Messi sa dočkal. Prvýkrát prekonal Čecha a Barcelona vyhrala

Predtým osemkrát nastúpili proti sebe a v ani v jednom zápase Lionel Messi Petra Čecha neprekonal. V prvom zápase osemfinále Ligy majstrov Argentínčan konečne skóroval. Skúsenému brankárovi strelil hneď dva góly.

Lionel Messi sa pokúša predrať cez trojicu hráčov Arsenalu.(Zdroj: TASR/AP)

LIGA MAJSTROV - osemfinále, prvé zápasy:

Arsenal Londýn - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Góly: 71. a 83. Messi (druhý z pok. kopu), ŽK: 6. Monreal - 85. Piqué, rozhodoval: Cüneyt Cakir (Tur.)

Arsenal: P. Čech - Bellerín, Mertesacker, Koscielny, Monreal - A. Ramsey, Coquelin (82. Flamini) - Oxlade-Chamberlain (50. Walcott), Özil, A. Sánchez - Giroud (72. Welbeck)

Barcelona: Ter Stegen - Daniel Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba - Busquets - Rakitič, Iniesta - Messi, L. Suárez, Neymar

Juventus Turín - Bayern Mníchov 2:2 (0:1)

Góly: 63. Dybala, 76. Sturaro - 43. T. Müller, 55. Robben, ŽK: 79. Morata - 20. Douglas Costa, 70. Lewandowski, 90. Arturo Vidal, rozhodoval: Martin Atkinson (Angl.)

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra - Khedira (69. Sturaro), Marchisio (46. Hernanes) - Cuadrado, Pogba - Mandžukič, Dybala (75. Morata)

Bayern: Neuer - Lahm, Kimmich, Alaba, Bernat (74. Benatia) - Arturo Vidal - Robben, T. Müller, T. Alcántara, Douglas Costa (84. Ribéry) - Lewandowski

BRATISLAVA. Obhajca trofeje FC Barcelona sa výrazne priblížil k postupu do štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2015/2016.

Katalánsky veľkoklub potvrdil rolu veľkého favorita. V utorňajšom prvom osemfinálovom zápase zvíťazil na pôde londýnskeho Arsenalu 2:0 po góloch Lionela Messiho, vďaka čomu si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu do domácej odvety. Tá je na programe v stredu 16. marca.

V druhom súboji utorňajšieho večera remizoval vlaňajší finalista súťaže Juventus Turín doma s Bayernom Mníchov 2:2. Prehrával pritom už 0:2.

Na presné zásahy Thomasa Müllera a Arjena Robbena dokázali odpovedať Paulo Dybala a striedajúci Stefano Sturaro.

V drese nemeckého tímu nastúpil na jubilejný 100. zápas v Lige majstrov kapitán Philipp Lahm.

ARSENAL - BARCELONA 0:2 (0:0)

90. min - Zápas sa skončil. Barcelona si vytvorila pred odvetou skvelú východiskovú pozíciu. V Londýne vyhrala 2:0.

83. min - A Lionel Messi pridáva aj druhý gól a Barcelona vedie 2:0. Argentínčan premenil pokutový kop, ktorý rozhodca odpískal po faule Mathieuho Flaminiho práve naňho.

71. min - Messi sa dočkal a prvý raz v živote prekonáva Petra Čecha. Prihrávkou ho našiel Neymar a Argentínčan konečne zlomil svoje prekliatie.

68. min - Barcelončania majú stále prevahu, čo sa týka držania lopty: 31% - 69%. Viackrát sa pokúšali aj o strely: 7-10, ale len po dve na oboch stranách mierili medzi tri žrde.

60. min - Fantastický ter Stegen po hodine hry zachránil Barcelonu od toho, aby na ihrisku Arsenalu prehrávala. Olivier Giroud hlavičkoval loptu takmer ideálne k pravej žrdi, ale Nemec ju dokázal vytlačil vedľa brány.

46. min - Začal sa druhý polčas.

45. min - V závere polčasu však mohli ísť hostia do vedenia, ale Luis Suárez po centri Daniho Alvesa spálil stopercentnú možnosť. Uruguajčan takéto šance zvykne premieňať.

35. min - So zaujímavou štatistikou prišiel oficiálny twitterový účet OptaJoe, ktorý sa zaoberá rôznymi štatistikami zo sveta futbalu. Podľa jednej z nich sa Barcelona len dvakrát dotkla lopty v šestnástke Arsenalu. Jej hráči si ju pritom prihrali už takmer trikrát viac (95 ku 266). Londýnčania ale ich snahu pred pokutovým územím úspešne zastavujú.

22. min - Obrovská šanca Arsenalu na to, aby sa dostal do vedenia. Stačilo, aby Chamberlain nadvihol loptu ponad ležiaceho ter Stegena. Nepodarilo sa. Trafil presne nemeckého brankára.

