Australian Open: Djokovič aj Federer sú už v 4. kole

Hoci vyhral 3:0 na sety, nemal Novak Djokovič s talianskym súperom ľahkú prácu. Najmä druhý a tretí set boli veľmi vyrovnané. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|22. jan 2016 o 08:34

Sumár mužských dvojhier na prvom tenisovom Grand Slame sezóny, Australian Open v Melbourne.

MELBOURNE. Japonský tenista Kei Nišikori si piaty rok za sebou zahrá na úvodnom grandslame roka Australian Open v 4. kole.

V piatkovej dvojhre zdolal v pozícii siedmeho nasadeného hráča Španiela Guillerma Garciu-Lopeza v štyroch setoch 7:5, 2:6, 6:3, 6:4 napriek tomu, že tesne pred koncom prvého dejstva si nechal ošetriť zranené zápästie.

Problém s rukou mal len minimálny dopad na jeho ďalší výkon.

Proti 26. hráčovi "pavúka" síce stratil druhý set v pomere 2:6, no ďalšie dva zvládol a za necelé tri hodiny sa radoval z postupu.

Španiel pritom viedol v treťom dejstve už 5:3 a podával v ňom na víťazstvo, no Nišikori úspešne odvrátil tri brejkbaly a vrátil sa späť do stretnutia.

Japonskému publiku robí zatiaľ ich miláčik na turnaji radosť. Foto: SITA/AP

V 4. kole narazí na Jo-Wilfrieda Tsongu, ktorý v čisto francúzskom dueli zdolal Pierra-Huguesa Herberta vďaka dvom úspešným tajbrejkom 6:4, 7:6 (7), 7:6 (4).

Dvadsaťšesťročný Nišikori, 7. v renkingu ATP, má proti tridsiatnikovi Tsongovi (10.) skóre 4:2 vrátane tesného triumfu 2:6, 6:2, 6:1, 3:6, 6:3 práve z osemfinále v Melbourne v sezóne 2012.

Naposledy však uspel Francúz, a to vo štvrťfinále vlaňajšieho preňho domáceho Roland Garros.

Japonec si v piatok nechal ošetriť zápästie, ale po zápase rozptýlil obavy svojich fanúšikov: "Počas prvého setu som tú ruku cítil, po ošetrení to však už bolo lepšie."

Švajčiarsky tenista Roger Federer ako prvý v modernej ére dosiahol 300 zápasových úspechov vo dvojhre na grandslamových turnajoch.

Niekdajší líder svetového rebríčka ATP zaokrúhlil v piatok na Australian Open v Melbourne, v 3. kole zdolal Bulhara Grigora Dimitrova za 160 minút 6:4, 3:6, 6:1, 6:4.

V Rod Laver Arene síce urobil Federer o 11 nevynútených chýb viac (55:44), zároveň však jasne dominoval vo víťazných úderoch - 48:23.

Zvládol 29 zo 40 zákrokov pri sieti, nastrieľal 13 es proti 8 a premenil 4 z 15 brejkbalov.

Držiteľ 17 trofejí z Majors Federer sa dostal pred Američana Jimmyho Connorsa (233) presne 30. mája 2012 na parížskom Roland Garros, hranicu 250 pokoril 19. januára 2013 práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie.

Tretí je Andre Agassi (224) pred Čechom Ivanom Lendlom (222) a terajším srbským lídrom počítačového poradia Novakom Djokovičom (209, v piatok ešte bude hrať).

Z aktívnych hráčov je tretí Španiel Rafael Nadal (198), celkovo mu patrí siedma pozícia.

Miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 Federer zahnal spomienky na vlaňajšok, keď na južnej pologuli zlyhal práve v 3. kole proti Talianovi Andreasovi Seppimu.

Tridsaťštyriročný bazilejský rodák, aktuálne tretí v renkingu, bude medzi najlepšími šestnástimi čeliť 25-ročnému Belgičanovi Davidovi Goffinovi (16.), s ktorým má skóre 3:0.

