Procházková vypadla vo štvrťfinále. Vyhrali Nilssonová a Pellegrino

Do finále postúpila posledným časom. Vo vyraďovacích bojoch sa už Alena Procházková medzi najlepšiu dvanástku neprebojovala. Jej maximom v tejto sezóne zostáva dvanáste miesto z Oberstdorfu.

(Zdroj: Twitter)

PLANICA. Švédska bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová a Talian Federico Pellegrino triumfovali v sobotňajších šprintoch voľnou technikou v rámci Svetového pohára v slovinskej Planici.

Dvadsaťdvaročná pretekárka vo finále zdolala nórske reprezentantky. Na druhej priečke finišovala s odstupom 34 stotín sekundy Astrid Uhrenholdtová Jacobsenová, tretie miesto obsadila Heidi Wengová (+0,55).

Dominanciu Nóriek potvrdila štvrtá Ingvild Flugstadová Östbergová (+0,60).

Pred mesiacom vyhrala Nilssonová aj šprint v Davose.

Nilssonová vo finále viedla od začiatku až do cieľa, kde mohla sláviť svoje tretie víťazstvo v kariére. "Vsadila som na taktiku nastúpiť hneď od úvodu. Už v kvalifikácii som mala pocit, že to môžem zvládnuť. Bola som veľmi unavená, víťazstvo je pre mňa veľmi veľkým úspechom," uviedla Švédka pre Eurosport.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková nepostúpila do dvanásťčlenného semifinále. Vo svojom štvrťfinálovom behu obsadila tretie miesto. Celkovo ju klasifikovali na šestnástom mieste.

Za víťaznou Slovinkou Vesnou Fabjanovou zaostala 6,58 sekundy. Na druhú Nórku Heidi Wengovú stratila 3,33 s.

Alena Procházková skončila vo štvrťfinále. FOTO - Ilustračné TASR/AP.

Okrem prvých dvoch automaticky postupujúcich pretekárok z každého z piatich štvrťfinále sa do semifinále prebojovali aj dve s najlepším časom. Procházková mala aj v tomto rebríčku nepostupový čas.

Už v kvalifikácii skončila svoje účinkovanie Barbora Klementová, ktorá sa umiestnila na 57. priečke (+20,70).

V mužskom šprinte ukázal Pellegrino vo finále chrbát trojici Francúzov. Druhý skončil Baptiste Gros, tretí Richard Jouve. Na štvrtom mieste finišoval Renaud Jay.

"So svojím výkonom som maximálne spokojný. Ťahám víťaznú šnúru, z hľadiska štatistiky to boli psychicky veľmi náročné preteky. V kvalifikácii som sa cítil veľmi dobre. Cítil som, že mám výbornú formu, až som sa bál, čo sa stane v hlavnej súťaži. Našťastie to celé dobre vypálilo," tešil sa Pellegrino.

Pellegrino má výbornú formu. Šprint vyhral napríklad aj na Tour de Ski.

Z víťazstva v šprinte sa Pellegrino tešil i pred mesiacom v Davose.

Z dvojice slovenských reprezentantov ani jeden neprešiel sitom kvalifikácie. Miroslav Šulek skončil na 71. pozícii so stratou 15,39 s na Pellegrina, Andrej Segeč bol na 73. priečke (+17,53).

Svetový pohár v behu na lyžiach

ŽENY:

Šprint žien voľnou technikou na 1,2 km: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 2:33,03 min, 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová +0,34, 3. Heidi Wengová +0,55, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (všetky Nór.) +0,60, 5. Sandra Ringwaldová (Nem.) +2,78, 6. Gaia Vuerichová (Tal.) +26,26,... 16. Alena Procházková - vo štvrťfinále, nepostúpila do semifinále, 57. Barbora Klementová (obe SR) - nepostúpila z kvalifikácie

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 36 pretekov): 1. Therese Johaugová 1384 bodov, 2. Ingvild Flugstad Östbergová 1245, 3. Heidi Wengová (všetky Nór.) 1050, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 766, 5. Stina Nilssonová (Švéd.) 697, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) 673,,... 48. Alena Procházková (SR) 41.

Hodnotenie šprintu vo Svetovom pohári (po 6 z 12 pretekov): 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 374 bodov, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) 316, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 280, 4. Heidi Wengová (Nór.) 207, 5. Sophie Caldwellová (USA) 194, 5. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 181, 6. .. 28. Alena Procházková (SR) 41

MUŽI:

Šprint mužov voľnou technikou na 1,2 km: 1. Federico Pellegrino (Tal.) 2:15,12 min, 2. Baptiste Gros +0,88, 3. Richard Jouve +1,71, 4. Renaud Jay (všetci Fr.) +2,23, 5. Gleb Retivych (Rus.) +4,18 (fotofiniš), 6. Sebastian Eisenlauer (Rak.) +4,19 (fotofiniš),...71. Miroslav Šulek, 73. Andrej Segeč (obaja SR) - nepostúpili z kvalifikácie

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 36 pretekov): 1. Martin Johnsrud Sundby 1422 bodov, 2. Finn Haagen Krogh 872, 3. Petter Northug (všetci Nór.) 801, 4. Sergej Usťugov (Rus.) 650, 5. Sjur Röthe 595, 6. Niklas Dyrhaug (obaja Nór.) 589

Hodnotenie šprintu vo Svetovom pohári (po 5 z 12 pretekov): 1. Federico Pellegrino (Tal.) 400 bodov, 2. Sondre Turvoll Fossli (Nór.) 204, 3. Baptiste Gross (Fr.) 176, 4. Finn Haagen Krogh (Nór.) 152, 4. Sergej Usťugov (Rus.) a Petter Northug obaja 148, 6. Martin Johnsrud Sundby (obaja Nór.) 120.