Práve prebieha | Aktualizované o 18:04 | Sledujte naživo

Hádzanári zakončili kvalifikáciu výhrou v Kosove

Slovenskí hádzanárski reprezentanti potvrdili v kosovskej Gjakove úlohu favorita.

Strelecky potiahol Slovákov v zápase najmä Tomáš Urban.(Zdroj: TASR)

GJAKOVA. Slovenská reprezentácia hádzanárov sa rozlúčila s bojmi o účasť na majstrovstvách sveta mužov vo Francúzsku (15. - 29. 1. 2017) víťazstvom.

Zverenci trénera Martina Liptáka, ktorí v stredu definitívne prišli o šancu postúpiť na šampionát, zdolali v nedeľňajšom stretnutí záverečného 6. kola I. fázy kvalifikácie v Gjakove domácich Kosovčanov 26:22 (15:12) a splnili si úlohu favorita.

Vlani v novembri si s nimi v Hlohovci poradili jednoznačnejšie 38:20.

Vďaka tretiemu víťazstvu sa Slováci posunuli v tabuľke skupiny na 2. miesto so ziskom 7 bodov.

V konečnom poradí ich mohli za seba odsunúť ešte šesťbodoví Litovčania, ale v Tuzle nestačili na výber Bosny a Hercegoviny (22:31), ktorý už mal istotu postupu do júnovej II. fázy kvalifikácie (play-off).

Kosovčania ako outsideri skončili bez bodu štvrtí.

I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017:

1. skupina (6. kolo):

Kosovo - Slovensko 22:26 (12:15)

Najviac gólov za Kosovo: Krasniqi 5, Ramadani 5/3

Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul, Žernovič - Dudáš 1, Petro 2, Adamčík, T. Urban 8/2, M. Straňovský 1, M. Volentics 2/1, M. Briatka 2, G. Vadkerti 2, Pekár 3, L. Urban 2, D. Krok, Ľ. Ďuriš 3, Guzy

pok. hody: 6/5 - 4/3, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Černavskis a Bogdanovs (obaja Lot.), 700 divákov

Priebeh:

Tomáš a Lukáš Urbanovci sa postarali o vydarený vstup Slovákov, ktorí v 5. min vyhrávali 3:0.

Liptákovi zverenci mali vývoj pod kontrolou aj v ďalšom priebehu. Po štvrťhodine hry zvýšil Volentics z pokutového hodu už na 11:4. Od stavu 13:6 prišli chvíle domácich, ktorí za necelých päť minút znížili na 10:13.

V záverečnej päťminútovke I. polčasu zostal trojgólový rozdiel, tímy odchádzali na prestávku za stavu 12:15 z pohľadu Kosova.

V 33. min najlepší strelec slovenského družstva T. Urban upravil na 16:12, ale neznamenalo to upokojujúci náskok pre hostí.

Nasledujúce minút začali Kosovčania ukrajovať z náskoku favorita a v 43. min dosiahol Ramadani vyrovnávajúci gól na 18:18.

Po oddychovom čase kouča Liptáka skórovali jeho zverenci štyrikrát za sebou na 22:18 v 50. min.

Domáci bojovali aj ďalej, v 55. min zaostávali už len o dva presné zásahy (20:22), ale slovenskí hádzanári si gólmi Ďuriša a T. Urbana už záver postrážili. Kosovčania aj tretí zápas tejto kvalifikácie prehrali pred vlastným publikom štvorgólovým rozdielom - tentoraz 22:26.

Hlas:

Martin Lipták (tréner SR): "Domácich sme sami postavili na nohy. V 20. min sme totiž viedli o sedem gólov, družstvo som prestriedal, ale hráči z lavičky optimálne nenaskočili. Nie je to výčitka, ale jednoducho toto nám nevyšlo podľa predstáv. Kosovčania sa začali približovať. Boli ostrejší v súbojoch, my sme niečo zahodili, oni svoje príležitosti premieňali a dotiahli sa až na remízu. Potom sme však vďaka zákrokom brankára, obrane i protiútoku ušli na 4 - 5 gólov a už to dohrali."