Prečo Juventus stratil vyhraný zápas? Rozhodla šialená nemecká nátura

Nečudo, že náročnom a dramatickom stretnutí zavládlo v domácej šatni veľké nadšenie. (Autor: facebook (FC Bayern München))
Peter Fukatsch|17. mar 2016 o 15:13

Vo vyraďovacom súboji Mníchovčanov s Turínčanmi boli tri veľké obraty. Rozhodujúci patril Bavorom.

BRATISLAVA. Zápas Bayern – Juventus bol senzačný celých 210 minút súboja. V Turíne viedol bavorský tím 2:0, Taliani vyrovnali.

V mníchovskej Allianz aréne mal náskok 2:0 pre zmenu Juventus, ale v 91. minúte výhru stratil. Bayern postúpil po predĺžení. Vyhral 4:2. Z oboch stretnutí troch veľkých obratov bolo skóre 6:4.

Nemecká nátura

Renomovaný denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal: "Šialená nemecká nátura. V odvete ukázal Bayern veľa vôle a trochu šťastia, kým skolil Juventus."

Bavorský veľkoklub je medzinárodným tímom, tak ako všetky súčasné. Zo štrnástich hráčov, ktorí nastúpili v Mníchove za Bayern boli iba štyria Nemci (brankár Neuer, obrancovia Lahm a Kimmich a útočník Thomas Müller).

Kluby však majú svoje vedenie, prirodzene fanúšikov a históriu.

Španielsky supertréner Josep Guardiola si vždy potrpel na technickej ekvilibristike hráčov, množstve prihrávok a tvorivosti pri zakončovaní.

Dve tretiny zápasu vyzeral Guardiola zaskočený vývojom udalostí. Nakoniec však práve jeho dve skvelé striedania priniesli rozhodujúce góly Bavorov. Foto: SITA/AP

V Barcelone žal úspechy touto stratégiou, vštepil ho aj Mníchovčanom. Ibaže niekedy sa treba spoľahnúť na buldodžiu húževnatosť.

Strelec spásonosného vyronávajúceho gólu Thomas Müller je Nemec práve s takouto náturou. Radosť vyjadruje až „zúrivými“ gestami a akoby zlostným výrazom.

Watch all the goals as FC Bayern Mnchen and Juventus produced a #UCL thriller...

Posted by UEFA Champions League on Thursday, March 17, 2016

Je majstrom sveta, v reprezentácii dal v 68 zápasoch 31 gólov.

Väčšinu takých, ako proti Juventusu v kľúčovom momente – nekompromisným hľadaním si správneho miesta, vysokým výskokokom a ((piano)) hlavičkou prudkou ako strela nohou.

Skvelá hodina Juve

V prvom polčase Juventus Bayern rozniesol. Najprv Pogba využil kiks brankára Neuera, keď kráľ nového štýlu vybiehania neodhadol situáciu a zazmätkoval spolu s Alabom.

Pogba dal gól do opustenej bránky. Potom sa zaskvel Španiel v drese Juventusu Alváro Morata. Real ním ohrdol (pôsobil v ňom v rokoch 2010 – 2014).

Po dlhom sóle s dvoma senzačnými kľučkami presne prihral Kolumbijčanovi Juanovi Cuadradovi (toho zase pustila iba tak na hosťovanie Chelsea).

Ďalší technik stačil ešte šikovne oklamať súpera zaseknutím lopty a bezpečne dať gól.

Moratovi tesne pred touto najkrajšou akciou zápasu švédsky rozhodca Eriksson neuznal gól pre sporný ofsajd. Iste to však nebol rozhodujúci okamih.

Takým bola skôr zahodená šanca Cuadrada na 3:0 v 45. min.

„Neuznaný gól Moratu z 22. min bol regulárny. Signalizovaný ofsajd v skutočnosti nebol," napísala La Gazzetta dello Sport.

Allegriho omyly

„Juventus je taký veľký klub, že by sa nemal sťažovať na rozhodcu za chybu, ktorá nebola rozhodujúca," povedal Pep Guardiola pre Corierre dello Sport (Tal.).

Tento taliansky denník sa pýta na oveľa podstatnejšiu vec. "Načo stiahol Moratu? Allegrimu nevyšli striedania, Guardiolovi stopercentne.“

Senzačný Morata išiel dole v 72. minúte, Bayern o minútu znížil. To samozrejme môže byť aj náhoda. Španiela striedal ďalší skvelý útočník, Chorvát Mario Mandžukič.

Ibaže Massimiliano Allegri striedal už predtým tvorivého Khediru a ešte v riadnom čase aj Cuadrada.

Juventus nehral v Mníchove dobrú hodinu ani zďaleka defenzívne, hoci v obrane pozorne. Napokon však jeho tréner predsa podľahol dlhoročnej talianskej chybe – brániť zubami – nechtami postupový náskok.

Brankár a kapitán Juve Gigi Buffon, mimochodom už to nie je tá špeciálna opora tímu, mohol burcovať koľko chcel. V predĺžení bol Bayern dominantný.

Guardiola poslal na ihrisku už v 60. minúte Kingsleyho Comana. Toto rýchle francúzske krídlo, ktoré predvlani pustil Juventus do Mníchova na hosťovanie, rozhýbalo Bayern a dalo v predĺžení na 4:2.

Žolík Thiago

Až v 101. minúte však urobil trpezlivý Guardiola najdôležitejší ťah. Postavil svojho obľúbenca Thiaga Alcántaru (namiesto Ribéryho) ešte z barcelonských čias, odchovanca povestnej akadémie La Masia.

V 108. minúte dal kľúčový gól na 3:2.

Tam si urobíte narážačku a placírkou umiestniš k žrdi! Foto: SITA/AP

Nemecký Kicker napísal. "Pravé futbalové krimi v Mníchove! Bayern premohol Juventus. Zabrali žolíci: Thiago a Coman vystrieľali Bavorom štvrťfinále."

Allegri na stránke uefa.com chválil zverencov, a iba veľmi jemne naznačil, že urobil chybu. "Nikto nečakal, že budeme v Mníchove hrať tak dobre. Prehrali sme, ale na náš výkon môžeme byť hrdí. Na konci sme urobili veľké chyby, mali sme to vyriešiť lepšie. Preto som trochu nespokojný."

Domov»Futbal»Liga majstrov»Prečo Juventus stratil vyhraný zápas? Rozhodla šialená nemecká nátura