Pred ním to dokázali iba dvaja. Zidane chce uspieť aj ako tréner

Doteraz iba dvaja vyhrali Ligu majstrov s tým istým tímom v pozícii hráča aj trénera. Zinedine Zidane môže byť tretím. (Autor: TASR/AP)
Peter Fukatsch|17. feb 2016 o 07:23

Zidane môže byť tretím mužom, ktorý vyhrá Ligu majstrov v úlohe hráča i trénera v jednom klube. V drese Realu Madrid uspel v roku 2002.

BRATISLAVA. Francúz Zinedine Zidane (43 r.) vstupuje premiérovo do Ligy majstrov ako tréner Realu Madrid. Svoj tím povedie v prvom osemfinále elitnej klubovej súťaže v Ríme proti AS.

Môže sa stať treťou legendou, ktorá vyhrala túto prestížnu súťaž s jedným klubom v pozícii hráča i trénera.

Zatiaľ Muňoz a Guardiola

Program
Dnes o 20:45 hod

KAA Gent - VfL Wolfsburg

AS Rím - Real Madrid
Rozhoduje Čech Pavel Královec (ČR), načiare bude aj Slovák Roman Slyško (SR).
V priamom prenose vysiela RTVS na Jednotke.

Ligu majstrov či jeho predchodcu Európsky pohár majstrov vyhralo šesť mužov v úlohe hráča i trénera – Španieli Miguel Muňoz, Sep Guardiola, Taliani Giovanni Trapattoni, Carlo Ancelotti, Holanďania Johan Cruyf a Frank Rijkaard.

Iba Muňoz v dávnej ére súťaže a Guardiola v novej získali tituly v jednom klube. Prvý s Realom Madrid, druhý s FC Barcelona. Zidane by bol ďalším v tejto výnimočnej spoločnosti.

Pravda, k naplneniu cieľa má ešte veľmi ďaleko. Vyraďovacia fáza Ligy majstrov sa iba začína. Finále je na programe 28. mája na milánskom San Sire.

Pamätný gól Leverkusenu

Zidane ako hráč triumfoval v roku 2002 v Glasgowe proti Leverkusenu, dal rozhodujúci gól Madridčanov na 2:1 senzačnou strelou zo šestnástky. V semifinále skóroval aj proti Barcelone. Real vyhral na jej pôde 2:0, doma remizoval 1:1.

S Juventusom to francúzsky majster sveta z roku 1998 dotiahol dvakrát do finále Ligy majstrov, ale pre Turínčanov bolo vždy neúspešné.

Francúz povedie svoj tím na Olympijskom štadióne v Ríme proti dvom protihráčom z finále MS 2006, v ktorom Francúzi prehrali na penalty a Zidana v poslednom stretnutí v kariére v predĺžení rozhodca vylúčil za pomstivý zákrok na Materazziho.

AS s Tottimi a De Rossim

Talianskych majstrov sveta z tohto finále Francesca Tottiho (39 r.) a Danielle De Rossiho (32 r.) mieni staronový tréner rímskeho tímu Luciano Spalletti postaviť.

Obaja sú dnes už nevšedným príkladom vernosti klubu. Nikdy nehrali za iný klub ako AS Rím. Totti v tíme pôsobí od roku 1993. Nastúpi na svoj 594. zápas za AS. V Lige majstrov hral 55-krát, dal v nej 17 gólov. De Rossi je v Ríme od roku 2000.

„Na Ligu majstrov mám veľa príjemných spomienok. Vyhral som ju ako hráč aj ako asistent trénera Carla Ancelottiho. Táto súťaž má v sebe niečo zvláštne. Každý futbalista sníva o dvoch veciach – víťazstve na majstrovstvách sveta a triumfe v Lige majstrov. Na zápas v Ríme sme pripravení,“ povedal Zidane pred cestou do Ríma pre web Realu Madrid.

Naposledy postúpil

Rimania iste nie sú favoritmi. Ibaže v Lige majstrov má Real Madrid proti nim len o čosi lepšiu bilanciu – štyri razy vyhral, trikrát prehral, raz remizoval.

Naposledy nastúpili proti sebe v roku 2008 v osemfinále. AS Rím vtedy takisto trénoval Spalletti a po dvoch víťazstvách 2:1 senzačne postúpil.

„Real je vždy Real a šance sú vždy 50:50. Mám skúsený tím, ktorý však musí dvakrát vydať zo seba 120 percent. Ako pred ôsmimi rokmi,“ hovoril rímsky tréner pre denník La Gazzetta dello Sport.

Luciano Spalletti chce opäť Real potrápiť. FOTO - TASR/AP.

Spalletiho prekvapuje momentálna kritika na adresu Cristiana Ronalda. „Cristiano je jedným z troch najlepších na svete. Má silu, rýchlosť, dáva góly. Viem si predstaviť, ako by nás madridskí fanúšikovia preklínali, keby sme Ronalda lanárili do Ríma.“

Capello chváli Zidana

Slávny taliansky tréner Fabio Capello koučoval v Ríme i v Reale. „Nemyslím si, že AS Rím bude pre Real ľahkým súperom. Je to nebezpečné mužstvo. Pod Spallettim pozmenili herný štýl, hráči majú väčšie sebavedomie. Do šatne Realu nevidím. Zidane má charizmu, skúsenosti a môže byť úspešný,“ hovoril Capello pre madridské rádio Cadena Cope.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Pred ním to dokázali iba dvaja. Zidane chce uspieť aj ako tréner