Vlani ho zdolal na "harde" vo svojom spomenutom rodnom meste 6:3, 3:6, 6:1. Proti 24-ročnému tzv. malému Federerovi Dimitrovovi (28.) zvýšil na 5:0, nadviazal na nedávny úspech 6:4, 6:7 (4), 6:4 z Brisbane.

Federer si dnešným triumfom vylepšil osobnú zápasovú štatistiku v Melbourne na 78:12. V prvom rozhovore na kurte však priznal, že po dvoch setoch a vyrovnanom stave 1:1 mal výrazne sťaženú situáciu.

"Po druhom sete to bolo pre mňa náročné. Grigor hral dobre a musel som bojovať. Bolo však dôležité, že štart do tretieho setu mi vyšiel, zostal som vo vedení. Potom sa všetko vrátilo do starých koľají, či už pohodlný servis alebo pohyb na základnej čiare," konštatoval Federer.

Favorizovaný srbský obhajca trofeje Novak Djokovič zvíťazil nad 31-ročným Talianom Andreasom Seppim za 140 minút 6:1, 7:5, 7:6 (6).

V tajbrejku tretieho setu klesol favorit zo 4:2 na 4:6, vyhol sa však prípadnému pokračovaniu. Mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 34:37, súper 29:38.

Djokovič premenil polovicu zo šiestich brejkbalov, Seppi ani jeden z troch.

Aj so zarátaním Hopmanovho pohára 2013 miešaných družstiev v Perthe má Djokovič proti 29. mužovi hodnotenia Seppimu bilanciu už 13:0, čím si vyrovnal osobný rekord takéhoto typu: rovnako stojí aj s Chorvátom Marinom Čiličom.

Dvojciferný a bez prehry je aj proti Francúzom Jérémymu Chardymu a Gaelovi Monfilsovi (po 10:0). Seppiho prekonal medzi najlepšími 32 na druhej súčasti veľkej štvorky za sebou.

Zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovič bude v osemfinálovom 4. kole čeliť ďalšiemu 31-ročnému harcovníkovi Gillesovi Simonovi.

Nad týmto Francúzom vedie 9:1, vlani ho na "harde" po strechou v Paríži-Bercy prekonal 6:3, 7:5, jediná prehra pochádza z Marseille 2008.

Dvadsaťosemročný Belehradčan Djokovič je v osemfinále na južnej pologuli jubilejný 10. raz v rade. Stále platí, že s talianskym súperom neprehral od roku 2004 (Filippo Volandri na antuke v chorvátskom Umagu).

Bývalý víťaz US Open Marin Čilič sa ako dvanásty nasadený neprebojoval do ďalšej fázy, keď stroskotal na rakete 24. v pavúku Roberta Bautistu-Aguta zo Španielska.

Chorvátsky tenista mu podľahol v troch setoch 4:6, 6:7 (5) a 5:7.

Agut si tak vylepšil bilanciu so svojím súperom na 1:2 a postupom do osemfinále vyrovnal svoj najväčší úspech na grandslamových turnajoch.

Šiesty nasadený Tomáš Berdych postúpil takisto do ďalšej fázy po triumfe nad domácim obľúbencom Nickom Kyrgiosom.

Český tenista triumfoval v štyroch setoch v pomere 6:3, 6:4, 1:6 a 6:4.

"Bol to náročný zápas. Usiloval som sa zachovať si chladnú hlavu a koncentráciu. Publikum bolo úžasné. Hral som proti domácemu tenistovi, ďakujem však za podporu," povedal Berdych ešte na kurte podľa twitterového konta podujatia.

"Súper bol pridobrý. Želám mu veľa šťastia na zvyšok turnaja," napísal Kyrgios krátko po dueli.

Aj keď Kyrgios robil čo mohol, na herný kumšt českého tenistu to nestačilo. Foto: SITA/AP