Nitra sa vytrápila so Žilinou, napokon vyhrala po predĺžení

Potvrdili úlohy favoritov. Dva najlepšie tímy po základnej časti zvládli úvodné zápasy série prvého kola play off. Košice zdolali Martin 4:1, Nitra zvíťazila nad Žilinou 4:3 po predĺžení.

Pred brankárom Žiliny Tomášom Tomekom sa pokúša presadiť Filip Bajtek (vľavo), bráni ho Matej Valášek.(Zdroj: TASR)
Neapol vs. Inter v talianskej Serii A naživo >>

TIPSPORT LIGA 2015/2016 - šťvrťfinále play off, prvé zápasy:

Nitra - Žilina 4:3 pp (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Góly: 29. König (Kaber, Juraj Štefanka), 42. Marek Slovák (P. Podhradský, Ordzovenský), 51. Milam (Laliberté, Marek Slovák), 64. H. Ručkay (Baker, Kutálek) - 32. Róbert Huna (D. Brejčák, M. Zaťko), 38. Róbert Huna (D. Brejčák), 55. Róbert Huna (R. Konečný, Š. Novotný)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lauff - Korba, Rovenský, 3058 divákov

Nitra: M. Valent - Milam, Ordzovenský, P. Podhradský, Mezei, Baker, D. Milo, P. König, Piačka - Blackwater, Marek Slovák, Laliberté - Kutálek, Beca, H. Ručkay - Stloukal, Juraj Štefanka, R. Macík - Bajtek, Bene, Pupák

Žilina: T. Tomek - D. Brejčák, M. Zaťko, Homer, Kurali, Leško, Makovský, Mendrej, E. Švec - Š. Novotný, Róbert Huna, R. Konečný - Stupka, V. Škoda, L. Handlovský - Drevenák, A. Ježek, Valášek - F. Ondruš, D. Rehák, Rogoň

Košice - Martin 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 6. Boltun (Deyl, Cebák), 11. E. Šedivý (Jenčík), 28. Spilar (Cebák), 56. Jenčík (Spilar) - 8. Surovka (Cipulis, P. Galamboš)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Snášel - Gajan, Smrek, 3603 divákov

Košice: T. Halász - Deyl, Dudáš, E. Šedivý, Cebák, P. Mikuš, I. Jankovič, Macejko - P. Bartoš, Jenčík, Spilar - Hrnka, Suja, Bicek - Tibor Varga, Češík, D. Šoltés - Boltun, J. Milý, Hričina - Matúš Chovan

Martin: Dzubina - J. Tabaček, Rusina, M. Jáchym, Michal Dvořák, L. Matejka, J. Dlouhý, Tomáš Varga, P. Trávniček - Cipulis, P. Galamboš, Surovka - K. Jass, J. Sprukts, Pokrivčák - Kabáč, Murček, F. Nemček - F. Poliaček, Dírer, M. Uhrík

KOŠICE. Hokejisti HC Košice zvíťazili nad hráčmi MHC Martin 4:1 v piatkovom domácom prvom stretnutí štvrťfinále Slovnaft play-off najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy. V sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 1:0.

Víťazi základnej časti ročníka 2015/2016 sa ujali vedenia v 6. minúte - domácich fanúšikov potešil Peter Boltun. Hostia o dve minúty odpovedali presným zásahom Filipa Surovku, no ešte do prvej prestávky vrátil Košiciam jednogólový náskok Eduard Šedivý. V druhej časti hry upokojil domácich Gabriel Spilar a štyri minúty pred koncom spečatil výsledok útočník Richard Jenčík.

Druhý súboj série je na programe v sobotu opäť od 17.00 h v Košiciach.

Hokejisti HK Nitra zvíťazili nad hráčmi MsHK DOXXbet Žilina po tuhom boji 4:3 po predĺžení a v sérii vyhrávajú 1:0.

Nitrania po druhej tretine prehrávali 1:2, v treťom dejstve však dokázali aspoň vyrovnať a vynútiť si predĺženie. V 64. minúte rozhodol Henrich Ručkay o tom, že cenné úvodné víťazstvo zostalo pod Zoborom. Hosťom nezabezpečil úspech ani hetrik Róberta Hunu.

Obe mužstvá boli nevídane efektívne v presilovkách. V početných výhodách padlo všetkých šesť gólov v riadnom hracom čase.

Hlasy po zápase Košice - Martin

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Podali sme dobrý výkon. Išli sme do vedenia 1:0, ale súper vyrovnal na 1:1. V druhej tretine zvýšil aktivitu, tlačil sa k nám pred bránku. Dôležité bolo, že sme verili vo vlastné sily a úspešne sme vstúpili do štvrťfinálovej série."

