NHL: Gáborík skóroval, no zranil sa, Budajov víťazný návrat

Sumár nočných zápasov kanadsko-americkej hokejovej profiligy NHL.

Dočkal sa návratu. Gólman Peter Budaj sa po takmer dvoch rokoch znova predstavil v najprestížnejšej lige sveta.(Zdroj: SITA/AP)
Anglicko vs. Slovensko na legendárnom Wembley >>

NEW YORK. Slovenský hokejista Marián Gáborík strelil v noci na sobotu svoj dvanásty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, no duel Los Angeles Kings na ľade New Yorku Rangers nedohral.

Potom, čo skúsený krídelník zvýšil v 12. minúte úvodnej tretiny na 2:0 v prospech "kráľov", sa zrazil s domácim útočníkom Dominicom Mooreom a do zápasu už nezasiahol.

Gól Mariána Gáboríka na 2:0

Víťazný návrat na profiligovú scénu má za sebou Peter Budaj.

Slovenský brankár, ktorého kalifornský klub povolal po výborných výkonoch v Ontariu za zranenú jednotku Jonathana Quicka, nastúpil na zápas NHL prvýkrát od 9. apríla 2014.

V noci na sobotu kryl 24 z 28 striel "jazdcov" a mal 85,7-percentnú úspešnosť zásahov.

"Bol to veľmi pekný návrat, niečo fantastické. Madison Square Garden, piatková noc, LA Kings proti Rangers, myslím, že lepšie to už byť nemohlo. Chlapci bojovali aj za mňa a veľmi si to cením. Vrátili sme sa späť do zápasu a vyhrali sme ho. Je to pre nás veľké víťazstvo," povedal Budaj pre web NHL.

Slovenskému brankárovi sa od posledného zápasu na súpiske Montrealu v máji 2014 vôbec nedarilo.

Vlani odchytal v AHL za St. John´s 19 zápasov, avšak s veľmi vysokým gólovým priemerom 3,55 na zápas. Neskôr v lete podpísal dvojcestnú zmluvu s Kings a v Ontariu sa chytil.

Nastúpil na 38 duelov, z ktorých 26 vyhral s priemerom 1,58 gólu na zápas.

"Návrat do NHL nikdy nezáleží od brankára. Všetko je na trénerskom tíme a samotnom klube, tí vám musia dať šancu. Potom im to musíte splatiť na ľade," konštatoval Budaj.

K víťaznému návratu mu výrazne pomohol najmä Anže Kopitar, ktorý potiahol "kráľov" hetrikom.

Ďalším dvom Slovákom sa v piatok až tak nedarilo.

Útočníci Tomáš Tatar ani Tomáš Jurčo nebodovali a Detroit prehral doma s Coloradom 2:3 po samostatných nájazdoch.

Tatar absolvoval takmer 17 minút na ľade, dve na trestnej lavici a raz vystrelil na bránku. Jurčo odohral cez 9 minút. Obaja si pripísali jeden mínusový bod.

Colorado opanovalo druhý zápas vonku v rade a ukončilo trojzápasovú domácu víťaznú sériu Detroitu.

"Hrali sme dobre, čo ma potešilo. Omnoho menej radosti mám z výsledku," povedal po predstavení domáci tréner Jeff Blashill.

Ani ďalšie dve stretnutia nemali známeho víťaza v riadnom hracom čase.

Pittsburgh napokon uspel na ľade Caroliny 2:1 po samostatných nájazdoch, Tampa Bay doma zdolala Nashville 4:3 po predĺžení.

Pri prehre Floridy so St. Louis 3:5 si dve asistencie pripísala česká legenda Jaromír Jágr.

Na konte má momentálne 1842 kanadských bodov a už len o osem zaostáva za tretí miestom v historickom rebríčku NHL, na ktorom figuruje Gordie Howe.

Florida neuspela doma proti St. Louis, keď doplatila na nevydarenú prvú tretinu. Foto: SITA/AP

NHL - piatok:

New York Rangers - Los Angeles 4:5 po predĺžení (1:2, 2:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 13. Stalberg (Hayes, Lindberg), 28. Stepan, 30. Zuccarello (Kreider, Stepan), 56. Hayes (Zuccarello, Yandle) - 1. Kopitar (Doughty, Lucic), 12. Gáborík (Martinez), 36. Kopitar (Lucic, D. Brown), 60. Kopitar (Doughty, J. Carter), 64. Pearson (Martinez, Toffoli)

/Peter Budaj odchytal celý zápas a zneškodnil 24 z 28 striel súpera, Marián Gáborík (obaja Los Angeles) 1+0, 3:31 min, 2 strely/

Detroit - Colorado 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 25. J. Ericsson (Abdelkader, Marčenko), 50. Daciuk (Abdelkader, Zetterberg) - 10. Duchene (Grigorenko, Söderberg), 46. Comeau (Barrie, J. Mitchell), rozh. sam. nájazd Comeau

/Tomáš Tatar 0+0, 16:46 min, 1 mínusový bod, 1 strela, 2 trestné minúty, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) 0+0, 9:36 min, 1 mínusový bod/

Carolina - Pittsburgh 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 55. Nestrašil (Nordström, Liles) - 36. Kessel (Cullen, Hagelin), rozh. sam. nájazd Letang

Tampa Bay - Nashville 4:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)

Góly: 29. J. T. Brown (V. Filppula, Šustr), 31. Kučerov (Nesterov, Bishop), 60. Stamkos (Hedman, Kučerov), 62. T. Johnson (Hedman, Stamkos) - 10. Fisher (Arvidsson, Ekholm), 45. J. Neal (Josi, B. Jackman), 48. F. Forsberg (Ribeiro, Josi)

Buffalo - Montreal 6:4 (2:1, 3:3, 1:0)

Góly: 13. Legwand (Deslauriers, Bogosian), 20. E. Kane (M. Foligno, R. O'Reilly), 22. Gorges (McGinn, Eichel), 23. M. Foligno (Varone), 38. M. Foligno (z tr. strieľania), 60. E. Kane (R. O'Reilly) - 4. Andrighetto (Pacioretty, Desharnais), 25. Galchenyuk (A. Markov, Desharnais), 27. Andrighetto, 40. Galchenyuk (A. Markov, P. K. Subban)

Florida - St. Louis 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Góly: 6. MacKenzie (S. Thornton), 31. Ekblad (Huberdeau, Jágr), 51. Huberdeau (B. Campbell, Jágr) - 13. Backes (Parayko), 16. Schwartz (Parayko, Tarasenko), 20. Fabbri (Stastny, Shattenkirk), 28. Tarasenko (Bouwmeester, Schwartz), 53. Steen (Backes, Berglund)

Arizona - Calgary 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 4. Doan (Connauton, Stone), 27. Ekman-Larsson (Stone, Doan), 29. Duclair (Ekman-Larsson), 58. Doan (Boedker, Ekman-Larsson) - 51. Colborne (Brodie, Giordano)