Naši hokejisti zdolali na Slovakia Cupe Bielorusko 2:1

Tomáš Marcinko práve vyrovnáva na 1:1.
Tomáš Marcinko práve vyrovnáva na 1:1. (Autor: TASR)
Sportnet|11. feb 2016 o 17:02

O výhre našich hokejistov rozhodol svojím premiérovým gólom v najcennejšom drese Peter Cehlárik.

Hokej - Slovakia Cup 2016 (Žilina):

Slovensko - Bielorusko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 14. Marcinko (Čajkovský, Dravecký), 47. Cehlárik (Viedenský, Švarný) - 4. Ustinenko (Linglet)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš - J. Tvrdoň, Výleta (všetci SR)

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Čajkovský, J. Mikuš, Jánošík, Švarný, Čerešňák, Šedivý – Cehlárik, Viedenský, A. Šťastný – Dravecký, Marcinko, Bartánus – M. Bakoš, L. Hudáček, Dej – Hrnka, Lušňák, Skalický

Bielorusko: Milčakov - Ďukov, Lisovec, Ustinenko, Chenkel, Jeronov, Kaznadej, Gončarov - Kulakov, Linglet, Drozd - Demkov, Volkov, Komarov - Lopačuk, Razvadovskij, Ambražejčuk - Musijenko, Šarangovič, Solomonov

ŽILINA. Slovenskí hokejisti otvorili tohtoročný Slovakia Cup v Žiline víťazstvom. Vo štvrtkovom stretnutí zdolali Bielorusko 2:1 a úspešne vykročili za obhajobou vlaňajšieho triumfu.

Tesné víťazstvo zariadil premiérovým gólom v národnom drese Peter Cehlárik, vďaka ktorému si Slováci v jubilejnom 30. vzájomnom zápase proti Bielorusom pripísali na konto 18. triumf.

Bielorusi sa pripravovali v Minsku od nedele pod vedením trénera Dava Lewisa, pričom všetci hráči z bieloruského kádra pôsobia v domácich kluboch.

Chlapci sa u rozcviuj na tadine pred zpasom Slovensko - Bielorusko, ktor sa zana o 17:00 hod. Sledujte naivo v RTVS

Posted by Slovak Ice Hockey Federation on Thursday, February 11, 2016

V piatkovom dueli sa stretne Bielorusko so Švajčiarskom, proti Helvétom následne domáci výber uzavrie v sobotu štrnásty ročník tohtoročného podujatia. Kouč Zdeno Cíger však v dueli nemôže počítať s Marekom Bartánusom, ktorému vyskočilo rameno a na turnaji dohral.

Nahradiť by ho mal Michael Vandas z Vítkovice Steel.

Priebeh:

Prvé prerušenie svižného úvodu prišlo po takmer troch minútach, no rozbehnutým Slovákom priťažilo.

Po buly v útočnej tretine hostia zakombinovali, Ustinenkovu ľahkú strelu zápästím "štrajchol" pred bránkou Cehlárik a puk zapadol za prekvapeného Hudáčka.

Žilinský zimný štadión zaskočil skorým gólom hosťujúci Ustinenko. Foto: TASR

Cígerov výber bol kombinačne aktívnejší, v osobných súbojoch razantnejší, no zo začiatku málo dôrazný v útočnej tretine.

S pribúdajúcim časom však zvýšil dôraz pred bránkou a odmenou mu bol vyrovnávajúci gól v 14. minúte.

Dravecký skvelou prihrávkou od mantinelu presne odhadol Čajkovského presun k pravému kruhu, a hoci sa jeho strela odrazila len od ľavej žŕdky, Marcinko po víťaznej trme-vrme vyrovnal.

V záverečnej päťminútovke mohli domáci pridať aj ďalšie góly, Šťastný ale tutovku zblízka zahodil a Hrnkov pokus v prečíslení nenarobil Milčakovovi problémy.

Úvod druhého dejstva sa niesol v znamení slovenských zmätkov. Zlé obranné rozostavenie najskôr nevyužil Demkov s Komarovom a Bielorusi nepotrestali ani následný kiks Jánošíka.

Slováci zakontrovali výbornou presilovkou, v ktorej vypálili na Milčakova z každej možnej pozície.

Bieloruský brankár streleckej sprche odolal a rozchytal sa k výbornému výkonu. Domáci výber hokejovším prejavom viackrát rozpumpoval slušne zaplnený štadión, no boril s koncovkou.

