šiesty v tejto sezóne. V decembri zaznamenal vo švajčiarskom Engelbergu víťazný double a najlepší bol aj ruskom stredisku Nižnij Tagiľ.

V Bischofshofene si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po prvom kole. V ňom pristál na značke 139 m a usadil sa na čele o 6,5 bodu pred Freundom. V druhom kole dosiahol najdlhší pokus dňa 142,5 m.

"Prežívam neopísateľné pocity. Pred začiatkom Turné som vôbec nepočítal s tým, že sa mi bude až takto dariť. Po novoročnej súťaži v Garmischi som sa síce dostal na čelo priebežného poradia, no vedel som, že ešte nič nie je rozhodnuté. V skokanskom športe prichádza k veciam, ktoré nedokážete predvídať," povedal v prvej reakcii do kamier ORF Prevc.

"Slovinsko už dlhé roky túžilo po úspechu na Turné. Robert Kranjec sa pred dnešnou súťažou smial, že nastal konečne ten deň," prezradil Prevc.

"V hlave mi pred štartom vírili všelijaké myšlienky. Dokázal som však potlačiť negatívne emócie a maximálne sa skoncentrovať. V hľadisku bolo veľa slovinských fanúšikov. Ďakujem im za podporu, pripadal som si ako počas finále SP na mamuťom mostíku v Planici."