Hirscher vyhral v Kranjskej Gore a piaty raz ovládol Svetový pohár

Marcel Hirscher sa stal víťazom Svetového pohára.
Marcel Hirscher sa stal víťazom Svetového pohára. (Autor: SITA/AP)
TASR|5. mar 2016 o 14:02

Iný pretekár vyhral Svetový pohár naposledy v roku 2011 - Ivica Kostelič. Odvtedy medzi alpskými lyžiarmi dominuje Marcel Hirscher.

KRANJSKA GORA. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher vyhral sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore.

Získal nielen malý glóbus v disciplíne, ale piaty raz za sebou ovládol aj celkové hodnotenie Svetového pohára.

Na druhom mieste skončil piatkový víťaz obrovského slalomu v tomto slovinskom stredisku Alexis Pinturault so stratou 53 stotín sekundy. Tretí bol Nór Henrik Kristoffersen (+1,59).

Slovenský reprezentant Adam Žampa rovnako ako v piatok bodoval. Skončil na 27. pozícii. Na štart sa s vysokým štartovým číslom 63 postavil aj ďalší Slovák Andreas Žampa, ale prvé kolo rovnako ako v piatok nedokončil.

"Som veľmi rád, že sa mi opäť podarilo bodovať. Sú to len štyri body a človeku sa to môže máliť, ale treba si uvedomiť, že som bol v druhom kole a prišiel som do cieľa," uviedol Adam Žampa.

"Napriek veľkej chybe som bol lídrom, čo ma na jednej strane mrzí, ale na druhej strane sa treba tešiť aj z 27. pozície v obrovskom slalome, v ktorom som bodoval piaty raz počas tejto zimy."

Adam Žampa bodoval aj napriek veľkej chybe. FOTO - TASR/AP.

"Pokúsim sa čo najlepšie pripraviť na nedeľňajší slalom, v ktorom už nemám čo stratiť. Pôjdem naplno a uvidíme, aký bude výsledok," dodal Žampa.

Dvadsaťsedemročný Hirscher si v náročných podmienkach pri zníženej viditeľnosti v prvom kole pred druhým Pinturaultom vytvoril náskok 0,41 sekundy. A ten v druhom udržal a dokonca zvýšil.

Zastavil sériu štyroch triumfov 23-ročného Francúza v obrovskom slalome. Zaknihoval už 38. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára.

Hirscher bol najrýchlejší už po prvom kole.

V piatok sa išlo ako náhrada za zrušené preteky v Garmisch-Partenkirchene. Do konca sezóna zostáva už len jeden obrovský slalom.

"Som naozaj šťastný, ani to neviem opísať. Špeciálne sa chcem poďakovať svojej rodine, aj profesionálnemu tímu okolo mňa," povedal šampión bezprostredne po víťazstve do kamier ORF.

Hirscher ovládol celkové poradie SP aj v predchádzajúcich štyroch sezónach. Posledným iným víťazom bol v roku 2011 Chorvát Ivica Kostelič.

Marcel Hirscher potvrdil svoju suverenitu vo SP. FOTO - SITA/AP.

Salzburčan v kariére vyhral už 17 slalomov SP, 18 obrovských slalomov v SP, 1 super-G SP a dve metské podujatia. Zo ZOH v Soči ma striebro zo slalomu.

V nedeľu je v Kranjskej Gore na programe slalom.

141. Andreas Žampa SR 8 b

Domov»Zimné športy»Hirscher vyhral v Kranjskej Gore a piaty raz ovládol Svetový pohár