Milčakov každým úspešným zákrokom nabral na istote a keďže Hudáček vo veľkej zime zasiahol len príležitostne, nesršala z neho dostatočná istota.

V 45. minúte sa Slovákom naskytla výborná príležitosť na zmenu skóre, Čajkovský vybojoval 49-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no jej statický priebeh gól nepriniesol.

Cígerov tím napokon k nemu dohnalo niekoľko mexických vĺn z tribún, keď v 47. minúte Švarného delovku dorazil premiérovo v národnom drese do siete Cehlárik.

Domáca reprezentácia výsledok v nervóznom závere udržala a pripísala si do tabuľky prvé tri body.

Kapitánom nášmu výberu bol Andrej Meszároš (vpravo). Foto: TASR

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner Slovenska): "Všetko je o víťazstvách, v takomto boji niekedy nezáleží na konkrétnom výsledku, hlavné je, že sme vyhrali. V prvej tretine nás Bielorusi trošku zatlačili, boli agresívni, napádali nás dvomi hráčmi. Nebolo jednoduché sa s tým vyrovnať, ale dostali sme sa z toho, našli sme svoj pokoj. Dôležité bolo, že sme dokázali vyrovnať skóre, potom prišiel presilovkový gól a v závere sme to udržali. Stále skúšame hráčov, ako zapadnú do koncepcie."

Pozrite si, o povedal Zdeno Cger po vazstve nad Bieloruskom a aj to, kto nahrad zranenho Mareka Bartnusa.

Dave Lewis (tréner Bieloruska): "Myslím si, že to bol skvelý zápas. Oba tímy hrali tvrdý a rýchly hokej s veľkým nasadením. Z môjho pohľadu môžu byť obaja tréneri spokojní s predvedenou hrou."

Peter Cehlárik (autor premiérového reprezentačného gólu): "Je to niečo špeciálne dať prvý gól doma, pred rodinou a skvelým publikom. Mali sme trošku nervózny štart do zápasu, oni na nás vyleteli, s tým sme mali problém. Potom sme ale začali hrať rozumne a boli sme lepší."

Michal Čajkovský (obranca SR): "Bol to dobrý zápas, som rád, že diváci prišli a vytvorili skvelú atmosféru. Vždy je čo zlepšovať, ale víťazstvo sa cení. Som veľmi rád, že mi tréneri dali dôveru s áčkom na drese, budem sa im snažiť odvďačiť."

Július Hudáček (brankár SR): "Škoda inkasovaného gólu, Peťo Cehlárik ho tečoval, ešte aj Andrej Meszároš sa mi tam otočil. Spadol tam taký nešťastný ´banán´. Chlapci potom zabrali, myslím si, že päťdesiat minút sme boli lepší. Vyvrcholilo to druhým gólom a víťazstvo nás teší. Turnaj chceme pred domácim publikom vyhrať."

Online prenos

III. tretina

V poslednej minúte skúsili Bielorusi hru bez brankára, ani to im však k vyrovnaniu nepomohlo. Slovensko tak vodný záapas na turnaji Slovakia Cup zvládlo a vyhralo pomerom 2:1. Najlepšími hráčmi boli vyhlásení náš brankár Július Hudáček a za hostí Sergej Drozd.

Bielorusi, našťastie, presilovú hru nevyužili. Párkrát však našim nepríjemne podkúrili. Do konca stretnutia zostáva 5 minút.

Tak toto je dvojnásobná škoda. Libor Hudáček sa vyrútil spoza Milčakovovej brány pred bieloruského gólmana, no z tesnej blízkosti ho už nedokázal prekonať. Ba čo viac, Hudáček až z prílišného chcenia trafil Milčakova čepeľou svojej hokejky do masky a bude tak vylúčený. Faul pritom prichádza v čase, keď sme definitívne chceli rozhodnúť tretím gólom o našom triumfe.

Slovensko je prvýkrát vo vedení! Hoci náš tím nevyužil početnú výhodu o dvoch hráčov, v presilovke 5-4 sa presadil Peter Cehlárik, keď upratal puk do poloopustenej brány po prihrávke Viedenského. Slovensko - Bielorusko 2:1.

Slováci majú teraz jedinečnú šancu dostať sa do vedenia, budú hrať totiž 49-sekundovú presilovku 5-3. Aktívny Čajkovský si vypýtal faul od Jeronova (seknutie).