15. min - V Londýne majú prevahu Barcelončania - aspoň čo sa týka držania lopty. Presne tak, ako sa dalo očakávať (27% - 73%). Na šance je to však zatiaľ vyrovnané. Ani jeden z brankárov ešte zasahovať nemusel.

Súboj o loptu zvádzajú Olivier Giroud (vľavo) a Javier Mascherano. FOTO - SITA/AP.

1. min - Zápas sa začal.

JUVENTUS - BAYERN 2:2 (0:1)

90. min - Zápas sa skončil. Juventus dokázal z 0:2 vyrovnať na 2:2, ale pred odvetou má aj tak lepšiu východiskovú pozíciu Bayern.

85. min - Juventus sa neuspokojuje ani s výsledkom 2:2, pravda, pred odvetou veľa nerieši. Strhnúť vedenie na jeho stranu mohol Pogba, ale hlavičkoval nad bránu.

76. min - Juventus Turín sa dokázal neskutočným spôsobom zdvihnúť a vyrovnáva na 2:2. Po prihrávke Moratu prekonal Neuera Sturaro.

63. min - Juventus sa vracia do hry! Mandžukič perfektnou loptou za obranu vysunul Dybalu, ktorý sa už sám zoči-voči Neuerovi nemýlil. Turínčania znižujú na 1:2.

61. min - Zaujímavosťou je, že Müller gól do Buffonovej siete bol prvý, ktorý Juventus Turín inkasoval za posledných 879 minút v zápasoch naprieč všetkými súťažami.

55. min - A Bayern vedie o dva góly. Robben sa v šestnástke dostal k lopte, zasekol si ju na ľavú stranu, potiahol si ju viac ku stredu pokutového územia a ľavačkou prekonal Buffona.

46. min - Druhý polčas sa začal.

45. min - Prvý polčas sa skončil.

43. min - Bayern svoju prevahu absolútne zaslúžene zužitkováva na vedúci gól. Thomas Müller prekonáva tesne pred koncom polčasu Buffona a otvára skóre stretnutia.

38. min - Výraznú prevahu v držaní lopty má aj Bayern. A diváci môžu vidieť Manuela Neuera vo svojej častej pozícii - ako sleduje hru stojac ďaleko za vlastnou šestnástkou. Je ale na pováženie, ak si niečo takéto dovolí v zápase na ihrisku vlaňajšieho finalistu.

26. min - Turínčanov dnes ženie dopredu vypredaný domáci štadión. Diváci už pred úvodným výkopom pripravili svojmu tímu skvelú choreografiu.

10. min - Bayern začal typicky guardiolovsky - s častým držaním lopty. V prvej desaťminútovke mal v tejto štatistike prevahu 83% ku 17%.

Bránu Gianluigiho Buffona však ohrozil zatiaľ jediný raz. Z dvadsiatich metrov strieľal Vidal, ale skúsený veterán v bráne Juventusu loptu vyrazil.

Preview: Barcelona je superfavoritom, tvrdí tréner Arsenalu

BRATISLAVA. Doteraz sa mu to podarilo dvakrát. Petr Čech ešte v drese Chelsea pomohol vyradiť Barcelonu v osemfinále Ligy majstrov 2004/2005 a v semifinále edície 2011/2012.

Teraz jej bude čeliť prvý raz vo farbách Arsenalu.

Čech je azda jediným svetovým brankárom, ktorý sa môže pochváliť výnimočnou štatistikou. Proti Lionelovi Messimu nastúpil osemkrát. A najlepší hráč sveta mu stále nedal gól.

„Keď tú sériu predĺžim, tak to bude skvelé. Ale keď mi Messi dá hetrik a Arsenal postúpi, prekážať mi to nebude,“ vyhlásil skúsený brankár.

Čech to na Messiho vie.

V najsledovanejšej súťaži sveta Premier League Čech nedostal gól až v stosedemdesiatich zápasoch, čo je rekord. „Petr veľa hovorí, organizuje. Vďaka jeho radám sme silnejší,“ tvrdí stopér Arsenalu Per Mertesacker.

V histórii futbalovej Ligy majstrov iba dvaja brankári vychytali viac núl ako on: Iker Casillas z Porta sa dostal na jeseň na métu 51 a odpútal sa od Edwina van der Sara, ktorý už nechytá: 50.

Čech odchytal 47 (zo 110) zápasov bez inkasovaného gólu.

Petr Čech (vpravo) ešte ako brankár Chelsea chytil v poslednom vzájomnom súboji Messimu penaltu. FOTO - SITA/AP.

„Barcelona je superfavoritom, musíme dostať náš výkon na maximálnu možnú úroveň. Aby sme mali šancu, musíme byť všetci absolútne koncentrovaní. Chce to vieru, sebavedomie a ísť si po postup,“ burcoval tréner Arsenalu Wenger.

V druhom utorňajšom súboji nastúpi vlaňajší finalista Ligy majstrov Juventus Turín proti Bayernu Mníchov.