Benfica v závere otočila výsledok v Petrohrade a postúpila

Ešte päť minút pred koncom riadneho hracieho času prehrávali. V závere však futbalisti Benficy Lisabon otočili výsledok. Na ihrisku Zenitu Petrohrad zvíťazili 2:1 a zahrajú si vo štvrťfinále Ligy majstrov.

Nico Gaitan (vpravo) strieľa gól Benficy Lisabon do siete Zenitu Petrohrad.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti portugalského klubu Benfica Lisabon sa stali ďalšími štvrťfinalistami Ligy majstrov. Na štadióne Petrovskij zvíťazili v záverečných minútach nad Zenitom Petrohrad 2:1.

Domácich poslal do vedenia v 69. minúte Hulk, no hostia otočili gólmi Nicolasa Gaitana a Taliscu. Po triumfe v prvom zápase 1:0 sa prebojovali medzi najlepšiu osmičku prestížnej súťaže.

Postúpil lepší, priznal Villas-Boas

"Máme úžasnú skupinu hráčov, ktorí sa chcú zlepšovať a tento úspech si zaslúžili," uviedol kouč Benficy Rui Vitória pre uefa.com.

"Naše víťazstvo je zaslúžené. Boli sme dobre organizovaní a aj po inkasovanom góle sme si udržali koncentráciu. Ukázali sme vieru a mentalitu pravých šampiónov," doplnil.

Pre sklamaného kouča Zenitu Andrého Villasa-Boasa bol stredajší duel posledným na lavičke petrohradského tímu v rámci pohárovej Európe. Portugalčan po sezóne z klubu odchádza.

"Ukázali sme dobré momenty, ale brankár súpera chytal veľmi dobre. Urobili sme niekoľko chýb. V dvojzápase stáli proti sebe dva skvelé tímy a musím uznať, že postúpil lepší," reagoval.

"Naskočiť do súťažného kolotoča po dvojmesačnej prestávke je problém pre všetky ruské mužstvá, nielen pre nás. Benfica je v špičkovom stave a to jej pomohlo," doplnil Villas-Boas.

Góly v závere

Vo vyrovnanom zápase ohrozili ako prví bránku hostia. V piatej minúte zahral Jonas z ľavej strany priamy kop a Lodygin musel vytlačiť loptu nad brvno. O chvíľu na to sa predral do vápna domáci Dzjuba, jeho krížna strela len tesne minula pravú tyčku. V 20. minúte sa do lopty oprel Sanches a z diaľky namieril len tesne vedľa.

Najväčšia šanca prvého polčasu prišla o dve minúty neskôr. Dzjuba dostal prihrávku do otvorenej obrany, no jeho šancu zmaril výborným zákrokom brankár Ederson. To však bolo na dlhé minúty všetko.

Diváci už v prvom dejstve veľa vzruchu nemali. Hralo sa najmä medzi šestnástkami a oba tímy si dávali pozor na zbytočné chyby.

Futbalisti Zenitu sa snažia presadiť pred brankárom Benficy Edersonom. FOTO - TASR/AP.

Šance prišli až po hodine hry - a to hneď niekoľko v krátkom slede. Zenit sa dostal do tlaku. Po dvoch nevyužitých tutovkách Smolnikova a Dzjubu však mohol pykať, keď Lombaerts chyboval a Jonas sa rútil na brankára.

Lodygin ale svoju úlohu zvládol a podržal spoluhráčov. Tí sa mu odmenili už v 69. minúte. Žirkov prešiel po tvrdom súboji s obrancom, ktorý skončil na zemi, až do šestnástky a presným centrom vyzval na hlavičku Hulka - 1:0.

Zenit pokračoval v tlaku. Aktívny Dzjuba sa sólom cez dvoch obrancov dostal do malého vápna, ale Ederson výborne vybehol a zmaril jeho ďalšiu veľkú príležitosť.

Aj keď sa Benfica v posledných minútach najmä bránila, nakoniec to bola ona, ktorá rozhodla. V 85. minúte z diaľky vypálil Jimenez. Lodygin jeho peknú ranu síce vytlačil na brvno, no k dorážke sa dostal ako prvý kapitán Lisabončanov Gaitan a hlavou rozhodol o postupe. V záverečných sekundách upravil na 2:1 pre hostí striedajúci Talisca.

V utorok si postup vybojovali španielsky Real Madrid a nemecký VfL Wolfsburg.