BRATISLAVA. Predstavte si, že v rozhodujúcej chvíli je tenisový zápas vyrovnaný. Stav v sete je nerozhodný 5:5. Prebieha veľký boj o každú loptičku, nik z hráčov nevzdáva zbrane. Obaja chcú zvíťaziť. Podávajúci hráč dáva eso a zakrátko sa teší. Ale v tom istom momente ľudia, ktorí sledujú skóre na internete vidia stále neaktualizovaný výsledok. Kto vyhral nik netuší.
Z časového rozdielu niekto mohol zarobiť veľký balík bez akéhokoľvek rizika. Zisk je istý.
Komplic výsledok vie, stávkové spoločnosti nie
Svetová tenisová federácia odhalila stávkarské podvody na najnižšom svetovom okruhu – turnajoch kategórie Futures. Z manipulácie potrestala doživotným dištancom rozhodcu Kirrila Parfenova z Kazachstanu. Ročný dištanc dostal Chorvát Denif Pitzer. Ďalšie štyri prípady vyšetruje. Všetci si privyrábali stávkovaním.
Ako to funguje?
Skóre zápasu upravuje empajrový rozhodca. Podľa pravidiel môže s aktualizovaním získaných fiftínov meškať najviac 60 sekúnd.
More gambling in tennis. This time it's the umps. https://t.co/dPC7Kzxen1 via @guardian
— Tennis Identity ® (@TennisIdentity) február 9, 2016
Kým tak urobí, pošle správu o výsledku, či aktuálnom stave komplicovi, ktorý cez internet vo viacerých stávkových spoločnostiach správny výsledok natipuje.
Aby sa zápas nedostal do podozrenia rozdelí vklady medzi viacero spoločností. Ak by bola suma privysoká vzbudil by podvod podozrenie.
Tenisová federácia je ticho
Stávkové spoločnosti nevedia, aké skóre v zápase je, keďže na internete stále svieti neaktualizované skóre. Dokonca na výsledku sa nik nemusí dohadovať. Zápas sa odohral férovo.
O týchto podvodoch vie Svetová tenisová federácia (ITF) vyše roka. Rozhodcov potrestala v tichosti. O podvodoch nehovorí, hoci vyšetruje ďalšie. Akoby si dala záležať na pozitívnom imidži. O podvodoch ako prvý napísal britský denník Guardian.
Podobné podvody sa odohrávajú iba na malých turnajoch, kde v hľadisku nik nie je, kurt nesnímajú žiadne kamery a dokonca na niektorých kurtoch chýbajú aj zberači loptičiek. Ak tenista trafí sieť, musí si isť loptičku vziať sám. Výsledok a jeho zverejňovanie má pod kontrolou iba rozhodca.
Podvody sú často o motíve a príležitosti. Na turnajoch kategórie Futures sú bežne prémie okolo 10-tisíc dolárov. Tie sa rozdelia medzi 32 hráčov, rozhodcovia dostávajú doslova drobné. Hráči tiež na týchto turnajoch nezbohatnú, niekedy si nepokryjú ani náklady na ubytovanie a cestu.
Hráči si sa dohodnú na výsledku
Bezpečnosť a kontrola je na takýchto turnajoch veľmi nízka, preto je ľahšie ovplyvniť výsledky. Bez kamier sa často ani spätne nedá overiť, či zápas prebehol v poriadku.
Odborník na stávkovanie Ian Dorward pre Guardian vraví, že nie je nič výnimočné, ak sa dvaja hráči dohodnú na priebehu zápasu.
„Stáva sa, že sa hráči dohodnú na výsledku prvých dvoch setoch s tým, že tretí budú hrať naplno. Aj na tejto úrovni chce každý získať body do rebríčka a posunúť sa vyššie, ale aj oni potrebujú aspoň niečo zarobiť. Tak sa dohodnú, že prvý set vyhrám ja 7:6, druhý vyhráš ty 6:3 a tým si v stávkovej prilepšia,“ hovoril Dorward.
Ako protichodný sa ukazuje aj projekt Sportradar, ktorý poskytovaním všetkých údajov online mal pomôcť predchádzať ovplyvňovaniu zápasov. Tým, že sú údaje dostupné vypisujú stávkové kancelárie kurzy aj na najmenšie možné turnaje. Bez týchto údajov by to nerobili. Keďže sú v ponuke stávkových kancelárií môžu na nich tenisti ovplyvňovať výsledky.