Žampa dosiahol kariérne maximum, v Kitzbüheli skončil piaty

Doteraz najlepšie umiestnenia v kariére dosiahol na olympijských hrách v Soči. Svoje kariérne maximum vo Svetovom pohári zajazdil Adam Žampa v alpskej kombinácii v slávnom stredisku Kitzbühel.

Adam Žampa naráža do vzduchových bariér po svojom dojazde do cieľa slalomu v rámci alpskej kombinácie.(Zdroj: TASR/AP)

KITZBÜHEL. Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto.

Na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta stratil v súčte super-G a slalomového kola 1,08 sekundy. Iba šestnásť stotín ho delilo od pódia.

Francúzski reprezentanti totálne ovládli súťaž - obsadili všetky tri miesta na stupňoch víťazov. Na druhej priečke skončil Victor Muffat-Jeandet (+0,89), tretí bol Thomas Mermillod Blondin (+0,92).

Adam Žampa si vytvoril sľubnú východiskovú pozíciu už v super-G na legendárnom Streife. Dosiahol solídne 34. miesto so stratou 2,27 s na Aksela Lunda Svindala. Iba pätnásť stotín mu chýbalo, aby premiérovo bodoval v najmladšej alpskej disciplíne.

Adam Žampa podal skvelý výkon. FOTO - TASR/AP.

Vo večernom slalome to v hornej časti najprv úplne nenapálil. Bránka v strede svahu ho rozhodila, ale parádne to ustál. V dolnej pasáži skvele zrýchlil a v cieli oslavoval, lebo na dovtedy vedúceho Američana Brycea Bennetta urobil 1,42 s.

Hneď ďalší jazdec Muffat-Jeandet ho vystriedal na čelnej pozícii, ale bolo jasné, že slovenský reprezentant sa výrazne posunie dopredu - na trať sa chystalo ešte veľa rýchlostných špecialistov.

Super čas zajazdil domáci favorit Marcel Hirscher, ale videozáznam odhalil, že prešiel jednu z bránok z nesprávnej strany - a tak ho diskvalifikovali.

To využil Pinturault, ktorý potvrdil svoje slalomárske kvality a triumfoval.

Z víťazstva sa tešil Alexis Pinturault. FOTO - TASR/AP.

Žampa potvrdil, že mu slávny Ganslerhang vyhovuje. Pred rokom na tomto svahu takisto výborne zajazdil slalom. V kombinácii skončil na siedmom mieste, čo bol až dosiaľ jeho najväčší úspech v SP.

V tejto sezóne bodoval vo Svetovom pohári štvrtýkrát. "Je to výborný deň pre Slovensko," povedal Adam Žampa.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo skončiť na piatom mieste, iba devätnásť stotín sekundy od druhej priečky. Ešte radšej som, že sa Andreasovi podarilo prvýkrát v živote bodovať vo Svetovom pohári. Skončil na 23. mieste, čo je úplne perfektné," sprostredkoval TASR jeho slová PR manažér Ľuboš Schwarzbacher.

Som vemi rd, e dnes @andreaszampa konene prv krt bodoval a skonil na 23. mieste. Tak isto som rd, e sa mi dnes...

Posted by Adam Zampa on 22. január 2016

Svindal bol v piatok iba z polovice spokojný, triumf v super-G ho však tešil. "Bola to dobrá jazda, som s ňou spokojný. Keď sa mi podarí zajazdiť čisto a zoberiem si zhora plnú rýchlosť, tak potom vyjde z toho takýto výsledok," povedal Nór pre ORF.

Druhý skončil Američan Andrew Weibrecht (+0,31 s) a tretí Rakúšan Hannes Reichelt (+0,42).

Nór slávil svoj siedmy triumf v sezóne a celkovo 32. víťazstvo v kariére SP. Vďaka nemu si upevnil vedenie v priebežnom poradí disciplíny i v celkovom poradí SP, kde Hirscherovi unikol už o 107 bodov.