Ivan Dornič, tréner MHC Martin: "Mrzí ma, že naši chlapci sa snažili, podali bojovný výkon, ale dopustili sa mnohých chybičiek. Košice to dokázali využiť. Mrzí ma najmä situácia, keď Nemček mohol dať gól, no následne sme urobili veľkú chybu a Spilar zvýšil na 3:1. Od tohto momentu Košice kontrolovali hru a k ničomu nás nepustili. V tretej tretine sme stiahli hru na tri formácie, aby sa hráči dostali do tempa. Snažili sme sa o kontaktný gól, ale už nám dochádzali sily. Traja hráči dohrávali so sebazaprením, zo zápasu odstúpil zranený obranca Matejka. Vyzerá to tak, že zajtra budeme mať problémy so zostavou. Verím však, že sa v druhom zápase pokúsime o reparát."

Hlasy po zápase Nitra - Žilina

/zdroj: onlajny.eu, citovala TASR/

Andrej Kmeč, asistent trénera HK Nitra: "Som rád, že sme do play off vstúpili víťazstvom. Boli sme lepším mužstvom. Takisto aj my nechápeme niektoré veci, ale viac sa už nebudem vyjadrovať."

Milan Jančuška, tréner MsHK DOXXbet Žilina: "Ťažko sa mi hodnotí dnešné stretnutie po tom, čo sa udialo. Niektorí hráči by v lige dostali nakladačku za tie filmovania, čo sa dnes diali. Ďalšia vec - trestné strieľanie, vysoká hokejka. Pozriem si to na videu a zajtra budem presnejší. Ale bol to zaujímavý zápas, ako sme prehrali, mohli sme aj vyhrať."

Tímy v play off bojujú o pohár Vladimíra Dzurillu. FOTO - TASR.

Pred zápasmi - Podľa Bokroša je dôležitým faktorom v play off brankár. Ak skvele zachytá a má formu, môže sa každá séria zdramatizovať.

„Všetko sa odvíja od jeho výkonu. Pokiaľ sa mu darí a favoritovi vypadnú kľúčoví hráči, môže sa to zdramatizovať. Dôležité budú prvé dva zápasy. Keby Martin zvíťazil v oboch, vtedy by mohol nahlodať psychiku majstra,“ vraví.

Pred zápasmi - Uplynulo už desať rokov odvtedy, ako sa hokejisti Žiliny stali senzačne majstrami Slovenska. Vtedy postupovali do play off zo šiesteho miesta.

Teraz skončili v základnej časti na siedmej priečke. Do vyraďovacej časti postúpili po troch sezónach bez play off. V prvom kole sa pokúsia zaskočiť Nitru.

„Martin i Žilina by sa nemali uspokojiť s tým, že sa vyhli baráži. Práve teraz by si mali ešte viac veriť, aj keď kvalita je na druhej strane. Mená nemusia rozhodovať, veľakrát záleží na tímovosti a súdržnosti,“ vraví tréner Ernest Bokroš.

Pred zápasmi - Košičania obhajujú majstrovský titul z posledných dvoch ročníkov. Vlani získali trofej po víťazstve 4:2 v sérii s Banskou Bystricou. Rozhodujúci triumf vybojovali v šiestom zápase na ľade súpera.

„Martinčania sú húževnatí, ale nemyslím si, že by mohli znepríjemniť Košiciam prechod cez prvé kolo," myslí si bývalý hokejový obranca Radoslav Hecl.

"Môžu uchmatnúť jeden, maximálne dva zápasy, ale väčšiu drámu skúsený majster nedopustí,“ dopĺňa Hecl.

Pred zápasmi - Košičanom vôbec nevyšiel vstup do sezóny. Po šiestich kolách figurovali na predposlednom deviatom mieste tabuľky. Vzchopili sa po príchode trénera Rostislava Čadu, s ktorým prehrali len sedem zo 43 zápasov.

Košičania sa vzchopili po príchode trénera Rostislava Čadu. FOTO - TASR.

Východniari napokon suverénne ovládli základnú časť - získali stošesť bodov. Druhá Nitra zaostala o deväť. Súper Košičanov v play off Martin ich nazbieral o priepastných päťdesiatjeden menej.

Pred zápasmi - Ešte ani raz za dvadsaťdva sezón sa na Slovensku nestalo, aby ôsmy tím po základnej časti vyradil v prvom kole play off favorita.

Zmeniť štatistiku sa tento rok pokúsia hokejisti Martina. Už v piatok štartujú svoju sériu proti favorizovaným Košiciam. V druhom súboji bude Nitra čeliť Žiline.