Dánsky tím zahanbil United, Neapol prehral, Valencia uštedrila šestku

Marek Hamšík odohral za SSC Neapol celé stretnutie, Škrtel, Čmelík ani Novota za FC Liverpool, FC Sion a Rapid Viedeň pre zranenia nenastúpili.

Sklamaný hráč Neapola Elseid Hysaj po prehre 0:1 na pôde Villarrealu.(Zdroj: TASR)
Zažite skvelú atmosféru Borussia vs. Bayern naživo>>

BRATISLAVA. Futbalisti SSC Neapol prehrali v prvom zápase 16-finále Európskej ligy UEFA 2015/2016 na pôde španielskeho Villarrealu 0:1. Odveta je na programe 25. februára na ich štadióne San Paolo.

V stredovej formácii SSC nastúpil slovenský reprezentant Marek Hamšík, ktorý patril k najaktívnejším na ihrisku. Odohral celých 90 minút, ktoré však priniesli len málo pekných ofenzívnych akcií a skutočných šancí.

V drese talianskeho tímu sa až v 68. minúte dostal na ihrisko argentínsky bombardér Gonzalo Higuain, no boli to domáci, ktorí v 82. minúte zásluhou Denisa Suareza naklonili postupové misky váh na svoju stranu. Suarez sa presadil strelou z priameho kopu z vyše 20 metrov, keď prestrelil múr i brankára hostí Pepeho Reinu.

Gól na pôde súpera by mal cenu, tvrdí Hamšík

"Je zlé, že dostávame góly v záverečných minútach. Šťastím je, že ešte máme k dispozícii druhú časť tejto konfrontácie. Všetko teda zostáva otvorené. Je však zarmucujúce, že máme za sebou dva zápasy v krátkom časovom rozpätí, v ktorých sme si počínali dobre, ale napriek tomu sme zhodne neuspeli. Mrzí nás aj to, že sme v nich ani raz neskórovali. V tomto stretnutí sa to žiadalo o to viac, akú cenu by mohol mať presný zásah zo súperovho ihriska," povedal Hamšík pre televíznu stanicu Sky.

Neapol v sobotu prehral v Serie A v Turíne s Juventusom 0:1 gólom z 88. min, v tabuľke Serie A klesol na druhú priečku o bod za svojho premožiteľa.

Manchester United s blamážou na svoj účet

Manchester United si nezahojil rany po kolísavých výkonoch v Premier League, v ktorej sa mu vzďaľujú priečky zaručujúce účasť v Lige majstrov.

Bez kapitána Wayna Rooneyho i španielskeho brankára Davida de Geu, ktorý sa zranil na predzápasovej rozcvičke, prehral tím Louisa van Gaala s dánskym Midtjyllandom na jeho pôde 1:2.

Hráči Midtjyllandu sa radujú po konečnom hvizde, zdolali Manchester United. Foto: TASR.

"Je zložité vyrovnať sa s takou rozsiahlou maródkou, akú máme," povzdychol si Van Gaal na margo dvojciferného počtu hráčov mimo diania a dodal: "Musím uznať, že náš súper mal v druhom polčase navrch azda vo všetkých osobných súbojoch. Je to veľmi roztrpčujúce. Myslím si však, že stále máme šancu."

Medzi žrďami Manchestru sa namiesto de Geu predstavil Sergio Romero. Hostí poslal do vedenia v 37. minúte Memphis Depay, ale o vyrovnanie sa ešte do prestávky postaral Pione Sisto.

Po zmene strán sa dánskemu zástupcovi podarilo zvrátiť skóre presným zásahom Paula Onuachua zo 77. minúty, ktorý ho pred duelom na Old Trafforde udržal v hre o senzačný postup.

Dortmund doma nezaváhal

Prestížny súboj videli fanúšikovia v Dortmunde, kde Borussia privítala FC Porto a nad portugalským celkom zvíťazila 2:0 po góloch poľského obrancu Lukasza Piszczeka a Marca Reusa.

Oba tímy v tejto sezóne obsadili v Lige majstrov tretie miesta vo svojich skupinách a dostali šancu pokračovať na pohárovej scéne v EL, vo výhodnejšej východiskovej pozícii pred odvetou v Porte je nemecký klub.

Obhajca trofeje FC Sevilla potvrdil rolu obrovského favorita proti nórskemu Molde FK, nad ktorým triumfoval 3:0 vďaka dvom presným zásahom kanoniera Fernanda Llorenteho, skóre uzavrel jeho francúzsky nástupca na ihrisku Kevin Gameiro.

Deštrukcia Rapidu Viedeň, vyrovnanie rekordu

Valencia zmietla z ihriska Rapid Viedeň päťgólovou kanonádou v prvom polčase a len obrovský zázrak v podaní rakúskeho klubu ju môže po triumfe 6:0 v odvete obrať o postup.

Domáci vstúpili do stretnutia ako z "partesu", už v 4. minúte sa presadil dôrazný Santiago Mina, pričom o chvíľu na neho gólovo nadviazal Dani Parejo.

Obrana Rapidu naďalej "horela", nárok nemal ani náhradný brankár Richard Strebinger, ktorý zastúpil medzi tromi žrďami zraneného Slováka Jána Novotu.

Nevýraznú defenzívu hostí ešte do konca polčasu gólovo zaklincovali Mina, Alvaro Negredo a Andre Gomes a presvedčivý výsledok zveľadil v samom závere Rodrigo.

Domáci Santi Mina sa stal prvým hráčom v histórii Európskej ligy, ktorý mal prsty v piatich gólov svojho tímu – dva sám dal a na tri prihral.

Hráči Valencie vyrovnali rekord Steaui Bukurešť, ktorá výsledkom 6:0 zvíťazila v septembri 2014 proti dánskemu Aalborgu.

Sparta do odvety s výhodou

Dôležitý triumf dosiahla pražská Sparta. Doma na Letnej podala proti FK Krasnodar výborný výkon a z množstva príležitostí sa napokon dočkala rozdielového gólu.

Po hodine hry si na Dočkalov center z pravej strany na zadnú žrď ideálne naskočil Lukáš Juliš a poslal svoj tím do vedenia. "Rudí" si vydretý triumf 1:0 do záverečného hvizdu udržali a v odvete nebudú musieť hrať pod tlakom.

Prvý zápas 16-finále EL sa odohral už v utorok v Istanbule, domáci Fenerbahce v ňom zvíťazil nad Lokomotivom Moskva s Jánom Ďuricom v základnej zostave 2:0.