Dobré zakončenie Cehlárika! Pri našej avizovanej presilovej hre poslal Viedenský dobrú finálnu prihrávku na Cehlárika, ten zakončoval z dobrej pozície bez prípravy, Milčakov však vytiahol dobrý zákrok. Keďže Cehlárik gól nedal, budeme hrať presilovku.

Začala sa posledná dvadsaťminútovka stretnutia.

II. tretina

nepríjemnou správou pre náš tím je, že na turnaji dohral Marek Bartánus. Košický útočník si privodil zranenie tesne pred vyrovnávajúcim gólom na 1:1, o ktorý sa postaral Tomáš Marcinko. Dvadsaťosemročný hokejista si zakryl puk, no bieloruský protihráč ho prekvapil tvrdým hitom, po ktorom mu vyskočilo pravé rameno. Ešte počas zápasu ho sanitka odviezla na ďalšie vyšetrenie do nemocnice.

Zápas má nielen vyrovnané skóre, ale aj priebeh. Ani jeden tím vyslovene nedominuje, respektíve vyslovene herne neprepadá. Šance sa vypracovali ako Slováci, tak aj Bielorusi. Aj preto neprekvapí, že rezultát po druhej tretine je nerozhodný 1:1.

Zverenci Zdena Cígera sú v posledných minútach aktívni, mohli by streliť súperovi gól "do šatne".

Bielorusi nevyužili dvojminútovú presilovku, keď na trestnú lavicu putoval Meszároš. Náš tím však svojou aktívnoou hrou súperovi nedovolil vypracovať si "presilovkový" tlak.

V 29. min Slováci vtipne zakombinovali. Videnský v útočnom pásme pekne zadovkou našiel Čajkovského, ktorý sa rozhodol z obrany doplniť útok. Do týchto chvíľ dobre hrajúci bek pražskej Sparty aj rýchlo zakončil. Jeho krátku strelu švihom ale Milčakov vyrazil. Náš tím vak predviedol peknú akciu.

V 24. min mal dobrú príležitosť Marek Viedenský pri našej presilovej hre. Zoči-voči Milčakovovi však nedokázal puk z tesnej blízkosti zdvihnúť tak, aby gólman súpera nedokázal zasiahnuť.

Začala prostredná tretina. Úvodné sekundy však patrili Bielorusom, ktorí mali ešte k dispozícii časť z presilovej hry na rozhraní prvej a druhej tretiny.

I. tretina

Koniec prvej tretiny patril Bielorusom, ktorí hrali presilovku po faule Jánošíka. Našťastie niekoľko nebezpečných zakončení súpera neskončilo druhým gólom Bielorusov.

Gól Slovákov prebudil, zrazu vidíme úplne iný tím. V 15. min mal šancu Andrej Šťastný po strele kapitána Meszároša, o pár okamihov na to sa nedokázal gólovo presadiť ani Marcinko, ktorý šikovne tečoval strelu Čajkovského. V každom prípade, takýto herný prejav chceme od Cígerovho výberu vidieť.

Vyrovnané! Dôraz Tomáša Marcinka platil na bieloruskú obranu. Strela Michala Čajkovského skončila ešte na žrdi, avšak odrazený puk, ktorý poskakoval za chrbtom Milčakova dokázal prepasírovať do siete spomínaný Marcinko. Už je to veselšie, stav je 1:1.

Prvá desaťminútovka vyznela jednoznačne v prospech súpera, gólovo aj herne. Bielorusi forčekujú našich obrancov ešte v našom obrannom pásme, čím sťažujú zakladanie útokov smerom k bráne Milčakova.

V 8. min nepríjemne bekhendom zakončoval Demkov, náš gólman však zasahovať nemusel, keďže puk smeroval mimo tri žrde.

Mladí Bielorusi zatiaľ robia svojím aktívnym napádaním problémy našim hráčom s rozohrávkou.

Tak to je úvod, ktorý sme si neželali. Niektorí diváci sa ešte ani nestihli poriadne usadiť a naši hráči už prehrávajú. Bielorusov posiela v 4. min do vedenia Nikita Ustinenko. Slovensko - Bielorusko 0:1.

Bielorusi hrajú zľava doprava v bielych dresoch, naši v modrých dresoch.

Slováci nastúpia v bráne s avizovaným Hudáčkom, súper z Bieloruska bude mať v bráne Milčakova.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Naši hokejisti zdolali na Slovakia Cupe Bielorusko 2:1